Śmiały i alternatywny

"Hamlet" - reż. Jan Peszek - PWST, Wydział Teatru Tańca w Bytomiu

To jest "Hamlet" inny od wszystkich. 25 lutego zobaczymy go ponownie na scenie bytomskiego Wydział Teatru Tańca. Opiekę artystyczną nad całością spektaklu objął Jan Peszek

Na początku grudnia 2010 roku w Krakowie miały swoją premierę dwa spektakle przygotowane przez studentów Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Jest to "Hamlet" podzielony na dwie części - aktorską i taneczną. Został on skonstruowany tak, aby grany w całości był spójny, ale obie części są niezależne od siebie i mogą być wystawiane osobno. Część taneczna, którą będziemy mieli okazję oglądać już pod koniec lutego, jest przedstawieniem dyplomowym studentów czwartego roku Wydziału Teatru Tańca z Bytomia. "Hamlet" w wykonaniu studentów PWST jest śmiałym, alternatywnym spektaklem, w którym pojawią się cztery Ofelie, Gertrudy i dwóch Hamletów. Swego rodzaju wariacja na temat "Hamleta" wypada bardzo świeżo, nowatorsko i autentycznie w wykonaniu młodych tancerzy - aktorów.

Opiekę artystyczną nad całością spektaklu pełni uznany reżyser teatralny, pedagog oraz aktor - Jan Peszek. Projektem i realizacją przedstawienia zajął się Cezary Tomaszewski, ceniony reżyser, choreograf, muzyk i performer, na co dzień pracujący w Krakowie oraz Wiedniu.

Sam Jan Peszek mówi o przedstawieniu: Hamlet po pierwsze i po ostatnie, ponieważ zawsze irytowała mnie pozycja "klęczek", z której to pozycji zabierali się za mityczne i najdoskonalsze ze wszystkich dzieł Szekspira, reżyserzy. () Próbujemy się rozprawiać z mitycznością tego tekstu. Naszym celem nie jest rozbijanie czy dekonstruowanie, ale otwarcie szeroko okien i totalne przewietrzenie tego tekstu, tak żeby on, dzisiaj, w ustach bardzo młodych ludzi, zabrzmiał wiarygodnie.

Cezary Tomaszewski tak wypowiada się o koncepcji "Hamleta": Problem z "Hamletem" jest wielki. Trudno jest odpuścić, uwolnić się od natłoku wiedzy narosłej, nabytej. Zapomnieć wszystko, czego dowiedzieliśmy się na jego temat za pośrednictwem tradycji wykonawczych, analiz teoretycznych, opinii specjalistycznych i potocznych. I zobaczyć go jakby po raz pierwszy w życiu. Ale warto podjąć wyzwanie.

Przypomnijmy, że bytomski Wydział Teatru Tańca PWST, powstał w 2007 roku z inicjatywy tancerza i choreografa Jacka Łumińskiego. WTT jest unikatowy na skalę Europy - jako jedyny kształci w pięcioletnim cyklu studiów magisterskich aktorów teatru tańca.

25.02.2011, godz. 19.00, Wydział Teatru Tańca w Bytomiu, ul. Piłsudskiego 24a, Bytom
bilety: 8 zł

(-)
Materiały Teatru
25 lutego 2011

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...