Spektakl na miarę uszyty

"Krawiec Niteczka" - reż. Zbigniew Głowacki - Śląski Teatr Lalki i Aktora "Ateneum"

24 maja 2014 w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach odbyła się premiera spektaklu dla dzieci „Krawiec Niteczka" w reżyserii Zbigniewa Głowackiego, oparty na motywach baśni Kornela Makuszyńskiego „O tym, jak krawiec pan Niteczka został królem". Na scenie aktorzy Teatru Ateneum Danuta Baska, Marta Popławska, Ewa Reymann, Marek Dindorf, Piotr Janiszewski i Jacek Popławski.

Genialny i pracowity krawiec pan Niteczka z miasteczka Tajdarajda, pewnego dnia doznaje olśnienia i zostaje poetą, od tego momentu nie w głowie mu szycie. Wszystko co wychodzi z jego rąk wydaje się być jakieś takie pokraczne. Niezadowoleni mieszkańcy Tajdarajdy z burmistrzem na czele wyrzucają Niteczkę z miasta. Nie tracąc ducha poezji wyrusza na poszukiwanie własnego przeznaczenia. Po drodze napotyka Stracha na wróble z rycerskiego rodu Herbu Cztery Wiatry na Grochowym Polu, zaprzyjaźniają się i razem wyruszają naprzeciw przygodzie. W trudach podróży wzajemnie sobie pomagają i wspierają się, szybują z wiatrem i opadają na ziemię, aż w końcu trafiają do tańczącego domu Złego i jego diabelskiej rodziny, kiedy sytuacja się zaognia przerażeni Strach i Niteczka wzywają Bożej pomocy, dom Złego się rozpada, a nasi bohaterowie znów wracają w przestworza... bujanie w obłokach jednak trwać wiecznie nie może... spadają do Pacanowa. Nad Pacanowem z rozdartego nieba woda leje się strumieniami. Pan Niteczka dla pięknej królewny postanawia wspiąć się po drabinie do nieba i zaszyć dziurę, żeby ulewa przestała nękać mieszkańców miasteczka. W podzięce za ten bohaterski czyn królewna oddaje Niteczce swoją rękę i tron... w ten sposób krawiec Niteczka z miasteczka Tajdarajda został królem.

„Krawiec Niteczka" to spektakl, który w pomysłowy sposób, zabawny, a czasem groteskowy, opowiada o tym, że warto realizować swoje pasją, warto zaryzykować i próbować pokonywać własne słabości, że ważna w życiu jest przyjaźń i że warto być po prostu dobrym człowiekiem.

Rymowany tekst Zbigniewa Głowackiego w połączeniu z muzyką czeskiego kompozytora Pavla Helebranda nadaje tempa inscenizacji i buduje nastroje grozy i błogiej sielanki na przemian. Natomiast wizualne elementy spektaklu zaprojektowane przez słowacką scenografkę Evę Farkašovą są bardzo spójne. Niebanalna scenografia imitująca krawieckie wzory, biało-kremowe kostiumy poprzeszywane różnymi krawieckimi ściegami i wielobarwne, oryginalne lalki wyróżniające się z otoczenia. Dodatkowo, zastosowane elementy teatru cieni uatrakcyjniły spektakl.

„Uszyty na miarę" spektakl katowickiego Ateneum, to ważna pozycja w repertuarze tego teatru, ponad wszelką wątpliwość godna docenienia tak przez starszych jak i najmłodszych widzów. „Krawiec Niteczka" jest mądrą i poprzez tę mądrość bardzo pożyteczną bajeczką opowiedzianą przez reżysera, który przystąpił do pracy z przemyślaną, spójną i atrakcyjną wizją tego, co i w jakiej formie przekazać swoim odbiorcom. Obsadził w ciekawie napisanych rolach bardzo dobry zespół aktorów, z którym udało się stworzyć kilka interesujących ról. Szczególnie należy podkreślić pracę Jacka Popławskiego kreującego postać Niteczki. Popławski, to ciekawy i interesujący aktor, inscenizator i reżyser, którego warsztat, wiedza o dziecięcym odbiorcy, intuicja i doświadczenie pozwalają na budowanie ról prowokujących śmiech, radość i refleksję. Nie inaczej jest w przypadku „Krawca Niteczki", który z przekonaniem polecam nie tylko dzieciom ale także ich rodzicom.

Katarzyna Jasielska
Dziennik Teatralny Katowice
6 czerwca 2014

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...