Śląska polecajka

6 – 8 sierpnia 2021 r.

Rozpoczynamy kolejny miesiąc wakacyjny, a teatry powoli rozpoczynają nowy sezon artystyczny, w ten weekend ciekawe propozycje w Teatrze Żelaznym i w Muzeum Śląskim. Ponadto mieszkańcy Katowic i miast okolicznych mogą wybrać się na nocny market gastronomiczny na tarasach Spodka lub pójść na warsztaty wokalne.

"Babski Comber" - reż. Piotr Wiśniewski - Teatr Żelazny w Katowicach

6 sierpnia 2021, godz.: 19:00

7 sierpnia 2021, godz.: 16:00 i 19:30

Hippiska i księgowa pod jednym...namiotem! Leczenie kaca metodą tybetańską, po dźgnięciu nożem męża!

Mariola i Janina to skrajnie różne siostry, które postanawiają zrobić coś szalonego. Dojrzałe, przyzwyczajone do mniejszych lub większych wygód wyprawiają się na biwak. Siostrzana eskapada to kipiące humorem dialogi o życiu, poszukiwaniu spełnienia, małych przyjemnościach, o tym co nas łączy i dzieli. Leśna przygoda kompletnie zmieni życie bohaterów. Jest sielanka, ciepłe wspomnienia z dzieciństwa czy groteskowej wizyty u ginekologa oraz leczenie kaca metodą tybetańską. Dialogi iskrzą najlepszą współczesną komediową tradycją, momentami brzmią jak nowa, żeńska wersja przezabawnych i wnikliwych filmów Woody'ego Allena. Rodzinna komedia, której tytuł nawiązuje do miłości romantycznej, siostrzanej i rodzicielskiej, z punktem zwrotnym niczym w hollywoodzkim kinie! (Materiał teatru)

Centrum Kato

04 sierpnia 2021, środa - 08 sierpnia 2021, niedziela

Centrum Kato to nocny market gastronomiczny na tarasach Spodka i Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach, który odbywać się będzie co tydzień, od środy do niedzieli, aż do końca wakacji.

Motyw przewodni tegorocznej edycji to street food – w pop-up restauracjach będą gotować dobrze znane lokalne restauracje, wśród nich m.in.: Śląska Prohibicja, Amfora, Bajs, Sweet Home Silesia i Kroyone. Nie zabraknie także food trucków z całej Polski. Ofertę uzupełnią dwa bary serwujące selekcję autorskich szprycerów i dobrego piwa. Centrum Kato to także wydarzenia towarzyszące, w każdą środę i niedzielę odbywają się seanse kina letniego, w czwartek przeważnie odbywają się potańcówki, w piątek i sobotę Centrum stawia na muzykę, a w niedzielę odbywają się spotkania przy jodze bądź animacje dla dzieci. Harmonogram na każdy wakacyjny weekend jest publikowany na bieżąco na facebookowym profilu Centrum Kato. (materiał organizatora)

Godziny otwarcia:
- środy i czwartki 16.00-24.00
- piątki i soboty 16.00-02.00
- niedziele 14.00-24.00

Wstęp wolny

Wystawa czasowa "Drzeworyt ludowy - zaginiona sztuka?" - kurator wystawy: Krystyna Pieronkiewicz‑Pieczko - Muzeum Śląskie

Wystawa dostępna do 15.08.2021 r.

Drzeworyt ludowy jest mało znaną i rzadko prezentowaną dziedziną sztuki ludowej. Popularny był w XVIII i XIX wieku, ale pod koniec XIX wieku stał się sztuką zaginioną. Na szczęście już w XIX wieku pojawiły się pierwsze jego kolekcje, a na początku XX wieku zainteresowali się nim znawcy i miłośnicy sztuki ludowej, artyści profesjonalni, powstały pierwsze opracowania naukowe. Podejmowano także próby reaktywacji drzeworytu ludowego. Na przełomie lat 20. I 30. XX wieku za namową Emila Zegadłowicza tworzył je Jędrzej Wowro. W latach 70. XX wieku z inspiracji bibliofila i kolekcjonera sztuki ludowej Kacpra Świerzowskiego – Piotr Dyburski z Grobli. Nie przyczyniło się to jednak do odrodzenia tej sztuki. Czy pojawiający się współcześnie twórcy dają nadzieję na powrót do tej sztuki tworzenia ludowych drzeworytów?

Wystawa prezentuje drzeworyty i klocki drzeworytnicze z XVIII, XIX oraz z początku XX wieku. Pokazuje efekty zainteresowań tą dziedziną sztuki ludowej. Prezentuje także współczesne przykłady jej reaktywacji – grafiki Antoniego Toborowicza oraz Włodzimierza Ostoji-Lniskiego. Przybliża widzowi ciekawą i mało znaną dziedzinę sztuki ludowej.

Obiekty na wystawie pochodzą z kolekcji:

Muzeum Częstochowskiego

Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie

Muzeum im. prof. Stanisława Fischera w Bochni

Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej

Muzeum Narodowego w Krakowie

Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie

Muzeum Śląskiego w Katowicach

Muzeum Tatrzańskiego im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem

Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie

Na wystawie prezentowany jest film Polski drzeworyt ludowy z 1970 roku w reżyserii Grzegorza Dubowskiego, zrealizowany przez Wytwornię Filmów Oświatowych w Łodzi. Wystawie towarzyszą pieśni o świętych nagrane w Katowicach w 2020 roku w ramach autorskiego projektu Igi Fedak Święci w tradycji polskiej, zrealizowanego w ramach projektu stypendialnego Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu – Kultura w sieci. Teksty pieśni pochodzą ze Śpiewnika kościelnego z 1838 roku, wydanego w Krakowie przez ks. Michała Marcina Mioduszewskiego. (Materiał muzeum)

"Oddychanie przez śpiewanie" - Natalia Skorupka&Krzysztof Głuch Jr.

8 sierpnia 2021 r. - godz. 18:30 - Amfiteatr Park Zadole

ogólnodostępne warsztaty wokale dla mieszkańców Katowic. Wystąpią: Natalia Skorupka & Krzysztof Głuch Jr. - liryczny duet w repertuarze klasyków polskiej piosenki poetyckiej wykonywanym w unikalnych, autorskich aranżacjach.

Natalia Skorupka - z wykształcenia i pasji muzyk instrumentalista i wokalistka, a od niedawna absolwentka studiów licencjackich, kierunku Arteterapia działającego przy Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego, Akademii Sztuk Pięknych i Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W ramach projektu dyplomowego przeprowadzała cykl zajęć z dziećmi z dysfunkcją narządu słuchowego, a co za tym idzie - miłośniczka Polskiego Języka Migowego. Puzonistka Chorzowskiego Teatru Rozrywki w spektaklu „Cabaret" i „Stańczyk.Musical". Autorka tekstów, muzyki, wokalistka kolektywu Coffee Experiment. Ponadto, uczestniczka trenerskich kursów wokalnych: "Pedagogika Wokalna XXI wieku" organizowanych przez Stowarzyszenie Wokalistów MIX. Uczestniczka wakacyjnych warsztatów jazzowych prowadzonych m.in przez Krystynę Prońko, Dorotę Miśkiewicz, Paulinę Przybysz. Finalistka 40. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. W ramach 3. Festiwalu Open The Door w Teatrze Śląskim im. S. Wyspiańskiego w Katowicach zagrała główną rolę Kopciucha w spektaklu "Dobry materiał" na podstawie "Kopciucha" Janusza Głowackiego. Wokalistka 36 edycji Studia Piosenki Teatru Polskiego Radia w Radiowej Jedynce z aranżacjami utworów Ryszarda Poznakowskiego.

Krzysztof Głuch Jr. - gitarzysta, z muzyką związany od dziecka gdyż dorastał w środowisku śląskich muzyków jazzowych i bluesowych. Zafascynowany muzyką wszelaką jednak najbardziej zainspirowany jest jazzem, bluesem, muzyką fusion, rockiem, funkiem i soulem. Przygodę z graniem zaczął od domowego muzykowania ze swoim ojcem - pianistą, co z czasem przerodziło się w profesjonalne granie. W wieku 19 lat zadebiutował fonograficznie, nagrywając płytę „Live" z grupą Oscillate, złożoną z legend polskiej sceny muzycznej. Współpracował z takimi artystami jak Antoni Gralak, Józef Skrzek, Anthimos Apostolis, Leszek Winder, Jerzy Piotrowski, Arek Skolik, Henryk Gembalski, Włodzimierz Dembowski (Łąki Łan) czy Marek Pędziwiatr. Współtworzy zespoły Krzysztof Głuch Oscillate, Funk da System, Coffee Experiment, Głuch-Łapka-Głuch, jest sidemanem w zespole Agnieszki Łapki oraz współtwórcą elektronicznego duetu Pomiar gęstości ambientu.

Do najważniejszych osiągnięć duetu należą:
• I miejsce na Ogólnopolskim XII. Festiwalu Piosenki Literackiej im. Łucji Prus w Białymstoku (2020r)
• II miejsce na 56. Studenckim Festiwalu Piosenki z zespołem Coffee Experiment w Krakowie (2020r)
I miejsce na 11.Festiwalu Piosenki Artystycznej "Poetycka Dolina" w Warszawie (2019r) - I miejsce na 23.Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Artystycznej w Rybniku (2019r)

Dorota Dziuba
Dziennik Teatralny Katowice
7 sierpnia 2021

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...