Serce czy rozum?

"Efekt" - reż. Adam Sajnuk - Teatr im. A. Mickiewicza w Częstochowie

Przemysł farmaceutyczny i środowisko lekarskie pozwalają sobie na kreowanie nowej rzeczywistości. Egzystencji pełnej kontroli oraz manipulacji. Młodzi ludzie zrzekają się praw do decydowania o sobie, swoich uczuciach i emocjach.

Nie wiedzą, którędy dotrzeć do prawdy. Powoli zatraca się granica między prawdą a fikcją. Czynniki zewnętrzne przejmują totalną władzę nad człowiekiem. Świat zwariował? A może to odpowiedni moment, aby po raz kolejny pochylić się nad odwiecznym dylematem: serce czy rozum?

Adam Sajnuk (ur. 10 marca 1976 w Warszawie) – aktor, scenarzysta, jeden z ciekawszych polskich reżyserów teatralnych. Z wykształcenia jest filmoznawcą, lecz całe życie poświęcił pracy na scenie. Wspólnie z Aleksandrą Popławską otrzymał nagrodę Feliksa Warszawskiego za reżyserię „Kompleksu Portnoya". Współpracował ze stołecznymi instytucjami: Teatrem Ateneum im. Jaracza („Pocałunek"), Teatrem Polonia („Mgnienie", „Konstelacje") oraz Teatrem Syrena („Skaza", „Moja Nina"). Sajnuk chwali sobie współpracę z różnymi artystami. Mówi: „To jest dla mnie bardzo inspirujące. Ale mój teatr jest dla mnie najważniejszy." W 1997 roku założył Teatr Konsekwentny, dla którego wyreżyserował: „Kuszenie Idioty" (1997), „Sztukę" (1998), „Wyrok śmierci na konia Faraona" (1999), „Zabawne gry" (2003), „Łysą śpiewaczkę" (2004), „...i póki śmierć nas nie rozłączy czyli Tryptyk Czeski" (2005), „Pacjenta" (2006), „Kochanków z sąsiedztwa" (2008)... Jest dyrektorem artystycznym Teatru WARSawy, gdzie wyreżyserował spektakle „Ruby", „Ofiara", „Zaklęte rewiry" oraz „Dziwka z Ohio".

(-)
Materiał Teatru
7 kwietnia 2016
Portrety
Adam Sajnuk

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia