Salezjańska scena - gotowa

Teatr Oratorium przy Bazylice NSJ w Warszawie

Teatr Oratorium przy Bazylice NSJ przy ul. Kawęczyńskiej 53 w Warszawie jest nowym miejscem na teatralnej mapie stolicy, a już zyskuje popularność, a co za tym idzie grono stałych widzów. Rozpoczął on swoją działalność z inicjatywy aktora, który poszukiwał sceny na realizację projektu teatralnego. I tak w październiku 2015 roku za sprawą Jarosława Witaszczyka (dyrektora artystycznego Teatru) oraz ks. Sławomira Szczodrowskiego (kierownika Oratorium im. św. Jana Bosko przy Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w Warszawie) powstał Teatr.

Salezjańska scena od lat gotowa była na przyjęcie artystów z pomysłami na jej zagospodarowanie. W historii i tradycji tego miejsca nie brak wydarzeń teatralnych jak choćby, słynne na całą Rzeczpospolitą, przedwojenne wystawienia „Misteriów Męki Pańskiej" czy wielokrotnie i z powodzeniem wystawiane Jasełka i inne spektakle. Pasje teatralne ks. Bosko, patrona Oratorium, jak również Jana Pawła II mogły znaleźć kontynuację i odzwierciedlenie we współczesnej wizji Teatru Oratorium. To w pełni profesjonalny teatr z dobrym słowem, w którym jest miejsce dla wszystkich. Główna idea teatru to wierność wartościom chrześcijańskim, szczerość i prawda przekazu. Teatr cechuje dbałość o wysoki poziom artystyczny każdego realizowanego przedsięwzięcia. Widzowie cenią również ciepłą atmosferę, jaka tu panuje. W przytulnej oratoryjnej kawiarence, przy domowym cieście, zawsze mogą wspólnie z artystami napić się herbaty i porozmawiać jak dobrzy znajomi.

Celem Teatru jest służyć dzieciom, jeśli nie bezpośrednio, to poprzez działalność sceny i wspieranie działalności Stowarzyszenia Oratorium. Teatr pragnie inspirować, motywować, poszerzać horyzonty, rozwijać zainteresowania wszystkich pokoleń. Pragnie integrować wszystkie środowiska (nie tylko dzielnicy Praga Północ), budować więzi między starym a nowym, tradycją i nowoczesnością poprzez aktywność na wielu płaszczyznach kultury i sztuki.

Gośćmi salezjańskiej sceny są amatorskie i profesjonalne grupy teatralne, wokalne i muzyczne. Teatr na stałe współpracuje z: Fundacją Chrześcijańskie Granie – współorganizując m.in. koncerty takich zespołów jak „El Camino", „Kanaan" oraz „Uwielbienia na Pradze", z Radiem Warszawa – współorganizując spotkania Klubu Złotej Dziesiątki, z Fundacją Między Słowami – współtworząc spektakl „Mój syn, Maksymilian", Trupą Teatralną Meandry prezentując spektakle tego młodzieżowego zespołu, z Duszpasterstwem Akademickim św. Anny – realizując spektakle „Betlejem jest blisko" czy „Przyjdź, dotknij tej rany" na podstawie „Golgoty Jasnogórskiej" Ernesta Brylla, a przede wszystkim z Radą i Zarządem Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy – animując życie kulturalne praskich Szmulek.

Dotychczas zorganizowaliśmy takie wydarzenia jak:
⦁ Koncert „Gloria Victis - chwała zwyciężonym" z okazji rocznicy Rzezi Pragi
⦁ Koncert „1050" upamiętniający 1050 lecie Chrztu Polski
⦁ Koncert „Dobroczyńca Roku"
⦁ Spektakl "Madonny Polskie" poświęcony ofiarom stanu wojennego

Spektakle dla dzieci:
⦁ „Bingo Boy",
⦁ „Bajka o Smoku Obiboku"
⦁ „Akademia dobrego wychowania Ambrożego Kleksa".

Przy naszym teatrze działa Akademia Cyrku dla najmłodszych oraz Teatrzyk Oratorium dla dzieci. Tutaj powstało i zostało zaprezentowanych kilka spektakli Teatrów Amatorskich i mieszanych ( z aktorami zawodowymi) m.in. półprofesjonalne "Jasełka".
Dzisiaj Teatr Oratorium z dumą prezentuje własny repertuar. A w nim między innymi:

⦁ „Mój syn, Maksymilian" Kazimierza Brauna, reż. Marcin Kwaśny; historia św. Maksymiliana Kolbe w doborowej obsadzie (Ewa Ziętek/Halina Łabonarska, Łukasz Lewandowski, Dariusz Kowalski, Ksawery Szlenkier). Spektakl wyprodukowała Fundacja Między Słowami.
⦁ „Miłość niepojęta" – Droga Krzyżowa ze znakomitym zespołem EL CAMINO, oratorium oparte na tekstach ks. Ignacego Kłopotowskiego oraz muzyce Mariusza Kozickiego.
⦁ „Wywózki, łagry, Katyń" Danuty Nagórnej, reż. Jarosław Witaszczyk; poruszający spektakl o historii i genezie zbrodni Katyńskiej – pierwsza profesjonalna premiera Teatru Oratorium, która już niebawem zostanie zarejestrowana w formie Teatru Telewizji.

⦁ „Przyjdź, dotknij tej rany" Joanny Pietraszek na motywach „Golgoty Jasnogórskiej" Ernesta Brylla, reż. Jarosław Witaszczyk; współczesne misterium pasyjne. PREMIERA 31 marca, kolejne spektakle 1, 2 oraz 7, 8 kwietnia.
⦁ w przygotowaniu „Historyja o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim" Mikołaja z Wilkowiecka, reż. Mateusz Olszewski; staropolski dramat – misterium, największe dotychczas przedsięwzięcie Teatru. Spektakl przedpremierowy 21 kwietnia, PREMIERA 22 i 23 kwietnia.

Poza działalnością stricte teatralną, Teatr, jak i samo Oratorium organizuje, otacza opieką merytoryczną i kompleksowo obsługuje okolicznościowe wydarzenia społeczne i artystyczne, takie jak spotkania i koncerty świąteczne, rocznicowe i inne. Pochodną działalności teatralnej jest działalność edukacyjna w zakresie sztuk scenicznych. We wrześniu 2016 powstała Akademia Cyrkowa dla dzieci, której profesorem jest Piotr Tomczak, dyrektor słynnej Szkoły Cyrkowej w Julinku oraz Teatrzyk Oratorium prowadzony przez Patrycję Lewandowską. W cykle wydarzeń społeczno-kulturalnych Pragi Północ wpisały się, zyskując ogromny społeczny entuzjazm, takie autorskie inicjatywy jak „Mały Kaziuk Praski" połączony z przedświątecznym Kiermaszem Wielkanocnym (w tym roku 8-9 kwietnia) czy Piknik Rodzinny „Pożegnanie Lata" połączony z Finałem Salezjańskiego Turnieju Szóstek Piłkarskich (w tym roku 23-24 września).

Wszystko, co wydarzyło się przez pierwszy rok działalności Teatru, jest dziełem wytężonej pracy kilku osób, pracujących społecznie w ramach wolontariatu. Działalność Teatru i jego dynamiczny rozwój wiąże się z wieloma wyzwaniami i potrzebami. Niestety nie wszystkim może on samodzielnie sprostać. Stowarzyszeniu Oratorium, a co za tym idzie Teatrowi brakuje funduszy na modernizację, remont sceny, widowni, garderób, stolarni, jak i środków na bieżącą działalność. Teatr Oratorium szuka mecenasa, któremu leży na sercu rozwój kultury chrześcijańskiej. Wyjątkowe miejsce i ludzie z pasją już są. Czekają na pomoc. Michał i Maria Radziwiłłowie wybudowali Bazylikę Najświętszego Serca Jezusowego. Może znajdzie się kolejny fundator, który pomoże przetrwać i rozwinąć skrzydła Teatrowi Oratorium?

Wszelkie informacje o repertuarze i działalności Teatru można znaleźć na stronach: www.oratorium.waw.pl w zakładce TEATR lub www.facebook.com/TeatrOratorium. Rezerwacje biletów pod nr tel: 504 307 407, mailowo: teatr@oratorium.waw.pl

Teatr Oratorium działa w strukturach Stowarzyszenia Pożytku Publicznego jakim jest: Oratorium im św. Jana Bosko przy Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w Warszawie, ul. Kawęczyńska 53, 00-775 Warszawa. NIP: 113-22-52-986, REGON: 016234576, KRS: 0000010772; Konto: 70 1240 6074 1111 0000 4998 9777

(-)
Materiał Teatru
6 kwietnia 2017

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...