Sosna z Sosnowca? Czemu nie...

Zakończenie Lata w teatrze - Sosnowiec 2024

Jeśli nie wiesz, jak to się zaczęło – posłuchaj. Przyjdź i zobacz, bo w najbliższą sobotę 20 lipca o 14.00 na scenie Teatru Zagłębia będziesz mieć jedyną okazję - mali artyści opowiedzą o swojej wizji początków miasta.

Każdy region ma swoje unikalne opowieści, ale miejskie legendy tworzone przez dzieci to prawdziwa rzadkość. Dlatego zamknij oczy... A teraz wyobraź sobie, że „smutny Magiczny Kot idzie do lasu i spotyka małą połamaną Sosenkę. Najpierw się siebie boją. Potem się zaprzyjaźniają i idą na spacer. Na spacerze wpadają na pomysł, żeby założyć miasto, w którym nikt nie będzie czuł się połamany i samotny - i tak powstał Sosnowiec!". Albo, gdy jesteś kibicem piłkarskim, pomyśl o tym, że „kiedy zaczął się sezon piłkarski Zagłębie cały czas przegrywało.

Maskotka została zaproszona na herbatę do babci. Babcia podarowała Maskotce swoją broszkę i od tej pory Zagłębie zaczęło wygrywać każdy mecz." Z kolei romantycznym duszom też polecamy coś specjalnego. Bo gdy usłyszą, że: „pisał dla niej piękne piosenki i wiersze. Chodził do niej z gitarą i wyśpiewywał arie operowe." – ich serce zacznie szybciej bić.

To tylko kilka z historii, jakie urodziły się w głowach młodziutkich adeptów scenicznej sztuki, którzy już drugi tydzień uczestniczą w warsztatach „Lato w teatrze" organizowanych przez sosnowiecki Teatr Zagłębia. W trakcie warsztatów powstał między innymi regulamin i kontrakt grupowy, a po zwiedzaniu wszelkich zakamarków teatru łącznie z balkonami i zapadnią, wyruszyli w teren szukać inspiracji. Potem, na bazie wycieczek, warsztatów, opowiadań, rysunków i etiud powstał szkielet scenariusza „Legenda o Sośnie z Sosnowca".

Następnie nadszedł czas wytężonej pracy nad kostiumami, scenografią, a także dźwiękiem i elementami choreografii. „Podczas naszego projektu śmiało daliśmy ponieść się wyobraźni i spontaniczności. A w sobotę, na koniec, wkroczymy na scenę i przejmiemy Teatr Zagłębia, by zaprezentować to, nad czym pracowaliśmy wspólnie przez dwa tygodnie" – mówi Iwona Woźniak, dyrektorka Teatru Zagłębia.

Lato w teatrze to ogólnopolski program wspierający samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe w tworzeniu młodym ludziom okazji do doświadczania teatru w miejscu, w którym żyją. Lato w teatrze bazuje na idei teatru jako formy spotkania. Program działa na rzecz rozwoju środowiska osób zajmujących się edukacją teatralną oraz animacją kulturalną i społeczną. Organizatorem programu jest Dział Pedagogiki Teatru Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Program składa się z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, warsztatów i spotkań związanych z pedagogiką teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym.

Konkurs grantowy pozwala wyłonić najciekawsze projekty dwutygodniowych wakacyjnych warsztatów o charakterze teatralnym dla dzieci i młodzieży. Realizowane projekty mają pokazać młodym ludziom, że teatr jest miejscem dla każdego – można w nim tworzyć, poznawać innych ludzi i odkrywać różnorodność otaczającego świata. Spośród zgłoszeń, wybrane zostają te, które wykorzystują metody twórcze do rozwijania kompetencji społecznych dzieci i młodzieży, pozwalają im odkrywać i wykorzystywać swój potencjał i dzielić się z publicznością własnym przekazem. Projekty realizują zespoły, które dbają o podmiotowe traktowanie młodych ludzi oraz czuwają nad przebiegiem procesu grupowego – i nie zapominają, że przy tym wszystkim, można się dobrze bawić!

Lato w teatrze to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W aktualnej 17. edycji programu dofinansowanie otrzymało 35 ośrodków z całej Polski – 16 organizacji pozarządowych i 19 samorządowych instytucji kultury, aż 24 projekty zostaną przeprowadzone w miejscowościach do 20 tysięcy mieszkańców.

Aleksandra Marzyńska
Teatr Zagłębia w Sosnowcu
19 lipca 2024
Portrety
Iwona Woźniak

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia