Słuchowisko i spotkanie autorskie

Teatr na Plaży

Wiele języków, różne głosy, zapadający zmrok i znicze rozświetlające zniszczony cmentarz. W tej niesamowitej scenerii nagrane zostało słuchowisko pt. Bowiem jak śmierć potężna jest pamięć, którego autorem jest Mieczysław Abramowicz. Nagrania dokonano z okazji setnej rocznicy cmentarza żydowskiego w Sopocie, gdzie 29 września miało swoją premierę. Audycja opowiada historie 36 pochowanych tu osób. Autor oparł się na dokumentach archiwalnych m.in urzędu stanu cywilnego, aktach zgonu, gazetach, nekrologach.

- Wziąłem na siebie obowiązek opowiedzenia ich historii. Napisałem 36 opowieści opierając się na dokumentach archiwalnych, dokumentach urzędu stanu cywilnego, aktach zgonu, gazetach, nekrologach. Posiłkowałem się też moimi wcześniejszymi rozmowami z dawnymi żydowskimi mieszkańcami Sopotu, których spotkałem w Berlinie lub w Londynie, opowiadał na antenie Radia Gdańsk Mieczysław Abramowicz.

W swoim projekcie obejmującym słuchowisko i książkę pod tym samym tytułem, Abramowicz posiłkował się żydowską legendą o 36 sprawiedliwych, tzw. cadykach. Według podania, w każdym pokoleniu żyje dokładnie 36 ludzi dobrych i prawych, którzy powstrzymują gniew Boga od zniszczenia ziemi. Jeżeli zabraknie choćby jednego – nastąpi koniec świata.

Do swojego niezwykłego projektu Mieczysław Abramowicz zaprosił ciekawych ludzi, znakomitych tłumaczy i aktorów, którzy mieszkają w Sopocie lub w jakiś inny sposób związani są z tym miastem. Usłyszymy m.in. Elżbietę Goetel, Krystynę Łubieńską, Alinę Lipnicką oraz Krzysztofa Gordona.

Słuchowisko „Bowiem jak śmierć potężna jest pamięć"
Reżyseria: Mieczysław Abramowicz
Realizacja: Jacek Puchalski
Muzyka: Zagan Acustic
Produkcja: Konrad Mielnik, Radio Gdańsk
Czas trwania: 30 min
Po prezentacji słuchowiska odbędzie się spotkanie z Mieczysławem Abramowiczem – jednocześnie autorem książki o tym samym tytule.

Sopocianie. Czas nadziei – film dokumentalny
środa, 4 grudnia 2013, godz. 18.00, wstęp wolny
Kolejne pokazy: 11 i 18.12.2013 oraz 8.01.2014, godz. 18.00, wstęp wolny

Film dokumentalny "Sopocianie. Czas nadziei", w reżyserii Justyny Mazur, ze zdjęciami Krzysztofa Iglikowskiego, jest kameralnym, skupionym na sprawach codziennych "zbiorczym" portretem mieszkańców kurortu w pierwszych trzech powojennych latach. Jego celem jest przywołanie zapomnianego i rzadko wspominanego okresu w historii miasta - pierwszych trzech lat po wojnie, kiedy przedwojenna niemiecka społeczność miasta przestała istnieć, a ci, którzy pozostali, uczyli się żyć w powojennym świecie razem z przybyszami ze wszystkich niemal regionów Polski.
Pierwsze lata po wojnie to tworzenie się nowej społeczności kurortu, budowanie relacji międzyludzkich, "oswajanie się" z nową przestrzenią, stopniowe wracanie do codzienności, której niemieckość z tygodnia na tydzień topnieje a krystalizuje się jej polskość.

Film dokumentalny "Sopocianie. Czas nadziei" powstał we współpracy Muzeum Sopotu i Telewizji Gdańsk, jako część większego projektu „Sopocianie 1945-48".

Realizowany przez Muzeum Sopotu projekt ma ukazać bogactwo i różnorodność życiorysów, postaw, dokonań i dziejów wielonarodowej społeczności Sopotu na przestrzeni kilku stuleci, aż po dzień dzisiejszy. Jego celem jest zebranie dokumentacji archiwalnej i fotograficznej, zapisów dźwiękowych i filmowych, a także przekazów ustnych, które pomogą dokonać zapisu biografii sopocian. Planowany na kilka lat program "Sopocianie", będzie służył stworzeniu kompendium wiedzy o mieszkańcach Sopotu - swoistej encyklopedii Sopocian.

(-)
Materiał Teatru
27 listopada 2013

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia