Śląska polecajka

28-30 stycznia 2022

W ostatni weekend Stycznia zapraszamy na wyjątkowe spektakle i ostatnie bisy Sylwestrowego koncertu Teatru Rozrywki.

"25. PRZEBOJOWA NOC SYLWESTROWA NA BIS" - koncert - Teatr Rozrywki

28.01 - 18:30

29.01 - 15:00 i 19:00

30.01 - 14:00 i 18:00

Ćwierćwiecze? Srebrne wesele? Jubileusz? Tak. Ale każde to określenie brzmi zbyt dostojnie i poważnie. A my zapraszamy Państwa na szaloną feerię dźwięków i barw, na rozkołysaną i rozśpiewaną wspólną zabawę. Dwudziesty piąty koncert sylwestrowy to koncert marzeń, stworzony właśnie przez Państwa.

W trwającym sześć tygodni plebiscycie, spośród 240 propozycji wybrali Państwo największe „Rozrywkowe" przeboje. Czy usłyszymy „Dumkę na dwa serca" Edyty Górniak i Mieczysława Szcześniaka, czy wspólnie zatańczymy „Macarenę"? Wyniki ogłosimy podczas 25. Przebojowej Nocy Sylwestrowej.

Jedno jest pewne: będą to największe i najpopularniejsze hity, oklaskiwane podczas naszych koncertów. Pewnie uda nam się powrócić wspomnieniami do niejednego występu, zachwycić bogatymi aranżacjami i dynamiczną choreografią. A w Nowy Rok wejdziemy niezwykłą, muzyczną niespodzianką. (Mat. Teatru)

 

"Mianujom mie Hanka" - reż. Mirosław Neinert - Teatr Korez w Katowicach

30.01 - 18:00

Tekst Alojzego Lysko poraża i oczyszcza. Jest prosty, szlachetny i prawdziwy.
Mówi o śląskich losach, w których odnajdujemy echa rodzinnych opowieści.
Znakomita Grażyna Bułka przekracza granicę aktorskiej kreacji. Za sprawą jej talentu i znakomitego tekstu znów siedzimy przy kuchennym stole i słuchamy mamy, babci lub ciotki, przełykając łzy.
A w tle Śląsk. Ziemia przeklęta i święta. (Mat. Teatru)

 

"Skłodowska. Radium Girl" - reż. Agata Biziuk - Teatr im. A. Mickiewicza w Częstochowie (Scena Kameralna)

28.01 - 19:00

29.01 - 16:00 

30.01 - 16:00

Biografii Marii Skłodowskiej-Curie nie obejmują prawa autorskie. Przynależy ona do strefy publicznej. Możemy jej używać. Maria jest twarzą feminizmu, kobietą-mitem, produktem. Podobnie jak inne ikony popkultury – Madonna, Marilyn Monroe, Superman – kształtuje zbiorową wyobraźnię. Czy jednak nasza bohaterka chciałaby ją współtworzyć jako świadoma jednostka? Spektakl przewrotnie używa figury Marii, by poruszyć kwestie szeroko rozumianej wolności, respektowania praw kobiet, wieloaspektowego przekraczania własnych granic, naruszania prywatności osób publicznych, przerostu ego i ambicji, a także, przynależnej systemowi edukacji, tendencji do zamykania ludzkiego życia w banalnych formułkach. Istotne zagadnienia społeczne konfrontowane są z życiową postawą noblistki, której przywraca się prawo do szczerej, intymnej, nierzadko kontrowersyjnej wypowiedzi. Korzystając z języka teatru ożywionej formy, twórcy w dynamiczny i groteskowy sposób przybliżają bogaty w paradoksy fenomen zjawiska, jakim jest Maria Skłodowska-Curie.

Spektakl dla osób powyżej 16. roku życia. (Mat. Teatru)

 

"Proces" - reż. Konrad Dworakowski - Teatr Lalek Banialuka w Bielsku-Białej

28.01 - 18:00

30.01 - 18:00

Jak często zdarza nam się mówić: „to się nie dzieje...", „to niemożliwe". Jak często nieprawdopodobna, surrealistyczna wizja świata puka do naszego realnego świata. Granica między absurdem a rzeczywistością zaciera się niezauważenie, a przysłowie o gotującej się żabie przychodzi na myśl zawsze za późno.

Taki zdawałoby się nieprawdopodobny świat tworzy Franz Kafka w swoim „Procesie". Sięgamy po tę genialną powieść w przekonaniu, że wielka literatura antycypuje, w jakiś tajemniczy sposób wyprzedza rzeczywistość. Kafka tworzy model rzeczywistości, który mimo, że jest fikcyjny rezonuje z tym w czym uczestniczymy współcześnie, a metaforyka i poetyka jego tekstu dawno nie brzmiały tak współcześnie, prawdziwie i złowrogo.

W naszej wizji „Procesu" nie próbujemy podkreślać współczesnego wymiaru prozy Kafki, on wydobywa się sam, nie potrzebuje pomocy. Biorąc za cel metaforę, a za środki materię teatru lalek, teatru formy i plastyki chcemy zgłębić wieloznaczną poetykę tekstu. Chcemy stworzyć model rzeczywistości zdolny wydobyć z niej pytania, które wchodzą w dialog z pytaniami Kafki. Chcemy za pomocą tego modelu sprawdzić, jak ciepła jest już woda, w której kąpie się przysłowiowa żaba. (Mat. Teatru)

 

"Pokojówki" - reż. Jerzy Jan Połoński - Teatr Miejski w Gliwicach

29.01 - 17:00

30.01 - 17:00

Miłość – strach – oddanie – nienawiść – uwielbienie – pogarda. Sprzeczności, których u Geneta jest mnóstwo, gdyż są tak bardzo „ludzkie" i zarazem tak przerażające... W „Pokojówkach" autor zanurza się w meandry ludzkiej psychiki odsłaniając moralne niepokoje, klasowe i „rasowe" podziały i uprzedzenia. W tym tkwi największa siła genetowskiej twórczości.

Kameralna realizacja „Pokojówek" Geneta wpisuje się w kameralny nurt programowy Teatru Miejskiego w Gliwicach wymagający pełnego zaangażowania się w przedstawienie. Z ostatnich propozycji repertuarowych należą do niego „Tchnienie" Duncana Macmillana, który poruszał temat ekologii i odpowiedzialności człowieka za zmiany klimatu oraz „Powrót" Michała Zdunika i Beniamina Bukowskiego, w którym obserwujemy pełne napięcia i bólu relacje rodzeństwa próbującego rozliczyć się z przeszłością.

„Problem złożonych osobowości, różnorodnych, często skonfliktowanych wewnętrznych person, tworzących psychiczny portret każdego z nas jest zagadnieniem, na którym w naszym spektaklu skupiamy się najbardziej. Tak jak w eksperymencie profesora Zimbardo w każdym z nas mieszka biały i czarny wilk. I tylko od nas zależy, którego z nich karmimy... Zaburzenie jest słowem kluczem, za pomocą którego próbujemy się człowiekowi przyjrzeć. A może przejrzeć...? Bo teatr jest lustrem.„ – mówi Jerzy Jan Połoński, reżyser spektaklu (Mat. Teatru)

 

30 Finał WOŚP w Underground Pub - Katowice

Rock w słusznej sprawie! Wośpany i Wośpanny!!
Nieodłącznym elementem Finału są aukcja, a skoro tak, to zapraszamy wszystkich do współpracy! Jeśli prowadzicie działalność i możecie przekazać vouchery, przedmioty i usługi, albo pięknie rysujecie, malujecie, rzeźbicie i cały ten artyzm możemy zlicytować, a może znacie kogoś, kto chciałby coś przekazać, dawajcie znać w wiadomości prywatnej, tagujcie znajomych w komentarzach! Ostatni finał był pełen zjawiskowych gadżetów, niech i ten będzie równie okazały! (Mat. Organizatorów) 

https://www.facebook.com/events/2681868788624907?active_tab=about

Dorota Dziuba
Dziennik Teatralny Katowice
28 stycznia 2022

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia