Sceny erotyczne w polskim kinie w czasach PRL-u

Jeśli ktoś uważa, że polskie kino jest pruderyjne i zachowawcze - z pewnością nie zna jego historii.

Nasi twórcy, jeśli mogli sobie na to pozwolić, bo nie krępowała ich peerelowska cenzura, chętnie umieszczali sceny erotyczne w swoich filmach. I to niekiedy bardzo śmiałe.

1/11 "Popiół i diament" (1958)

Klasyk spod ręki Andrzeja Wajdy to jeden z najważniejszych filmów epoki powojennej. Akcja filmu toczy się tuż po zakończeniu II wojny światowej. Jego głównym bohaterem jest były żołnierz Armii Krajowej (AK), Maciek Chełmicki, który działając w podziemiu antykomunistycznym otrzymuje rozkaz likwidacji Szczuki, lokalnego sekretarza Polskiej Partii Robotniczej. Z biegiem czasu u Chełmickiego pojawia się coraz więcej wątpliwości. Kreacja Zbigniewa Cybulskiego w roli Maćka Chełmickiego robiła wielkie wrażenie. Jego sceny miłosne z Ewą Krzyżewską także przeszły do historii.

2/11 "Gdzie jest trzeci król" (1966)

W polskich kryminałach także nie brakowało nagości. W "Gdzie jest trzeci król" Ryszarda Bera sprawa kręci się wokół cennego obrazu, na którego oko ma boss międzynarodowego gangu, i próby zapobiegnięcia jego kradzieży. Andrzej Łapicki wcielia się w filmie w roli kapitana Stefana Berenta, a Kalina Jędrusik zagrała konserwatorkę obrazów Małgorzatę Sadecką.

3/11 "Diabeł" (1972)

"Diabeł" Andrzeja Żuławskiego ma złą sławę. Film stworzony w 1972 r. doczekał się premiery dopiero kilkanaście lat później, w 1988 roku - jego premiera była wstrzymywana przez PRL-owską cenzurę. Głośno było swego czasu o tym, że reżyser zmuszał swoją ciężarną żonę, Małgorzatę Braunek, do grania drastycznych scen. Film do dziś robi wrażenie.

4/11 "Zazdrość i medycyna" (1973)

Oskarżana o mizoginię powieść Michała Choromańskiego została przeniesiona na ekran przez Janusza Majewskiego. Przemysłowiec Widmar (Mariusz Dmochowski) podejrzewa swoją młodą żonę Rebekę (Ewa Krzyżewska), że zdradza go z doktorem Tamtenem (Andrzej Łapicki). Nieprzytomnie zakochany w Rebece, targany zazdrością stara się na wszelkie sposoby sprawdzić, czy jego podejrzenia są prawdziwe. Wynajmuje starego krawca Golda (Włodzimierz Boruński), by śledził Rebekę, w zamian za to obiecuje mu ułatwienie wyjazdu do Anglii. Gold odkrywa, że żona Widmara faktycznie ma romans. Przypadkowa śmierć starego krawca sprawia, że Widmar, nie doczekawszy się potwierdzenia swoich podejrzeń, wierzy w zapewnienia żony o jej miłości i dochodzi do wniosku, że uległ jedynie manii zazdrości.

5/11 "Ziemia obiecana" (1974)

"Ziemia obiecana", jeden z najważniejszych filmów w polskiej kinematografii, nie jest wolny od erotycznych scen. Tym razem z udziałem Kaliny Jędrusik i Daniela Olbrychskiego.

6/11 "Dzieje grzechu" (1975)

"Dzieje grzechu" to kontrowersyjny film na podstawie powieści, która sto lat temu wywołała jeden z największych skandali literackich epoki. Ewa pochodzi z biednej szlacheckiej rodziny. Od jakiegoś czasu ma romans z Łukaszem, który wynajmuje pokój u jej matki. Mężczyzna stara się o rozwód, jednak gdy go nie dostaje, porzuca dziewczynę. Ta jednak nie rezygnuje z wielkiej miłości. Kiedy udaje jej się wpaść na jego ślad, podąża za nim... Film zdobył nominację do Złotej Palmy na festiwalu w Cannes w 1975 roku. Walerian Borowczyk w ekranizacji powieści Stefana Żeromskiego obsadził Grażynę Długołęcką i Jerzego Zelnika.

7/11 "Do krwi ostatniej..." (1978)

"Do krwi ostatniej..." to historia Pierwszej Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, od jej utworzenia, do bitwy pod Lenino. W rolach głównych zagrali Anna Dymna i Marek Lewandowski.

8/11 "Konopielka" (1981)

Ekranizacja powieści Edwarda Redlińskiego w reżyserii Witolda Leszczyńskiego także skrzy się erotyzmem. Pewna nauczycielka zamieszkuje w podlaskiej wsi, gdzie zamierza otworzyć szkołę. Jej postępowe działania, nie tylko na polu edukacji, wywołują jednak sprzeciw mieszkańców wsi.

9/11 "Wilczyca" (1982)

Bez wątpienia kultowy horror, uważany za film tak zły, że aż dobry. "Wilczyca" w reżyserii Marka Piestraka opowiada o kobiecie, która z powodu odtrącenia przez męża sprzedała duszę diabłu i zaczęła parać się czarną magią. W scenach erotycznych można w nim zobaczyć Iwonę Bielską i Olgierda Łukaszewicza.

10/11 "Och, Karol" (1985)

"Och, Karol" to lekka komedia o żonatym mężczyźnie, który romansuje z kilkoma kobietami naraz. Aktor Jan Piechociński otaczał się na planie pięknymi kobietami, w tym Danutą Kowalską i Dorotą Kamińską.

11/11 "Kingsajz" (1987)

Katarzyna Figura nigdy nie bała się pokazywać swoich wdzięków. Świadczy o tym również "Kingsajz". To, że mężczyźni jej pożądający, byli mali, dodawało tylko pikanterii całej sprawie.

Data utworzenia: 5 maja 2020 18:31

(-)
Onet.Kultura
6 maja 2020

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...