Scenografia „Kaspara Hausera" na World Stage Design
5. World Stage Design - Calgary: 6 - 16 sierpnia 2022World Stage Design to międzynarodowa wystawa prezentująca wizualną stronę sztuk performatywnych. WSD przedstawia prace indywidualnych projektantów z szeroko rozumianego performance design: teatru, opery, filmu, teledysków, koncertów i grafiki gier video. Z około 800 prac zgłoszonych z całego świata, setka zostanie zaprezentowana na wystawie.
W tegorocznej edycji do kapituły jury zaproszona została Agata Skwarczyńska, zdobywczyni głównej nagrody ostatniej edycji konkursu (Tajpei w Tajwanie, 2017) – Golden Award w kategorii performance design (osiągniecie łączące wiele dyscyplin, w tym przypadku: scenografia, kostiumy i reżyseria świateł) za spektakl „Trędowata. Melodramat" w reż. Wojciecha Farugi z Teatru Polskiego w Bydgoszczy.
W tym roku organizatorzy postanowili dodatkowo utworzyć sekcję mistrzowską, w której będą pokazywane prace jurorów. Każdy juror mógł wybrać jedną pracę z ostatnich pięciu lat. Agata Skwarczyńska postanowiła zaprezentować scenografię ze spektaklu „Kaspar Hauser" w reż. Jakuba Skrzywanka z Teatru Współczesnego w Szczecinie.
Scenografię „Kaspara Hausera" stanowi gigantyczny namiot. W początkowej fazie jest jedynie nieokreślonym, czarnym kształtem, poruszającym się niczym dogorywające zwierzę. Finalnie namiot unosi się odsłaniając wnętrze sali pałacowej – jest to ścisła replika jednej z sal pałacu w Wenecji (Palazzo Grimani). Wybór tego konkretnego pomieszczenia jest bardzo znaczący: XV-wieczna sala z mnóstwem antycznych rzeźb i dekoracji reprezentuje sztukę humanizmu w pigułce. Intencją autorki było zadanie pytania o to, czym jest humanizm wobec losu pojedynczego człowieka.
Na potrzeby World Stage Design został stworzony klip, w którym można podziwiać działanie Marii Dąbrowskiej w relacji z obiektem – scenografią ze spektaklu. Obecność ciała aktorki wydobywa skalę i nadaje znaczenie obiektowi. Autorce (Agacie Skwarczyńskiej) zależało na zaakcentowaniu relacji między tymi elementami. Często powtarza, że prace scenograficzne łakną ludzkiego ciała i dopiero wtedy zyskują swój charakter i sensy.
World Stage Design odbywa się co cztery lata w różnych miejscach, w tym roku będzie to Calgary w Kanadzie.