Śląska bajka w Wilnie

"Bajka o małym złomiarzu" - reż. Maciej Cierzniak - Teatr Rozrywki w Chorzowie

"Bajka o małym złomiarzu" - osadzona w śląskim krajobrazie i języku opowieść o 10-letnim Achimie - zostanie 3 marca zaprezentowana na Litwie, w Domu Kultury Polskiej w Wilnie - poinformował Teatr Rozrywki w Chorzowie.

Prapremiera tego spektaklu dla dzieci według scenariusza, w choreografii i w reżyserii Macieja Cierzniaka odbyła się na chorzowskiej scenie 29 listopada ubiegłego roku.

- Teraz spektakl będzie promował twórczość Stanisława Ligonia oraz gwarę i kulturę śląską za granicą - powiedział PAP Rafał Fąfara z działu promocji teatru.

- Nagranie naszego spektaklu bardzo się w Wilnie spodobało i stąd zaproszenie - wyjaśnił Maciej Cierzniak.

Spektakl nie jest realizowany w całości w gwarze, ale jest w nim obecna. Wykorzystano w nim też fragmenty książki Stanisława Ligonia "Bery i bojki śląskie". Jak zapewnił autor, polskie dzieci z Litwy, które mogą nie znać tak dobrze ojczystego języka jak ich rówieśnicy żyjący w Polsce, nie będą miały problemu ze zrozumieniem słów padających ze sceny.

- Jeśli wypowiadamy śląskie słowa, to są wyjaśniane przez którąś z postaci, poza tym to spektakl bardzo interaktywny, angażujący dzieci we wspólną zabawę, nie trzeba więc rozumieć każdego słowa, by świetnie się bawić - podkreślił.

Jak mówił, żywiołowe reakcje dziecięcej publiczności nawet dla niego bywają zaskoczeniem. - Niedawno 4-letni chłopczyk wyskoczył z pięściami, żeby bić się z granym przeze mnie Bebokiem. Zapomniałem, co mam śpiewać - opowiadał.

Punktem wyjścia opowieści jest pomysł 10-letniego Achima na to, jak pomóc swoim ciężko pracującym rodzicom i przegonić z domu biedę. Postanawia zbierać złom, żeby trochę zarobić. Spotyka dziwne postaci, trochę znane z popularnych na całym świecie bajek, a trochę ze śląskich opowiadań, jak Bebok, którym śląskie babcie straszyły kiedyś dzieci.

W spektaklu oprócz autora występują: Wioleta Malchar-Moś, Zuzanna Marszał, Daniel Cebula-Orynicz (który jest też autorem muzyki), Hubert Waljewski, głosu użycza Dariusz Niebudek. Scenografię i kostiumy przygotowała Lidia Kanclerz.

(-)
Kurier PAP
28 lutego 2018
Portrety
Maciej Cierzniak

Książka tygodnia

Musical nieznany. Polskie inscenizacje musicalowe w latach 1961-1986
Wydawnictwo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie
Grzegorz Lewandowski

Trailer tygodnia