Śląska polecajka
12-14 listopada 2021Długi weekend przynosi ze sobą ciekawe propozycje spektakli. Przedstawiamy propozycje kilku z nich na terenie śląska. Zapraszamy również na Festiwal Ars Cameralis w jego 30 osłonie do Teatru Śląskiego.
"Seks dla opornych" - reż. Piotr Wiśniewski - Teatr Żelazny w Katowicach
13 listopada 2021, godz.: 16:00
Długoletnie małżeństwo postanawia wyjechać na weekend do ekskluzywnego hotelu, by ożywić swój związek. Biorą ze sobą egzemplarz popularnego poradnika małżeńskiego pt. „Sex dla opornych". (Mat. Teatru)
"Testosteron" - reż. Robert Talarczyk - Teatr Śląski w Katowicach
13 listopada 2021, godz. 16:00 i 19:00
Zanim zapytamy, co mężczyźni wiedzą o kobietach (a odpowiedź należy raczej do krótkich i nieskomplikowanych), może warto przyjrzeć się temu, co w ogóle wiedzą o samych sobie (tutaj odpowiedź będzie raczej podobna). Siedmiu samców, których dzieli wiele, ale łączy jedno – buzujący testosteron. I niepoukładane relacje z płcią przeciwną. W wyniku zbiegu okoliczności (czy aby na pewno?) muszą spędzić ze sobą bardzo długi i bardzo trudny wieczór. Na szczęście mają bardzo dużo wódki, a jak powszechnie wiadomo – przy niej wymiękają nawet najsilniejsi. To będzie prawdziwe rodeo hormonów doprawione prężeniem muskułów i ripostami szybkimi jak strzał rewolwerowca. Czy poleje się krew?
Kultowa komedia teatralna Andrzeja Saramonowicza, która doczekała się pamiętnej ekranizacji w reżyserii autora i Tomasza Koneckiego, tym razem w wykonaniu najbardziej samczych i męskich aktorów Teatru im. J. Kochanowskiego w Opolu i Teatru im. St. Wyspiańskiego w Katowicach. Masakra. (Mat. Teatru)
"Fałsz" - reż. André Hübner-Ochodlo - Teatr im. A. Mickiewicza w Częstochowie
14 listopada 2021, godz. 16:00
Co wydarzyło się w nocy, podczas powrotu samochodem z rodzinnego przyjęcia? Sis, celebrytka i znana moderatorka telewizyjna, wraz z siostrą, Kat, uznaną aktorką dramatyczną (choć obecnie trochę zapomnianą), siedzą w policyjnej celi, oskarżone o spowodowanie śmiertelnego wypadku drogowego i ucieczkę z miejsca zdarzenia.
W spektaklu André Hübnera-Ochodlo miejsce, w którym rozgrywa się akcja, jest symboliczne, to uniwersalna, metaforyczna przestrzeń.
To, co najważniejsze, rozgrywa się między dwiema bohaterkami dramatu. W zamknięciu, izolacji, gdzie rozmywają się kategorie „prawda" i „fałsz", kobiety rozpoczynają rozrachunek życia, dotykający boleśnie takich pojęć egzystencjalnych jak: sumienie, zbrodnia, wina i kara. W psychologicznej rozgrywce siłę stanowią słowa. Im dalej w próbie dociekania prawdy, tym ciemniej...
Między Kat a Sis dokonuje się bolesna wiwisekcja uczuć. Padają wzajemne oskarżenia, na światło dzienne wychodzą traumy dzieciństwa, wzajemna zazdrość i brak zrozumienia.
Gdy nagle w celi pojawia się Gé – świadek wypadku – wydarzenia feralnej nocy zdają się wyjaśniać. Pozostaje tylko pytanie: Na ile wiarygodny jest ten obcy? Kim jest: naukowcem, filozofem, kloszardem? Jaką wiedzą dysponuje? Czy można mu ufać? I dlaczego swoją opowieść wygłasza wprost do kamery umieszczonej przy suficie celi? Może więc jesteśmy świadkami jakiegoś obłędnego reality-show? (Mat. Teatru)
"Pożar w sercu" - reż. Robert Dorosławski - Teatr im. A. Mickiewicza w Częstochowie
14 listopada 2021, godz. 19:00
Szanowni Państwo, droga Publiczności!
Nie będziemy oszukiwać: nasz najnowszy koncert „Pożar w sercu" nie jest zupełną nowością. W dużej mierze opiera się na widowisku „Rytm w sercu" pokazywanym trzykrotnie w okresie letnim. Ponieważ jednak „Rytm..." powstał na specjalne zamówienie częstochowskiego Wydziału Zdrowia i rządzić się musiał prawami imprezy okolicznościowej, decydując się na premierę teatralną czuliśmy się w obowiązku nieco przerobić scenariusz. Dlatego wykreśliliśmy z niego piosenki śpiewane wcześniej w Zaczarowanym koniu, dołożyliśmy sześć nowych (w tym takie przeboje jak: Wakacje z blondynką, Poszłabym za Tobą, Rebeka czy W Polskę idziemy..., ale i nieco mniej znane: Tato, kup mi dżinsy, piękne tango Stachu). Doszły też teksty mówione, miejscami poetyckie, miejscami satyryczne i .... z „Rytmu..." zrobił się „Pożar".
Zapraszamy zatem na żywiołowy i naprawdę energetyczny koncert. Warto wpaść do teatru nie tylko by posłuchać w większości znanych piosenek sprzed lat, ale przede wszystkim dla fantastycznych wykonawców zgrupowanych w dwa oktety:
aktorski: Iwona Chołuj, Marta Honzatko, Hanna Zbyryt, Waldemar Cudzik, Adam Hutyra, Michał Kula, Maciej Półtorak, Antoni Rot
i muzyczny: Wojtek „Brodi" Turbiarz, Agnieszka Pawełczyk, Damian Kluźniak, Piotr Nikoli, Wojciech Cyndecki, Borys Sławenta, Konrad Gzik, Adrian Gzik.
I sądzę, że nie będzie nadużyciem, gdy w imieniu Ich wszystkich zaproszę Państwa do wspólnej zabawy. (Mat. Teatru)
"Zakonnica w przebraniu" - reż. Michał Znaniecki - Teatr Rozrywki w Chorzowie
14 listopada 2021, godz. 17:00
Deloris van Cartier, podrzędna szansonistka z podejrzanego nocnego klubu, jest przypadkowym świadkiem zabójstwa, a co gorsza – mordercą jest jej kochanek. Sytuacja nie do pozazdroszczenia! Kochanek oczywiście postanawia zabić niewygodnego świadka, ale na szczęście policja jest szybsza i ukrywa Deloris w... klasztorze. Czy będzie w nim bezpieczna? Jak odnajdzie się w tym zupełnie obcym i dość dla niej niezrozumiałym świecie?
Zakonnica w przebraniu to tytuł znany w Polsce z fantastycznej roli filmowej Whoopi Goldberg oraz udanej inscenizacji musicalowej w poznańskim Teatrze Muzycznym. To świetnie skonstruowana, wartka anegdota ze znakomitą muzyką. Ale to także opowieść o przemianie, lojalności, przyjaźni i radości życia. (Mat. Teatr)
"Fearless" - reż. Gosia Mielech - Teatr Rozrywki w Chorzowie
14 listopada 2021, godz. 18:00
Strach – pierwotna emocja, która prowokuje destrukcję, ale także umożliwia przetrwanie. Strach, jako śliski twór, który pełza pod skórą, penetruje i zatruwa krew.
Poznaj nieustraszoną dziewczynę, która wchodzi na ring, aby stoczyć walkę ze swoimi demonami, próbując zrozumieć genezę strachu.
Jej litania przeciw strachowi, to:
„Nie wolno się bać, strach zabija duszę. Strach to mała śmierć, a wielkie unicestwienie. Stawię mu czoło. Niech przejdzie po mnie i przeze mnie. A kiedy przejdzie, odwrócę oko swej jaźni na jego drogę. Którędy przeszedł strach, tam nie ma nic. Jestem tylko ja."
Frank Herbert (Mat. Teatru)