Ruszył przegląd amatorskich zespołów teatralnych

35. Biesiada Teatralna. Konfrontacje Zespołów Teatralnych Małych Form

35. Biesiada Teatralna, będąca przeglądem amatorskich zespołów teatralnych małych form, rozpoczęła się w czwartek w Horyńcu-Zdroju. Uczestniczące w niej teatry z różnych części Polski będą rywalizować o: Rogi Myśliwskie Króla Jana i Misy Borowiny.

Horyniecka Biesiada Teatralna to spotkanie amatorskich teatrów dramatycznych, wizji i ruchu, teatrów poezji i jednego aktora. Na scenie dawnego teatru dworskiego Ponińskich, a obecnie Gminnego Ośrodka Kultury w Horyńcu-Zdroju zaprezentuje się 14 grup, które zostały wybrane spośród prawie 30 zgłoszonych zespołów. Będą to teatry m.in. z Warszawy, Poznania, Radomia, Katowic, Kielc i Rzeszowa. Ich członkami są zarówno młodzi ludzie - licealiści i studenci, jak i osoby dorosłe.

Prezentacje konkursowe potrwają do soboty. Zespoły zaprezentują się zarówno w repertuarze znanych twórców, takich jak Stanisław Ignacy Witkiewicz czy Miron Białoszewski, w spektaklach na motywach np. Białoszewskiego, Czesława Miłosza czy Williama Shakespeare'a, jak i we własnych programach autorskich.

Ich występy oceni profesjonalne jury. W tym roku zasiądzie w nim Łukasz Drewniak - krytyk teatralny z Krakowa, Tomasz Rodowicz - aktor, muzyk, reżyser z Łodzi i Krzysztof Sielicki - kierownik literacki Teatru Polskiego Radia z Warszawy.

Oprócz prezentacji konkursowych młodzi artyści wystąpią też dla miejscowej publiczności i kuracjuszy. W położonym na kresach Horyńcu-Zdroju jest to praktycznie jedyna w roku okazja do obejrzenia teatru "na żywo", dlatego spektakle cieszą się dużym zainteresowaniem.

W czasie Biesiady odbędą się również dwa wydarzenia towarzyszące. Będzie to spektakl "Gry (w) Pana Cogito" - na podstawie tekstów Zbigniewa Herberta w wykonaniu Teatru CHOREA z Łodzi oraz "Wieczór wspomnień" z udziałem organizatorów i jurorów poprzednich edycji Biesiad Teatralnych, w tym m.in. Jana Nowickiego.

Odbędą się także warsztaty i konsultacje prowadzone przez jurorów, które towarzyszą wszystkim edycjom imprezy.

Biesiadę zakończy w niedzielę uroczysta gala połączona z prezentacją laureatów i rozdaniem nagród. Troje laureatów z każdej kategorii otrzyma odpowiednio: złote, srebrne i brązowe Rogi Myśliwskie Króla Jana w kategorii zespołów małych form oraz Misy Borowiny za indywidualne dokonania twórcze np. za reżyserię czy kreację aktorską.

Nazwa nagrody Rogi Myśliwskie Króla Jana wywodzi się stąd, że do Horyńca na polowania często przyjeżdżał król Jan III Sobieski ze swoich rezydencji w Podhorcach i Żółkwi. Natomiast nazwa Misa Borowiny pochodzi od misy przedniej horynieckiej borowiny, podobno najskuteczniejszej na świecie.

Biesiada Teatralna w Horyńcu-Zdroju to jeden z najstarszych (pierwszy odbył się w 1976 r.) ogólnopolskich przeglądów małych form teatralnych. Od lat promuje najlepszych amatorów, a przede wszystkim młodych pasjonatów sztuki Melpomeny. Na horynieckiej scenie pierwsze kroki stawiało wielu znanych dziś aktorów teatralnych i kabaretowych.

Występy młodych artystów oceniali zawsze wybitni jurorzy, wśród nich Aleksander Bardini, Agnieszka Osiecka, Jonasz Kofta, Anna Chodakowska, Gabriela Kownacka, Adam Kreczmar, Olgierd Łukaszewicz, Jan Peszek, Joanna Szczepkowska, Kazimierz Kaczor.

Organizatorami 35. Biesiady Teatralnej - Konfrontacji Zespołów Teatralnych Małych Form są: Centrum Kulturalne w Przemyślu, Gminny Ośrodek Kultury w Horyńcu-Zdroju i Urząd Gminy w Horyńcu-Zdroju. Patronat honorowy sprawuje marszałek województwa podkarpackiego.

Horyniec-Zdrój słynie z wysokiej jakości borowiny, wód siarczkowych i niezwykłego mikroklimatu.

(-)
(PAP)
24 stycznia 2014

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia