Rzeszowska „Balladyna" w Opolu

40. Opolskie Konfrontacje Teatralne Klasyka Polska

„Balladyna" Słowackiego w reżyserii Radosława Rychcika, z Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, osadzona w realiach konsekwencji pierwszej wojny światowej, z udziałem statystów niepełnosprawnych w mundurach żołnierzy i fartuchach sanitariuszek, przejmująca opowieść o ludziach, którym kiedykolwiek odmawiano prawa do wolności i godności, została zaproszona na 40. Opolskie Konfrontacje Teatralne.

Ten jedyny w Polsce festiwal teatralny monograficzny i jeden z najważniejszych w Polsce tego roku będzie trwał od 15 do 21 kwietnia. „Balladyna" zaprezentuje się w ramach konkursu 18 tego miesiąca.

Opolskie Konfrontacje Teatralne są kontynuacją zapoczątkowanych w 1975 r. dorocznych prezentacji dorobku artystycznego teatrów w dziedzinie klasyki polskiej. To festiwal o wielkich tradycjach, uznawany obok wrocławskiego „Dialogu" i toruńskiego „Kontaktu", za jeden z najważniejszych teatralnych w Polsce. Każdego roku gości wybitnych twórców i znakomite spektakle. Wierne realizacje klasycznych dzieł konfrontowane są z eksperymentalnymi i noszącymi znamię współczesności. W Opolu pokazywali swoje przedstawienia Grzegorzewski, Lupa, Wajda, a także rozpoczynający kariery Augustynowicz, Jarzyna, Fiedor, Passini, Zadara, Wysocka, Klata.

Teatr rzeszowski ostatnio gościł w Opolu przed ośmioma laty „Matką Courage i jej dziećmi" Brechta, w reżyserii Katarzyny Deszcz. W roku w 1981 pokazał tam „Pastorałkę" Schillera, w reżyserii Leszka Czarnoty.

Andrzej Piątek
Dziennik Teatralny Rzeszów
11 kwietnia 2015

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...