Ruszyło "Lato w teatrze"

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Wraz z początkiem wakacji rozpoczyna się w Polsce lato teatralne. Objazd Warszawskiego Cyrku Magii i Ściemy ze spektaklem "Jak wytresować dziewczynkę?" oraz rozpoczęcie w wybranych miejscowościach w całej Polsce warsztatów teatralnych zainicjowały koordynowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego program "Lato w teatrze".

Spektakl "Jak wytresować dziewczynkę?" według scenariusza Macieja Łubieńskiego i Michała Walczaka premierę miał w namiocie cyrkowym rozstawionym w warszawskich Łazienkach Królewskich 19 czerwca. Jego bohaterka Julia - jedynaczka wychowywana przez matkę na genialne dziecko - tańczy, pływa, śpiewa, biega, gra na pianinie, gitarze, skrzypcach, maluje, zna pięć języków, ćwiczy szermierkę i jeździ konno, ale nie ma przyjaciół. Do czasu aż poznaje artystów z Cyrku Magii Ściemy, z którymi rusza w szaloną trasę. W przedstawieniu wyreżyserowanym przez Michała Walczaka zagrali artyści znani z kabaretu "Pożar w burdelu" (m.in. Karolina Czarnecka, Lena Piękniewska, Agnieszka Przepiórska) oraz młodzi cyrkowcy. Na scenie pojawia się także dawny właściciel Cyrku Bojaro Janusz Sejbuk, od którego w 2011 Instytut Teatralny zakupił namiot cyrkowy.

W Warszawie zagrano cztery przedstawienia. Cyrk Magii i Ściemy był już (27 i 28 czerwca) w Margoninie w województwie wielkopolskim, a w poniedziałek i wtorek (29 i 30 czerwca) w Mirosławcu w województwie zachodniopomorskim. Kolejnym punktami na trasie instytutowego szapito będą: Kalisz Pomorski, Suchań i Pełczyce a pokazy "Jak wytresować dziewczynkę?" oraz towarzyszące im warsztaty zakończą się 7 i 8 lipca w Górzycy w województwie lubuskim.

Drugim spektaklem, który w ramach "Lata w teatrze" ruszy w objazd po Polsce, będzie "Pippi Pończoszanka" na podstawie "Pippi Lngstrump" Astrid Lindgren w reżyserii Konrada Dworakowskiego. Twórcy cyrkowo-muzycznego przedstawienia podejmują temat miejsca dziecka w społeczeństwie, upominają się o jego prawo do indywidualności i o możliwość decydowania o sobie. Wyprodukowany przez Instytut Teatralny i Teatr Pinokio w Łodzi w 2013 roku spektakl do tej pory gościł w 26 miejscowościach, a w tym roku odwiedzi kolejnych 16 miejsc. Jego objazd rozpocznie się już 11 lipca.

Najważniejszym elementem "Lata w teatrze" jest konkurs grantowy adresowany do ośrodków, które w okresie letnich wakacji szkolnych chciałyby zorganizować warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży, zakończone pokazem pracy warsztatowej. Z początkiem tego tygodnia zajęcia teatralne rozpoczęły się w 7 miejscowościach. We Wrocławskim Teatrze Lalek motywem przewodnim warsztatów jest "inność" i potrzeba utożsamienia z grupą rówieśniczą. Uczestnicy warsztatów, które 29 czerwca rozpoczęły się w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Jonkowie sięgną do pamięci rodziców i dziadków po opowieści o wspomnieniach z ich życia, a także zwyczajach i legendach. Grupa uczestników warsztatów w Teatrze Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach wcieli się w rolę detektywów, których zadaniem będzie odkrywanie sztuki i miejsc z nią związanych. Tematem przewodnim warsztatów w Teatrze "Bagatela" w Krakowie będą nasze współczesne i codzienne lęki, a w Teatrze "Pleciuga" w Szczecinie mniejszość ukraińska. Z kolei Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki zaprasza na giełdę, podczas której poznamy... sny dzieci pochodzących z różnych krajów i dorastających w odmiennych kręgach kulturowych. Wielokulturowość, a konkretnie zabawy i tańce dzieci na wszystkich kontynentach Ziemi, staną się także tematem warsztatów w Bukownicy i Kobylej Górze.

Kolejne warsztaty wystartują już 6 lipca w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży, w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, we Frydrychowicach i Przybradzu, Rycerce Górnej, Lublinie, Stalowej Woli i Pruszkowie. Łącznie w lipcu odbędzie się 25 warsztatów i pokazów, a w sierpniu 16. Biorą w nich udział przede wszystkim ośrodki z małych miejscowości o utrudnionym dostępie do kultury - chociaż nie tylko. W program "Lato w teatrze" zaangażowały się także krakowski Bunkier Sztuki, Stowarzyszenie Teatralne "Chorea" w Łodzi, Teatr Zagłębia w Sosnowcu i Stowarzyszenie Teatralne Teatr "Cinema". Wszystkie warsztaty poprzedzone zostały szkoleniami dla instruktorów teatralnych organizowanymi przez działającą w ramach "Lata w teatrze" Szkołę Pedagogów Teatru.

Dofinansowanie na realizację projektów w ramach "Lata w teatrze" otrzymało w tym roku 41 wnioskodawców ze 100 zgłoszonych. Znajduje się wśród nich 7 ośrodków, które wystartowały w module "Lato w teatrze +", przeznaczonym dla beneficjentów realizujących wcześniej projekty co najmniej trzykrotnie.

"Lato w teatrze" to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zainicjowany został w 2008 roku. Odpowiada on na potrzebę popularyzacji innowacyjnych praktyk z obszaru pedagogiki teatralnej, kształtowania widza teatralnego jako świadomego i aktywnego odbiorcy sztuki oraz budowy platformy wymiany doświadczeń i myśli różnych środowisk odpowiedzialnych za edukację teatralną. Jest jednym z najważniejszych projektów realizowanych przez Dział Pedagogiki Teatru Instytutu Teatralnego.

(-)
Materiał Teatru
1 lipca 2015

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia