Siedmiu wspaniałych!

Medale Młodej Sztuki w Poznaniu

Podczas internetowej Gali, którą mogliśmy oglądać na stronie www.gloswielkopolski.pl, poznaliśmy laureatów Medali Młodej Sztuki. Tę prestiżową nagrodę „Głosu Wielkopolskiego" otrzymało siedmiu wybitnych młodych artystów z naszego regionu.

Sztuka - jak wiele dziedzin naszego życia - nie znosi próżni, a im większe trudności napotyka, tym piękniej potrafi o nich opowiedzieć. I choć w minionym, pandemicznym 2020 roku, nie było nam dane podziwiać twórców i ich dzieł na żywo, nie oznacza to, że nie pracowali oni nad nowymi kompozycjami, rolami, obrazami czy wierszami.

- Wydarzenia minionego roku całkowicie przewartościowały wszystko to co było podstawą naszego normalnego życia. Pandemia i walka z covid-19, nałożyły na nie mnóstwo ograniczeń. Zamknięte zostały kina, teatry, galerie, muzea. Odwołano wiele koncertów. Ale minione miesiące pokazały, jak trudno nam żyć bez optymizmu, które daje wspólne uczestnictwo w kulturze. Udowodniły też, jak wiele jest w nas siły i energii, aby tej rzeczywistości się przeciwstawić - mówił Adam Pawłowski, redaktor naczelny „Głosu Wielkopolskiego" i przewodniczący kapituły.

Kapituła Medali Młodej Sztuki, składająca się z 24 wybitnych twórców, szefów instytucji kulturalnych oraz uczelni artystycznych, animatorów, a także artystów wielu różnych dziedzin. W pierwszym etapie obrad kapituła przyznała 52 nominacje, z których wybrano finałową 18. Po przyznaniu punktów, wyłoniliśmy zwycięzców w siedmiu kategoriach.

Muzyka popularna

Piotr Scholz

Gitarzysta, ciekawy kompozytor i zdolny dyrygent. To jego pomysłem było zaproszenie czołówki młodego, poznańskiego jazzu i stworzenie Poznań Jazz Philharmonic Orchestra. Do jego autorskich projektów należą także formacje Weezdob Collective, Piotr Scholz Sextet. Na swoim koncie ma kilka płyt. Współpracuje z wieloma znanymi muzykami.

Muzyka klasyczna

Barbara Borowicz

Poznańska klarnecistka. W jej repertuarze znajduje się jeden z najtrudniejszych utworów - Harlekin na klarnet solo, dzieło sceniczne, trwające około 45 minut, łączące w sobie elementy teatralne i muzyczne. Szczególne miejsce w jej repertuarze zajmuje muzyka polska, w tym kompozycje m.in.: Marcela Chyrzyńskiego i Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej.

Malarstwo

Anna Róża Kołacka

Bardzo interesująca młoda malarka, która rozwinęła swój własny styl na wielkoformatowych płótnach, przedstawiając na nich procesy rozkładu różnych substancji i pytając przy tym o konteksty katastrofy ekologicznej. Świetne malarstwo na aktualny temat, łączone także z instalacją i projekcjami wideo. Wysoka świadomość stanu sztuki współczesnej i własnego miejsca w tym kontekście. Widoczna mimo pandemii (prezentacje m.in. w galeriach UAP). Współpracuje z Galerią Ego, gdzie miała już indywidualną wystawę.

Teatr

Dagmara Rybak

Znakomita aktorka musicalowa, wokalistka i tancerka. Doskonale śpiewa! Na jej barkach spoczywa wiele głównych ról w repertuarze poznańskiego Teatru Muzycznego. Jest artystką dynamiczną, niezwykle spontaniczną, łatwo nawiązującą kontakt z publicznością.

Taniec

Małgorzata Mielech

Tancerka, choreograf, nauczyciel tańca, instruktorka GAGA People and Dancers. Wcześniej Solistka Polskiego Teatru Tańca. W 2012 roku założyła DanceLab. Ostatnia autorska prapremiera FEAR LESS w choreografii i w jej wykonaniu była wielokrotnie pokazywana w Polsce i na świecie.

Animacja kultury

Emilia Mazik

Od 2014 roku pracuje w Fundacji Edukacji Kulturalnej Ad Arte. Koordynowała kilkadziesiąt projektów m.in. pokazy filmowe, działania edukacyjne i kino plenerowe. Jej najważniejszym projektem jest Short Waves Festival, międzynarodowy festiwal krótkiego kina, od 2019 roku jest jego dyrektorką.

Literatura

Joanna Żabnicka

Wydała dwie książki poetyckie, arkusz w akcji wyłaniania talentów Biura Literackiego - Połów (2011), nominacja w kategorii debiut do Nagrody Poetyckiej Silesius (2017), nominacja do Poznańskiej Nagrody Literackiej (stypendium im. St. Barańczaka) (2020). publikowała m. in. w „Arteriach", „Czasie Kultury", „Dwutygodniku.com", „Tygodniku Powszechnym", „Wakacie", „Zeszytach Poetyckich" oraz w almanachu Połów. Poetyckie debiuty 2011, w którym mieści się jej arkusz Tymczasem. Pomysłodawczyni i prowadząca spotkania z cyklu Poezja naStanie.

Katarzyna Sklepik
Polska Głos Wielkopolski
1 marca 2021
Wątki
Nagrody

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia