Śląska polecajka

12-14 listopada 2021

Długi weekend przynosi ze sobą ciekawe propozycje spektakli. Przedstawiamy propozycje kilku z nich na terenie śląska. Zapraszamy również na Festiwal Ars Cameralis w jego 30 osłonie do Teatru Śląskiego.

"Seks dla opornych" - reż. Piotr Wiśniewski - Teatr Żelazny w Katowicach

13 listopada 2021, godz.: 16:00

Długoletnie małżeństwo postanawia wyjechać na weekend do ekskluzywnego hotelu, by ożywić swój związek. Biorą ze sobą egzemplarz popularnego poradnika małżeńskiego pt. „Sex dla opornych". (Mat. Teatru)

 

"Testosteron" - reż. Robert Talarczyk - Teatr Śląski w Katowicach

13 listopada 2021, godz. 16:00 i 19:00

Zanim zapytamy, co mężczyźni wiedzą o kobietach (a odpowiedź należy raczej do krótkich i nieskomplikowanych), może warto przyjrzeć się temu, co w ogóle wiedzą o samych sobie (tutaj odpowiedź będzie raczej podobna). Siedmiu samców, których dzieli wiele, ale łączy jedno – buzujący testosteron. I niepoukładane relacje z płcią przeciwną. W wyniku zbiegu okoliczności (czy aby na pewno?) muszą spędzić ze sobą bardzo długi i bardzo trudny wieczór. Na szczęście mają bardzo dużo wódki, a jak powszechnie wiadomo – przy niej wymiękają nawet najsilniejsi. To będzie prawdziwe rodeo hormonów doprawione prężeniem muskułów i ripostami szybkimi jak strzał rewolwerowca. Czy poleje się krew?

Kultowa komedia teatralna Andrzeja Saramonowicza, która doczekała się pamiętnej ekranizacji w reżyserii autora i Tomasza Koneckiego, tym razem w wykonaniu najbardziej samczych i męskich aktorów Teatru im. J. Kochanowskiego w Opolu i Teatru im. St. Wyspiańskiego w Katowicach. Masakra. (Mat. Teatru)

 

"Fałsz" - reż. André Hübner-Ochodlo - Teatr im. A. Mickiewicza w Częstochowie

14 listopada 2021, godz. 16:00

Co wydarzyło się w nocy, podczas powrotu samochodem z rodzinnego przyjęcia? Sis, celebrytka i znana moderatorka telewizyjna, wraz z siostrą, Kat, uznaną aktorką dramatyczną (choć obecnie trochę zapomnianą), siedzą w policyjnej celi, oskarżone o spowodowanie śmiertelnego wypadku drogowego i ucieczkę z miejsca zdarzenia.

W spektaklu André Hübnera-Ochodlo miejsce, w którym rozgrywa się akcja, jest symboliczne, to uniwersalna, metaforyczna przestrzeń.

To, co najważniejsze, rozgrywa się między dwiema bohaterkami dramatu. W zamknięciu, izolacji, gdzie rozmywają się kategorie „prawda" i „fałsz", kobiety rozpoczynają rozrachunek życia, dotykający boleśnie takich pojęć egzystencjalnych jak: sumienie, zbrodnia, wina i kara. W psychologicznej rozgrywce siłę stanowią słowa. Im dalej w próbie dociekania prawdy, tym ciemniej...

Między Kat a Sis dokonuje się bolesna wiwisekcja uczuć. Padają wzajemne oskarżenia, na światło dzienne wychodzą traumy dzieciństwa, wzajemna zazdrość i brak zrozumienia.

Gdy nagle w celi pojawia się Gé – świadek wypadku – wydarzenia feralnej nocy zdają się wyjaśniać. Pozostaje tylko pytanie: Na ile wiarygodny jest ten obcy? Kim jest: naukowcem, filozofem, kloszardem? Jaką wiedzą dysponuje? Czy można mu ufać? I dlaczego swoją opowieść wygłasza wprost do kamery umieszczonej przy suficie celi? Może więc jesteśmy świadkami jakiegoś obłędnego reality-show? (Mat. Teatru)

 

"Pożar w sercu" - reż. Robert Dorosławski - Teatr im. A. Mickiewicza w Częstochowie

14 listopada 2021, godz. 19:00

Szanowni Państwo, droga Publiczności!

Nie będziemy oszukiwać: nasz najnowszy koncert „Pożar w sercu" nie jest zupełną nowością. W dużej mierze opiera się na widowisku „Rytm w sercu" pokazywanym trzykrotnie w okresie letnim. Ponieważ jednak „Rytm..." powstał na specjalne zamówienie częstochowskiego Wydziału Zdrowia i rządzić się musiał prawami imprezy okolicznościowej, decydując się na premierę teatralną czuliśmy się w obowiązku nieco przerobić scenariusz. Dlatego wykreśliliśmy z niego piosenki śpiewane wcześniej w Zaczarowanym koniu, dołożyliśmy sześć nowych (w tym takie przeboje jak: Wakacje z blondynką, Poszłabym za Tobą, Rebeka czy W Polskę idziemy..., ale i nieco mniej znane: Tato, kup mi dżinsy, piękne tango Stachu). Doszły też teksty mówione, miejscami poetyckie, miejscami satyryczne i .... z „Rytmu..." zrobił się „Pożar".

Zapraszamy zatem na żywiołowy i naprawdę energetyczny koncert. Warto wpaść do teatru nie tylko by posłuchać w większości znanych piosenek sprzed lat, ale przede wszystkim dla fantastycznych wykonawców zgrupowanych w dwa oktety:

aktorski: Iwona Chołuj, Marta Honzatko, Hanna Zbyryt, Waldemar Cudzik, Adam Hutyra, Michał Kula, Maciej Półtorak, Antoni Rot

i muzyczny: Wojtek „Brodi" Turbiarz, Agnieszka Pawełczyk, Damian Kluźniak, Piotr Nikoli, Wojciech Cyndecki, Borys Sławenta, Konrad Gzik, Adrian Gzik.

I sądzę, że nie będzie nadużyciem, gdy w imieniu Ich wszystkich zaproszę Państwa do wspólnej zabawy. (Mat. Teatru)

 

"Zakonnica w przebraniu" - reż. Michał Znaniecki - Teatr Rozrywki w Chorzowie

14 listopada 2021, godz. 17:00

Deloris van Cartier, podrzędna szansonistka z podejrzanego nocnego klubu, jest przypadkowym świadkiem zabójstwa, a co gorsza – mordercą jest jej kochanek. Sytuacja nie do pozazdroszczenia! Kochanek oczywiście postanawia zabić niewygodnego świadka, ale na szczęście policja jest szybsza i ukrywa Deloris w... klasztorze. Czy będzie w nim bezpieczna? Jak odnajdzie się w tym zupełnie obcym i dość dla niej niezrozumiałym świecie?
Zakonnica w przebraniu to tytuł znany w Polsce z fantastycznej roli filmowej Whoopi Goldberg oraz udanej inscenizacji musicalowej w poznańskim Teatrze Muzycznym. To świetnie skonstruowana, wartka anegdota ze znakomitą muzyką. Ale to także opowieść o przemianie, lojalności, przyjaźni i radości życia. (Mat. Teatr)

 

"Fearless" - reż. Gosia Mielech - Teatr Rozrywki w Chorzowie

14 listopada 2021, godz. 18:00

Strach – pierwotna emocja, która prowokuje destrukcję, ale także umożliwia przetrwanie. Strach, jako śliski twór, który pełza pod skórą, penetruje i zatruwa krew.
Poznaj nieustraszoną dziewczynę, która wchodzi na ring, aby stoczyć walkę ze swoimi demonami, próbując zrozumieć genezę strachu.

Jej litania przeciw strachowi, to:
„Nie wolno się bać, strach zabija duszę. Strach to mała śmierć, a wielkie unicestwienie. Stawię mu czoło. Niech przejdzie po mnie i przeze mnie. A kiedy przejdzie, odwrócę oko swej jaźni na jego drogę. Którędy przeszedł strach, tam nie ma nic. Jestem tylko ja."
Frank Herbert (Mat. Teatru)

Dorota Dziuba
Dziennik Teatralny Katowice
13 listopada 2021

Książka tygodnia

Musical nieznany. Polskie inscenizacje musicalowe w latach 1961-1986
Wydawnictwo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie
Grzegorz Lewandowski

Trailer tygodnia