SDT po spotkaniu z ministrem Zdrojewskim

w Warszawie odbyło się spotkanie Zarządu SDT z Ministrem Zdrojewskim

Informacja ze spotkania Zarządu Stowarzyszenie Dyrektorów Teatrów z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdanem Zdrojewskim (Warszawa, 17.02.2014 r.)

Z inicjatywy Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów w dniu 17 lutego 2014 r. w Warszawie odbyło się spotkanie Zarządu SDT z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdanem Zdrojewskim. Zarząd SDT poruszył trzy zasadnicze kwestie:

1) Problem niejednoznaczności art. 15 ust. 6 pkt. 3 i pkt. 4 Ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (zwanej dalej "Ustawą"), dotyczących odwołania dyrektora instytucji kultury z powodu naruszenia prawa w związku z zajmowanym stanowiskiem oraz w przypadku odstąpienia od realizacji umowy określającej warunki organizacyjno-finansowe. Zarząd SDT przedstawił stanowisko, że brak precyzji w powyższych punktach Ustawy wprowadza spore możliwości nadużywania przesłanek odwoławczych wbrew intencji ustawodawcy, jaką była chęć ustabilizowania sytuacji dyrektorów i uniezależnienia ich od niemerytorycznych decyzji organizatorów. Ponadto Zarząd zwrócił uwagę na brak precyzji w art. 15 ust 1 Ustawy i konieczność dookreślenia kręgu stowarzyszeń zawodowych i twórczych uprawnionych do konsultacji przy powoływaniu i odwoływaniu dyrektora instytucji kulturalnej. Zdaniem SDT taki krąg winien być ograniczony do stowarzyszeń zawodowych i twórczych właściwych ze względu na rodzaj działalności prowadzonej przez instytucję, do których należy dyrektor oraz działających na terenie organizatora, w tym działające w danej instytucji.

Zarząd SDT przedstawił Ministrowi opinię prawną przygotowaną na zlecenie SDT przez mec. Adama Barbasiewicza z kancelarii Cottyn Barbasiewicz i Łyś-Gorzkowska Sp.k. w Warszawie. Konkluzją w/w opinii jest postulat nowelizacji Ustawy w zakresie poruszanej problematyki.

2) Zarząd SDT poruszył kwestię opinii prawnej Biura Prawnego Małopolskiej Izby Obrachunkowej, na podstawie której niektórzy organizatorzy odmawiają wpisywania kwot planowanego finansowania instytucji kultury do umowy w sprawie warunków organizacyjno-finansowych działalności instytucji oraz programu jej działania. Opinia ta stoi w sprzeczności z Ustawą. Ponadto brak zobowiązań po stronie organizatora prowadzi do rażącej nierówności zapisów umowy w sprawie warunków organizacyjno-finansowych, zaś dyrektora instytucji może postawić w sytuacji niemożności realizacji deklarowanego w umowie programu (zgodnie z art. 15 ust. 5 Ustawy), co jest przesłanką do odwołania dyrektora.

SDT postuluje sformułowanie wspólnie przez Ministra Kultury oraz Ministra Finansów wspólnej, jednoznacznej interpretacji w tej materii, zgodnej z duchem Ustawy.

3) Ostatnie poruszone zagadnienie to brak zapowiadanego rozporządzenia Ministra precyzującego organizację i tryb przeprowadzania konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora instytucji kultury. Zarząd SDT zwrócił szczególna uwagę na szereg problemów wynikających chociażby z braku regulacji terminów obowiązujących przy organizacji konkursów, skutkujący konkretnymi przypadkami destabilizacji sytuacji zawodowej dyrektorów instytucji kultury, a przede wszystkim prowadzący do destabilizacji pracy samych instytucji pozbawionych czasowo osoby pleno titulo zarządzającej.

W toku spotkania Minister Bogdan Zdrojewski stwierdził, że sytuacje najbardziej problematyczne, wynikające ze stosowania Ustawy wbrew intencjom jej inicjatora są proporcjonalnie niewielkie, choć w ostatnim okresie wystąpiły w kilku instytucjach naraz. Tym niemniej Minister wyraził potrzebę i chęć nowelizacji Ustawy niezależnie od postulatów Stowarzyszenia, zgodnie z uwagami zgłaszanymi również przez inne organizacje i środowiska.

Ponadto Minister poinformował o działaniach zmierzających do ujęcia w nowelizacji Ustawy prawo zamówień publicznych, zwolnienia ze stosowania procedur przetargowych przedsięwzięć artystycznych w kwocie do 200.000 euro.

Wniesione poprawki zostały przyjęte przez Sejm RP na lutowym posiedzeniu, oraz przez Senacką Komisję Kultury w dniu 18.02.2014r.

Główny cel poprawek - wyłączenie z reżimu Ustawy dostaw, lub usług z zakresu działalności kulturalnej związanej z organizacją wystaw, koncertów, konkursów, festiwali, widowisk, spektakli teatralnych, przedsięwzięć z zakresu edukacji kulturalnej itp.

Treść ustawy zamieścimy na stronie internetowej, po przyjęciu jej przez Senat na posiedzeniu w dniach 4 - 5.03.2014.

Sprawą dyskusyjną pozostała natomiast kwestia precyzyjniejszej regulacji trybu konkursów na kandydata instytucji Kultury. Wg stwierdzenia Ministra regulacja ta nie zapobiegnie możliwym wypaczeniom idei konkursów przez organizatorów instytucji Kultury.

Pan Minister obiecał również zająć się kontraktami dyrektorskimi Teatrów samorządowych. Będzie o tym rozmawiał na spotkaniu z Marszałkami i Prezydentami miast.

W kwestii konieczności formułowania wzajemnych zobowiązań, w tym wieloletnich zobowiązań finansowych organizatora, w umowach w sprawie warunków organizacyjno-finansowych działalności instytucji, oraz programu jej działania, Minister zajął stanowisko zgodne z poglądem Zarządu SDT.

Poparł nasz postulat stosowania odpowiedniego wyprzedzenia terminowego w organizowaniu konkursów na stanowisko dyrektora Teatru, tak aby móc zachować ciągłość w kierowaniu instytucją.

Zaproponuje odpowiednią poprawkę do wprowadzenia jej do Ustawy.

Wreszcie poinformował też, że w perspektywie 2014-2020, samorządy otrzymają 700 milionów euro na spektakle, nagrania i tego typu działalność.

Minister Zdrojewski przyjął zaproszenie na Walny Zjazd SDT w dniu 14.04.2014.

(-)
Materiał nadesłany
25 lutego 2014

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...