"Smutna Królewna"
W ramach cyklu "Poczytaj mi sztukę"Teatr Andersena zaprasza 9 października na czytanie sztuki Michała Walczaka "Smutna Królewna" w ramach cyklu "Poczytaj mi sztukę".
W naszej historii wszyscy się śmieją, bo taki jest rozkaz Króla. Wszyscy, poza Królewną. Powaga Królewny traktowana jest jako dyshonor dla królewskiej rodziny. Za "leczenie" dziewczynki biorą się kolejno Paź, Doktor i Młody Błazen. Każdy próbuje własnych metod, spieszą się, bo wielkimi krokami zbliża się uroczystość, na której Królewna winna się oficjalnie uśmiechnąć...
Sztuka miała swoją premierę sceniczną w Teatrze Montownia w Warszawie w 2004. Drukiem ukazała się w serii zeszytów NOWE SZTUKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY wydawanej przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu (nr. 18/2003).
***
POCZYTAJ MI SZTUKĘ - spotkania z nową dramaturgią dla dzieci i młodzieży
MICHAŁ WALCZAK
"SMUTNA KRÓLEWNA" / dla widzów od lat 7 /
9 października 2014 (czwartek) godz. 17.00 (scena górna)
wstęp: 1 zł
Reżyseria: Daniel Arbaczewski
Oprawa muzyczna: Człowiek z Maszyną (Bogusław Beniu Byrski)
Występują: Gabriela Jaskuła, Roma Drozdówna, Jarosław Tomica (Kompania Teatr - gościnnie), Mateusz Kaliński, Bartosz Siwek, Kacper Kubiec, Konrad Biel
O SZTUCE:
W historii opowiadanej przez Starego Błazna wszyscy się śmieją, bo taki jest rozkaz Króla. Wszyscy, poza Królewną. Powaga Królewny traktowana jest jako dyshonor dla królewskiej rodziny. Za "leczenie" dziewczynki biorą się kolejno Paź, Doktor i Młody Błazen, czyli dawne wcielenie narratora. Każdy próbuje własnych metod, spieszą się, bo wielkimi krokami zbliża się uroczystość, na której Królewna winna się oficjalnie uśmiechnąć. Niestety ich starania kończą się fiaskiem - smutek dziewczyny, traktowany jako skandal - sprawia, że rodzina królewska zmienia taktykę. Dostosowując się do złego humoru Królewny, nakazuje wszystkim poddanym smucić się. Jednak Stary Błazen niechcący rozśmiesza Królewnę. Okazuje się, że nie była ona "permanentnie smutna", tylko, jak każdy, miewała złe dni. Królewna wypomina rodzicom chęć narzucenia sobie i innym nastroju. Po namyśle wszyscy uznają, że wolny wybór w tej kwestii jest najrozsądniejszy. Sztuka miała swoją premierę sceniczną w Teatrze Montownia w Warszawie w 2004. Drukiem ukazała się w serii zeszytów NOWE SZTUKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY wydawanej przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu (nr. 18/2003).
/źródło: http://www.nowesztuki.pl <http://www.nowesztuki.pl>
O AUTORZE:
Studiował na wydziale Wiedzy o Teatrze oraz Wydziale Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie. Dramaturg i reżyser. Jest autorem kilkunastu dramatów, w tym między innymi: "Piaskownicy", "Podróży do wnętrza pokoju", "Kopalni", "Nocnego autobusu" , "Polowania na łosia". Napisał także kilka sztuk dla dzieci, między innymi "Ostatniego tatusia" (tekst wystawiony został między innymi na deskach Teatru "Lalka" w Warszawie w 2007 roku w reżyserii autora) oraz "Janosika. Naprawdę prawdziwą historię" (Łukasz Kos wyreżyserował ją dla Teatru "Lalka" w Warszawie w 2010 roku). Jego utwory tłumaczone były na język angielski, niemiecki, litewski, włoski, francuski oraz węgierski.
/ źródło: http://teatrdramatyczny.pl
O PROJEKCIE:
POCZYTAJ MI SZTUKĘ cykl spotkań z nową polską dramaturgią skierowaną do dzieci i młodzieży. W trakcie każdego wydarzenia aktorzy Teatru Andersena oraz zaproszeni goście odczytają tekst kolejnej sztuki. W spotkaniach biorą udział autorzy sztuk, którzy w formie warsztatu z widzami przybliżą nam trudności oraz zalety fachu dramaturga. Zapytamy czego oczekuje dzisiejsza młoda widownia, czy język, tematy i forma proponowanych sztuk spełniają ich oczekiwania, czy może jest to kolejna bariera w kontakcie widz-teatr. Nasz cykl kierujemy przede wszystkim do nauczycieli, pedagogów, bibliotekarzy, instruktorów teatralnych czyli tych, którzy razem z nami kreują program wychowania teatralnego młodych widzów.
Prowadzenie cyklu: Daniel Arbaczewski.
Projekt realizowany w ramach otrzymanego na ten cel stypendium z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.