Sceniczna samotność wśród dźwięków

9. Ogólnopolski Przegląd Monodramu Współczesnego - Warszawa

Na początek premiera. Później 11 spektakli konkursowych. A do tego wiele - głównie muzycznych - imprez towarzyszących, również w plenerze. Dzisiaj rozpoczyna się dziewiąta edycja Ogólnopolskiego Przeglądu Monodramu Współczesnego

Spektakl Teatru Konsekwentnego „Kto znajduje, źle szukał” zobaczymy poza konkursem pierwszego dnia przeglądu. Lena Frankiewicz przygotowała go na podstawie zbioru tekstów Agłayi Veteranyi wydanego już po jej samobójczej śmierci. Na pomysł wpadła grająca w monodramie Dorota Abbe.

– Postanowiłyśmy opowiedzieć od końca o życiu, które doprowadziło Veteranyi do tak tragicznej decyzji – tłumaczy Lena Frankiewicz. I dodaje, że w spektaklu ani razu nie pada słowo „samobójstwo”, a na scenie nie starała się budować klimatu makabresek znanych choćby z najbardziej popularnej książki Veteranyi „Dlaczego dziecko gotuje się w mamałydze?”.
– Próbowałyśmy raczej wejść do jej głowy i odkryć, co się w niej kłębiło – mówi reżyserka.

Intymny mały świat

Sądząc po zestawie imprez towarzyszących, w tym roku organizatorzy postawili przede wszystkim na wrażenia muzyczne. Tuż po inaugurującym spektaklu w Starej Prochoffni zagra Czesław Mozil. Twórca promować będzie DVD zawierające nagrania z jego koncertów i film dokumentalny o nim zatytułowany „W moim maluteńkim świecie”. To kolejny występ Czesława w trakcie przeglądu – pierwszy raz pojawił się jako gość VII edycji.

Drugi dzień konkursowych pokazów zakończy koncert Mariany Sadovskiej, ukraińskiej aktorki i piosenkarki, znanej m.in. z utworu „Tango mieszane”, w którym wystąpiła w duecie z Wojciechem Waglewskim.

Muzyczny będzie też niedzielny finał przeglądu. Po ogłoszeniu wyników na scenie pojawią się Piotr Cieplak i akompaniujący mu Patryk Zakrocki oraz Paweł Szamburski, czyli SzaZa. Wspólnie zabiorą nas w czytano-muzyczną podróż rowerową do Portugalii, odbytą i opisaną przez reżysera w dzienniku „O niewiedzy w praktyce – czyli rowerem do Portugalii”.

A później z recitalem „Manufaktura” wystąpi związany z Wrocławiem Sambor Dudziński. Multiinstrumentalista zaprezentuje się również jako wytrawny improwizator. Na zakończenie koncertu wykona piosenki z tekstami napisanymi tego wieczoru przez widzów.

Mikroby i zmiana widzenia

Przegląd pierwszy raz wyjdzie też w plener. Konkretnie przed budynek Starej Prochoffni przy ul. Boleść 2.

W piątek zagra tam zespół Nasi Starzy. Jego członkowie są – wbrew nazwie – młodzi, sympatyczni i „dobrze rokują na przyszłość, zarażając słuchaczy mikrobami polskiego big-beatu rodem z lat 60”.

W weekend przestrzeń zagospodaruje teatr Delikates z performance’em „Z głową w chmurach. Marzyciele” zainspirowanym filozofią Huny. W tym pochodzącym z Hawajów prądzie świat przyjmuje się takim, jakim jest. – Nasz spektakl to swoisty przewodnik miejski, dzięki któremu widzowie mają szansę spojrzeć inaczej na swoją codzienność – tłumaczy Wiktor Malinowski z teatru Delikates.

Trylogia z poranną kawą

Trzon przeglądu to oczywiście spektakle konkursowe. Na scenach w Starej Prochoffni i Staromiejskim Centrum Kultury zobaczymy 11 produkcji, m.in. z Warszawy, ze Słupska, z Gdańska i Gdyni.

Nie zabraknie stałego gościa imprezy, czyli uznawanego za jednego z mistrzów monodramu Bronisława Wrocławskiego. W tym roku aktor pojawi się ze spektaklem „Obudź się i poczuj smak kawy”, czyli kolejnym po „Seksie, prochach i rock and rollu” oraz „Czołem wbijając gwoździe w podłogę” tekstem Erica Bogosiana. W tej roli podsumuje swoją sceniczną trylogię i jej odbiór przez widzów.

Tradycyjnie wystąpi również zwycięzca poprzedniego Przeglądu – Marek Cichucki z przedstawieniem „Belfer”.

Agnieszka Rataj
Zycie Warszawy
12 maja 2011

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...