Siódmy dzień

8. Transatlantyk Festival, 13-20 lipca, Łódź

Dla fanów kina - pierwszy raz na wielkim ekranie hit holenderskiej kinematografii – „Tureckie owoce", a także kolejne pokazy w sekcji Nowe Kino, Zbliżenia, Sezon oraz Kino Nocą. Dla fanów muzyki filmowej– przesłuchania w ramach wyjątkowego konkursu kompozytorskiego Transatlantyk Instant Composition Contest. Czwartek to przedostatni dzień tegorocznej edycji Transatlantyk Festival.

Poza „Tureckimi owocami" warto wybrać się także na wiele innych filmów. W sekcji Nowe Kino we czwartek pokazany zostanie film „Wirtualna Republika Ludowa" („People's Republic of Desire", reż. Hao Wu, godz. 13.45 Multikino M8). W dokumencie Hao Wu, który zdobył Nagrodę Jury na teksańskim festiwalu South By Southwest (SXSW), samotność w Internecie łączy się z pragnieniem sławy, bogactwa i szczęścia. Film prezentowany jest premierowo na Transatlantyk Festival, a to jest jego drugi pokaz.

O godz. 14.00 (Multikino M2) odbędzie się pokaz irańskiego filmu „Zator" („Blocage", reż. Mohsen Gharaie). Ten mistrzowsko zagrany dramat psychologiczny porusza tematy bliskie, jednemu z najbardziej utytułowanych irańskich twórców: Asgharowi Farhadiemu – konflikt małżeński, podział klasowy, korupcję i hipokryzję dzisiejszego Iranu.

Kto jeszcze nie widział, będzie miał okazję zobaczyć wzruszającą historię o dojrzewaniu dorosłych ludzi, która podbiła serca widzów i krytyków na tegorocznym festiwalu Sundance, czyli film „Loveling" (reż. Gustavo Pizzi, godz. 17.00, Multikino M2). Jest to drugi pokaz filmu, który ma na Transatlantyk Festival swoją polską premierę.

W sekcji Nowe Kino prezentowany będzie również pełnometrażowy debiut Meryem Benm'Barek – „Sofia" (godz. 19.00, Multikino M3), który został nagrodzony w Cannes za najlepszy scenariusz w sekcji Un Certain Regard. Film ten to krytyka patriarchalnego społeczeństwa i niejednoznaczny, unikający wiktymizacji portret marokańskich kobiet. Festiwalowa publiczność ma okazję obejrzeć ten film jako pierwsza w Polsce.

W Muzeum Kinematografii, pokazane zostaną „Tureckie owoce" („Turkish Delight", reż. Paul Verhoeven, godz. 17.00). „Tureckie owoce" to największy hit w historii kina holenderskiego – pikantna opowieść o romansie rzeźbiarza Erika z młodziutką i pełną energii Olgą przedstawia związek oparty na seksualnym apetycie i duchowym porozumieniu.

Z kolei w sekcji Zbliżenia, pokazane zostaną kolejne filmy Milosa Formana, Sally Potter, Luciana Pintilie i Andrzeja Barańskiego. W sali 5 Multikina odbędzie się pokaz filmu „Amadeusz" („Amadeus", reż. Miloš Forman, godz. 19.30, Multikino M5). „Amadeusz" według sztuki Petera Shaffera nie jest sztampową biografią genialnego muzyka – patrzymy na niego oczami rywala Antonia Salieriego, nadwornego kompozytora cesarza Austrii Józefa II, który przez całe życie nie umiał pogodzić się, że Bóg uczynił geniuszem bawidamka i błazna, jakim zdawał mu się Mozart. „Tak" („Yes", reż. Sally Potter, godz. 19.30, Multikino M9) pokazuje niepokój, jaki zapanował po 11 września, nie poprzez oczywiste filtry przemocy i terroru, ale raczej przez zbliżenie na związek między irlandzko-amerykańską uczoną (Joan Allen) a ormiańsko-libańskim kucharzem (Simon Abkarian).
Z kolei „Niezapomniane lato" („An Unforgettable Summer", reż. Luciana Pintilie, godz. 19.30, Multikino M10) to dramat historyczny rozgrywający się w lecie 1925 roku na niebezpiecznej placówce wojskowej przy granicy rumuńsko-bułgarskiej to jeden z najważniejszych filmów Luciana Pintilie z fenomenalną, złożoną rolą Kristin Scott Thomas.

„Dwa Księżyce" („Two Moon", reż. Andrzej Barański, godz. 19.30, Muzeum Kinematografii), to ekranizacja prozy Marii Kuncewiczowej, która zrealizowana jest z koronkową precyzją. 17 epizodów, z ok. 40 pierwszoplanowymi bohaterami, w których wcielają się najlepsi polscy aktorzy lat 90., układa się w spektakularny pejzaż Kazimierza nad Wisłą z 1930 roku. Po seansie odbędzie się spotkanie z reżyserem Andrzejem Barańskim oraz aktorami Janem Fryczem i Arturem Barcisiem.

W Kinie Łóżkowym VOX pokazany zostanie film „Mr. Gaga" (reż. Tomer Heymann, godz. 21.00). Bohaterem tego niezwykłego dokumentu jest Ohad Naharin, dyrektor artystyczny Batsheva Dance Company i jeden z najbardziej odważnych i nietuzinkowych choreografów swoich czasów. W ramach Kina Nocą przypomnimy „Niepoczytalną" („Unsane", reż. Steven Soderbergh, godz. 22.00, Multikino M2. W roli głównej Claire Foy (znana z serialu „The Crown).

Widzowie po raz kolejny będą mieli okazję zobaczyć zestaw filmów krótkometrażowych biorących udział w międzynarodowym konkursie. Po seansie odbędzie się spotkanie z twórcami.

Gościem specjalnym tego dnia będzie Annette Insdorf – profesor wydziału filmowego columbia University w Nowym Jorku. Jest autorką książek o Krzysztofie Kieślowskim i Wojciechu Jerzym Hasie, a także publikacji „Cinematic Overtures: How to Read Opening Scenes". Tytuł książki Insdorf będzie także punktem wyjścia Master Class, która odbędzie się o godz. 17.00 w Multikinie M9.

Z kolei czwartkowy wykład SWPS w Kinie Łóżkowym VOX (godzina 18.00) Karol Jachymek postara się obnażyć PRL, podczas wykładu „O nagości w polskim kinie popularnym przełomu lat 80.).

We czwartek odbędzie się również koncert Transatlantyk Instant Composition Contest (11.00 – 13.00 – eliminacje; 14.30 – 14.45 – ogłoszenie finalistów; 15.00 – 17.30 – finał, Kino Wytwórnia 3D). To wyjątkowe i prestiżowe wydarzenie; jedyny na świecie konkurs symultanicznej kompozycji, czyli improwizacji synchronicznej do obrazu. Każdy z młodych artystów obejrzy (po raz pierwszy) za kulisami krótki materiał filmowy, do którego od razu - ale już na scenie, na oczach widzów i jury - zagra na fortepianie kompozycję spójną z obrazem. Zwycięzców wybierze międzynarodowe jury w składzie: Mark Ethan, Jan. A. P. Kaczmarek, Łukasz L.U.C Rostkowski, Maria Sadowska oraz Diane Warren. Werdykt poznamy na Gali Zamknięcia.

Wszystkich Państwa zainteresowanych udziałem w Gali Zamknięcia prosimy o kontakt z biurem prasowym: press@transatlantyk.org i odbiór zaproszeń.

Akredytowanych dziennikarzy zapraszamy do odbioru swoich akredytacji prasowych w Festiwalowym Centrum Akredytacji (Multikino Silver Screen Łódź). Odbiór akredytacji jest możliwy od 13 lipca w Biurze Prasowym Festiwalu, w Multikinie Silver Screen (ul. Piłsudskiego 5) na poziomie P3. Biuro Prasowe będzie czynne codziennie od 13 do 20 lipca w godzinach od 10:00 do 20.00. Dziennikarzy zainteresowanych umawianiem się na wywiady z gwiazdami festiwalu serdecznie zapraszamy do Biura Prasowego.

Akredytacja prasowa upoważnia do wejścia na wszystkie seanse filmowe festiwalu odbywające się w Multikinie Silver Screen i Muzeum Kinematografii (poza pokazami w ramach Kina Kulinarnego) wraz z bezpłatną wejściówką.

Bezpłatne wejściówki można odbierać w Festiwalowym Centrum Akredytacyjnym (Multikino Silver Screen, poziom P4) na maksymalnie jeden seans w danym bloku godzinowym. Wejściówki na pokazy filmowe będą dostępne od godziny 10.00 poprzedniego dnia. Uwaga! Liczba wejściówek na każdy seans jest ograniczona.

Wejście na salę kinową jest możliwe tylko za okazaniem- wejściówki na dany pokaz oraz akredytacji. Odebrane wejściówki są bezzwrotne. Po wpuszczeniu na salę osób z biletami, posiadacze akredytacji, którym nie udało się odebrać wejściówek w Festiwalowym Centrum Akredytacyjnym, będą wpuszczani na salę w miarę dostępnych miejsc siedzących.

Magdalena Grynczel
Materiał organizatora
20 lipca 2018

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...