Śląska polecajka

31 grudnia 2021 - 2 stycznia 2022

W Sylwestrowy weekend zapraszamy na spektakle lekkie i relaksujące, które wprawią każdego w szampański nastrój. Przedstawiamy również kilka propozycji z wybranych teatrów na koncerty i wydarzenia.

"Ożenek" - reż. Nikołaj Kolada - Teatr Śląski w Katowicach

31.12 - godz. 20:30 - Duża Scena

Samowar, babuszka, matrioszka, tajga, niedźwiedź, Puszkin, kałasznikow, Czechow, Dziadek Mróz, Kalinka... Nikołaj Kolada, jeden z najważniejszych rosyjskich reżyserów i dramaturgów, pyta prowokacyjnie: co wy tak naprawdę wiecie o Rosji? Artysta klasyczną opowieść Gogola traktuje jako pretekst do rozmowy o bohaterach uwikłanych w świat między Wschodem i Zachodem. Zostawia widzów z grą stereotypów, grą ról społecznych, grą konwencjami.

W przerwie sektaklu zapraszamy widzów na kieliszek musującego wina, a po przedstawieniu na bankiet w formie szwedzkiego bufetu z daniami ciepłymi i zimnymi. O północy tradycyjny wspólny toast. (Mat. Teatru)

 

25. PRZEBOJOWA NOC SYLWESTROWA 2021/2022 - reż. Anna Ratajczyk, Łukasz Skrzypecki - Teatr Rozrywki w Chorzowie

31.12 - godz. 20:30

Ćwierćwiecze? Srebrne wesele? Jubileusz? Tak. Ale każde to określenie brzmi zbyt dostojnie i poważnie. A my zapraszamy Państwa na szaloną feerię dźwięków i barw, na rozkołysaną i rozśpiewaną wspólną zabawę. Dwudziesty piąty koncert sylwestrowy to koncert marzeń, stworzony właśnie przez Państwa.

W trwającym sześć tygodni plebiscycie, spośród 240 propozycji wybrali Państwo największe „Rozrywkowe" przeboje. Czy usłyszymy „Dumkę na dwa serca" Edyty Górniak i Mieczysława Szcześniaka, czy wspólnie zatańczymy „Macarenę"? Wyniki ogłosimy podczas 25. Przebojowej Nocy Sylwestrowej.

Jedno jest pewne: będą to największe i najpopularniejsze hity, oklaskiwane podczas naszych koncertów. Pewnie uda nam się powrócić wspomnieniami do niejednego występu, zachwycić bogatymi aranżacjami i dynamiczną choreografią. A w Nowy Rok wejdziemy niezwykłą, muzyczną niespodzianką.

Ze względu na sytuację epidemiczną produkcja 25. Przebojowej Nocy Sylwestrowej została przeniesiona na 2021 rok.

Będzie radośnie, kolorowo i szampańsko! Zapraszamy! (Mat. Teatru)

 

"Wieczór kawalerski" - reż. Giovanny Castellanos - Teatr Miejski w Gliwicach

31.12 - godz. 18:00 i 21:00 - Spektakle Sylwestrowe

Jest burzliwy poranek po wieczorze kawalerskim. Przyszły pan młody budzi się w apartamencie dla nowożeńców u boku pięknej, nieznanej kobiety. Za chwilę ma przybyć panna młoda... Jak uratować sytuację!?

Pełna nieoczekiwanych zbiegów okoliczności, rozgrywająca się w zawrotnym tempie błyskotliwa komedia pomyłek. Iskrząca dowcipem i ciętymi dialogami współczesna farsa. Doskonała zabawa nawiązująca do klimatu znanego z filmu „Cztery wesela i pogrzeb". Tyle że bez pogrzebu! Tematem przewodnim — miłość! (Mat. Teatru)

 

"Scrooge. Opowieść Wigilijna" - reż. Henryk Adamek - Teatr Nowy w Zabrzu

2.01 - godz. 17:00

„Scrooge. Opowieść Wigilijna" w reżyserii Henryka Adamka to wzruszająca historia przemiany skąpca – tytułowego Scrooge'a – w człowieka hojnego i dobrego dla innych, na podstawie znanego opowiadania Karola Dickensa, nawiązującego do Świąt Bożego Narodzenia. Przed spotkaniem trzech Duchów Bożego Narodzenia (Ducha Minionych Świąt, Ducha Tegorocznego Bożego Narodzenia i Ducha Przyszłych Świąt), Scrooge jest człowiekiem, dla którego pieniądze są najważniejsze, ale wówczas jego życie jest marne i nieszczęśliwe. Dopiero po wizycie dziwnych gości i refleksji nad swoim życiem, przekonuje się, że bogactwo nie daje radości, jeśli nie można się nim dzielić. Ale czy taka spektakularna przemiana będzie już ostateczna? (Mat. Teatru)

 

"Sylwester w Teatrze Zagłębia" - Teatr Zagłębia w Sosnowcu

31.12 - godz. 18:00

Wieczór Sylwestrowy to dzień, w którym chcemy się dobrze bawić. W tym roku proponujemy, aby spędzili go Państwo z nami i wyjątkową pomocą domową - Nadią.

„Pomoc domowa" to przezabawna farsa o skrywanych romansach i zaradnej pomocy domowej Nadii, która ingeruje w prywatne życie swoich pracodawców.

Nadia, niezastąpiona pomoc domowa, rozpoczyna pracę u małżeństwa Olgi i Norberta. Szybko się jednak okazuje, że w jej zakres obowiązków nie wchodzi tylko sprzątanie i opieka nad domem, bo małżeństwo pilnie potrzebuje urozmaicenia od codziennej rutyny... Co robią? To, co kusi wszystkich w takich sytuacjach – każde z nich potajemnie rozpoczyna namiętny romans. Misją Nadii jest utrzymać w sekrecie ich gorące przygody – misją o tyle trudną do wykonania, że wszystko dzieje się w mieszkaniu spokojnego i zgodnego na pozór małżeństwa. Ale nic nie jest niemożliwe dla zaprawionej w bojach pomocy domowej! Za sprzymierzeńców ma swoją niezwykłą błyskotliwość, cięty dowcip i... pełny barek u swoich pracodawców. Czy jej się uda?

W przerwie spektaklu będzie okazja do wzniesienia toastu szampanem. (Mat. Teatru)

 

"Nikt nie kocha tak jak tenor + Koncert Karuzela Pani Marii" - Teatr Polski w Bielsku-Białej

2.01 - godz. 18:00

Francja – dla niektórych raj dla smakoszy wyrafinowanej kultury. Dla innych, jak choćby producenta Henry'ego Saundersa, to siedlisko rozpusty i hedonizmu. Na szczęście niedługo odbędzie się wyczekiwany koncert światowej sławy tenorów, w tym Tito Merellego. Ale, jak to w farsie – wszystko stanie na głowie...

„Trzech tenorów" to kontynuacja bardzo ciepło przyjętej sztuki „Nagłe zastępstwo" (albo: „Dajcie mi tenora!"), ale można czytać i oglądać tę sztukę bez znajomości pierwszej części.

Tito Merelli, niegdyś największy amant wśród tenorów, przeżywa to, że coraz bardziej się starzeje. Jego wrogiem numer jeden (choć ów „wróg" nic o tym nie wie) staje się młody i zdolny śpiewak Carlo Nucci. Cierpi nie tylko ego artysty, lecz również – a może przede wszystkim – ego mężczyzny. Tito obawia się, że nie jest już tak pociągający jak kiedyś. Żona wykręca się od współżycia. Tito i Maria coraz częściej kłócą się jak stare małżeństwo... Dlatego gdy tenor nakrywa w pokoju żonę z młodym mężczyzną, dostaje białej gorączki. Oczywiście to jedna z wielu omyłek, które budują farsę Kena Ludwiga. Takich dramaturgicznych przewrotek będzie dużo więcej...

Sztukę wyróżnia żywy język – czasami balansujący na granicy przyzwoitości (Tito, ambasador kultury wyższej, ma bardzo cięty język i iście włoski temperament). Podczas lektury czytelnika spotka wiele zaskoczeń – jednym z największych objawień sztuki wokalnej okazuje się prosty boy hotelowy, były gondolier, lubujący się w amerykańskich filmach.

W utworze występuje wiele odniesień do opery (pojawiają się nawet fragmenty arii) i kultury w ogóle. To zgrabny miszmasz elementów kultury wysokiej i popularnej, elementów kilku kultur (przede wszystkim włoskiej i francuskiej) pełen przemyślanych schematów qui pro quo, zestawiający charaktery i wyglądy/profesje bohaterów na zasadzie kontrastu. Pojawia się wiele nowych postaci, choćby osławiony Carlo Nucci, córka Tito – aspirująca aktorka Mimi, tajemniczka sopranistka z dalekiej Rosji. A na koniec – owszem! – ma miejsce grande finale, jednak nie w takim kształcie, jakiego się wszyscy spodziewali...

Koncert

W drugiej części wieczoru na scenie rozbrzmi muzyka na żywo w wykonaniu kilkunastoosobowej orkiestry oraz dobrze Państwu znane głosy aktorów Teatru Polskiego. A wszystko to w koncercie przebojowych piosenek bielskiej gwiazdy – Marii Koterbskiej. Wykonawcom towarzyszyć będą muzycy Bielskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Jacka Obstarczyka.

Koncert ten zdążył już podbić serca publiczności. We wrześniu 2021 roku, po raz pierwszy w historii, aktorzy wystąpili w oknie teatru i zaśpiewali dla tysięcy widzów zgromadzonych pomiędzy teatrem a zamkiem, budząc niebywały zachwyt wszystkich uczestników. Dlatego też, na życzenie publiczności – powtarzamy to wydarzenie. Tym razem na scenie teatru, ale w równie atrakcyjnej formie. (Mat. Teatru)

Dorota Dziuba
Dziennik Teatralny Katowice
31 grudnia 2021

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...