Spektakl-laboratorium

"Oddaleńcy" - reż. Natalia Sakowicz - Akademia Teatralna w Białymstoku

Natalia Sakowicz, absolwentka Wydziału Sztuki Lalkarskiej białostockiej filii Akademii Teatralnej w Warszawie w murach macierzystej uczelni będzie pokazywać swój najnowszy autorski spektakl "Oddaleńcy".


- To przedstawienie oparte na twórczości Bolesława Leśmiana przeznaczone dla młodzieży i widzów dorosłych - mówi Natalia Sakowicz, aktorka i reżyserka przedstawienia. - To spektakl-laboratorium, gdzie badamy teksty Leśmiana i jego świat poetycki, badamy wiersze i prozę krytyczną. To przedstawienie z użyciem form plastycznych i różnych środków wyrazu, także z teatru fizycznego, pojawiają się też elementy koncertu - dodaje.

Natalia Sakowicz próbną wersję spektaklu złożonego z szeregu etiud pokazała pod koniec 2019 r. na małej scenie Białostockiego Teatru Lalek. Teraz będzie on wystawiany na scenie teatru szkolnego białostockiej filii Akademii Teatralnej.

- Jeżeli możemy pomóc, to jesteśmy z tego powodu szczęśliwi - cieszy się prof. Marta Rau, prorektor ds. Filii Akademii Teatralnej w Białymstoku. - Widzę, że spektakl się zmienia. To świadczy o tym, że Natalia Sakowicz tworzy teatr poszukujący, żywy, który nie stoi w miejscu. Jako Akademia Teatralna mamy nawet powinność wspierania takich działań, bo jesteśmy zobligowani, żeby edukować w duchu poszukiwania nowych form i eksplorowania teatru formy.

I tak właśnie zapowiadają się "Oddaleńcy". Znakomicie wyszkoleni młodzi aktorzy z maestrią animują nie tylko maleńkimi figurkami ludzkimi, ale potrafią nadać życie dowolnym przedmiotom. Maciej Cempura, twórca muzyki do kilku już spektakli (w tym świetnej, wizjonerskiej sztuki "Wendy") z wprawą posługuje się nowymi technologiami. Ciekawie zapowiada się też etiuda wykorzystująca ludzką dłoń.

- W "Oddaleńcach" oprócz teatru formy pojawia się teatr ruchu, coś w rodzaju perfor-mansu, koncert. I to bardzo cenne, bo można przekonać się, jak młodzi ludzie pięknie pracują z wyobraźnią - cieszy się prof. Rau.

Scenografią spektaklu zajął się Marek Idzikowski, a reżyserią światła - Maciej Iwańczyk.

Pierwsze pokazy już 15 i 16 lutego o godz. 18. Bilety kosztują 10 i 20 zł.

Jerzy Doroszkiewicz
Gazeta Współczesna
15 lutego 2020

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia