Rzecz o pandemii, ale niekoniecznie koronawirusa

"Chwilowa anomalia. O chorobach współistniejących naszego świata" - aut. Tomasz Michniewicz - Wydawnictwo Otwarte

Rok 2020 zdominowany był przez wszystko co związanie z wirusem, tym konkretnym wirusem. O ile na początku poza lękiem, wszystkie docierające do nas informacje, budziły też ciekawość, tyle pod koniec roku wszystkich zaczęło ogarniać znużenie tym dominującym tematem.

 

Kiedy usłyszałam o mającej się ukazać pozycji „Chwilowa anomalia. O chorobach współistniejących naszego świata" Tomasz Michniewicza, byłam nastawiona bardzo sceptycznie. Pierwsze skojarzanie, to oczywiście COVID-19, a skoro wszystkie media na co dzień wysyłają niezliczone ilości wiadomości na ten temat, to po co mam jeszcze o tym książki czytać, nie ma już innych, ciekawszych tematów.

Tomasza Michniewicza znam jako dziennikarza, przede wszystkim radiowego. Jego reportaże zawsze poruszały niebanalne tematy, omijane często przez jego kolegów. Następnie odkryłam, że również w napisanych przez niego książkach jest ta pasja życia i odkrywania otaczającego nas świata. Zatem przyszła refleksja, że może najnowsza jego książka będzie równie zaskakująca i interesująca. I bardzo się cieszę, że podjęłam tę próbę!

Błędem było skojarzenie, że jest ona poświęcona wirusowi. Istotnie pandemia jest w niej obecna, ale tylko i wyłącznie jako punkt wyjścia do różnych rozważań o sytuacjach kryzysowych i ludzkim zachowaniu w ich obliczu. Zatem mamy i psychologię, i socjologię, i ekonomię, i politykę w formie pamiętnika przeplatanego rozmowami autora ze specjalistami w danej dziedzinie. A może są to wywiady przeplatane kartkami z pamiętnika, trudno powiedzieć i każdy może zinterpretować to na swój sposób. Z dwunastu takich spotkań, oczywiście są mniej i bardziej interesujące dla czytelnika, wyłania się obraz świata, nie tylko Polski, w 2020 roku.

Bardzo ciekawa forma przedstawienia wielu kwestii, zarówno tych często przez nas pomijanych czy bagatelizowanych oraz tych głęboko nurtujących lub dla nas niezrozumiałych. Nas, czyli czytelników, odbiorców informacji, a przede wszystkim uczestników ostatnich wydarzeń. Tomasz Michniewicz otworzył nam drzwi nie tylko do polemiki i szukania sprawdzonych danych, ale też wiele spraw nazwał po imieniu. Nie chcę zdradzać zbyt wielu sekretów tej pozycji, bo szkoda uprzedzać a, moim zdaniem, powinna się ona znaleźć w każdej biblioteczce. Poza bogatą treścią, to jeszcze piękne wydanie. Jedyne czego mnie brakuje, to spis treści. Banał, ale dyskutując w szerszym gronie muszę wertować całą książkę szukając potrzebnego w danej chwili fragmentu. Ale nie stanowi to większego problemu, zawsze można odkryć coś na nowo. „Chwilowa anomalia" wyjaśnia i systematyzuje, to co się wydarzyło i niestety dzieje nadal. Nie docieka skąd, jak i dlaczego, ale skupia się na skutkach, efektach i konsekwencjach.

I trudno wyzbyć się uporczywej myśli, że dobrze byłoby kontynuować te rozważania, gdyż kończą się one w sierpniu. I co dalej... Jak zmieniło się społeczeństwo i otoczenie na przestrzeni tych kilku miesięcy? Czym jest chwila? Co stanowi anomalię? Mamy szczepionkę. Stany Zjednoczone mają nowego prezydenta. W Hiszpanii „bestia ze Wschodu". Czas płynie nieubłaganie i wszystko się bardzo szybko zmienia. My też, być może zupełnie nie zdając sobie z tego sprawy. I od czasu do czasu przedaje się refleksją, może właśnie z „Chwilową anomalią" w dłoni.

Anna Kłapcińska
Dziennik Teatralny Kraków
13 stycznia 2021

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...