Siedziba teatru dla aktorów z zespołem Downa już wkrótce powstanie w Warszawie

Teatr 21 remontuje swoje miejsce, w którym powstanie Centrum Sztuki Włączającej.

Teatr 21 remontuje swoje miejsce, w którym powstanie Centrum Sztuki Włączającej. Otwarcie zaplanowane jest na jesień 2020. Obecnie aktorzy z zespołem Downa zbierają pieniądze na remont i dostosowanie przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Działania można wesprzeć za pomocą strony crowdfundingowej.

 

Bardzo długo szukaliśmy swojego miejsca w Warszawie. Chcąc, aby było ono jak najbardziej dostępne dla wszystkich osób, szukaliśmy wśród przestrzeni na parterze. W końcu znaleźliśmy - jest to były sklep wielobranżowy na warszawskiej Pradze, niedaleko pl. Hallera. Teraz musimy go wyremontować, dostosować do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i nadać mu nowe znaczenie; stworzyć ze sklepu teatr, to wyzwanie, ale nie jest to pierwsze, które podejmujemy - mówi Justyna Sobczyk, reżyserka i prezeska Fundacji Teatr 21.

Centrum Sztuki Włączającej będzie pierwszą społeczną instytucją kultury w Warszawie w całości dedykowaną sztuce osób z niepełnosprawnościami. Od jesieni swoje miejsce znajdą w nim spotkania z artystami, warsztaty dla rodzin i osób starszych, wykłady z zakresu studiów o niepełnosprawności i sztuce osób z niepełnosprawnościami czy wystawy artystów sztuk wizualnych. Sama przestrzeń jak i wszystkie wydarzenia będą dostosowane do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami.

Jako Teatr 21 działamy już od 15 lat i dotychczas udawało się nam działać bez własnego miejsca. Obecnie nasza działalność rozrosła się - organizujemy warsztaty, konferencje, spotkania, wydajemy książki, jeździmy na festiwale, pracujemy w międzynarodowych sieciach, a pomysłów mamy jeszcze więcej! Dalsza praca bez własnego miejsca nie jest już możliwa. Tym bardziej cieszymy się, że Warszawa będzie miała na swojej mapie miejsce poświęcone sztuce osób z niepełnosprawnościami - dodaje Justyna Sobczyk.

Teatr 21 to zespół teatralny, którego aktorami są głównie osoby z zespołem Downa i autyzmem. W ciągu 15 lat swojej działalności stworzył kilkanaście spektakli prezentowanych w teatrach i instytucjach w całej Polsce. Grupa występowała na festiwalach w Polsce (m.in. Wrocław, Poznań, Gdańsk, Kraków) i zagranicą (Praga, Berlin, Helsinki, Freiburg). W 2019 roku spektakl "Rewolucja, której nie było" został nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym "Boska Komedia" w Krakowie. Oprócz działalności artystycznej Teatr 21 zajmuje się również edukacją, pedagogiką teatru, działalnością wydawniczą, organizuje konferencje, wykłady i pracuje w międzynarodowych sieciach.

Działalność programowa Centrum Sztuki Włączającej jest współfinansowana przez m.st. Warszawa. Koszty niezbędnego remontu przewyższają możliwości teatru, dlatego by zebrać potrzebną kwotę Fundacja Teatru 21 zorganizowała internetową zbiórkę pieniędzy na ten cel. Więcej informacji o zbiórce oraz planach nowej siedziby Teatru 21 i Centrum Sztuki Włączającej, można znaleźć na stronie www.zrzutka.pl/teatr21

link do wideo o zbiórce na Zrzutka.pl: https://youtu.be/9bgr0PrncD8
link do wideo o tym, jak wygląda siedziba przed remontem: https://youtu.be/zcCVC05taGI

Jakub Drzewiecki
Materiał Teatru
18 maja 2020

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia