Spektakl o Bogucicach już w najbliższy piątek!

„Bogucickie opowieści" - real. Katarzyna Prudło i Grzegorz Eckert - Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum

Od kwietnia Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum realizuje projekt pn. „Bogucickie opowieści". Jego celem jest zachęcenie mieszkańców katowickiej dzielnicy Bogucice do spojrzenia na miejsce zamieszkania, jak na obiekt twórczych poszukiwań. W ramach projektu Teatr zaproponował m.in. seniorom warsztaty, podczas których wskazywali miejsca dla nich ważne z perspektywy osobistej; wspomnienia bardzo często związane były z domem rodzinnym, miejscami rozrywek i codziennej pracy.

Zebrane opowieści dotyczyły zwyczajnych-niezwyczajnych zdarzeń, takich jak zabawy z czasów dzieciństwa, przemiany następujące po zamknięciu kopalni czy pierwsze miłosne uniesienia. Tak powstał swego rodzaju „prywatny przewodnik po Bogucicach".

Historie, które opowiedzieli seniorzy, zostały wykorzystane podczas warsztatów teatralnych – jako inspiracja do zbudowania scenariusza spektaklu. Na początku wakacji aktorzy: Katarzyna Prudło i Grzegorz Eckert zaprosili młodzież do twórczej pracy, podczas której nie tylko przybliżali tajniki pracy na scenie, ale również przekonywali do odkrywania Bogucic, widzianych oczami osób starszych. Dla większości uczestników sporo z poruszanych tematów okazało się pewnego rodzaju nowością – chociażby opisy bogucickich gospodarstw lub zwyczaje związane z funkcjonującą tu dawniej kopalnią.

W najbliższy piątek, 5 lipca 2019 o godz. 19.00 młodzież podsumuje dwutygodniowe warsztaty spektaklem „Bogucickie opowieści". Można go będzie zobaczyć przy parafii pw. św. Szczepana w Katowicach-Bogucicach (ul. Markiefki 89) w ramach Jubileuszu 125-lecia poświęcenia Kościoła Parafialnego. Wstęp wolny!

Finałowe przedstawienie, zainspirowane wybranymi historiami seniorów z dzielnicy, pozwoli przenieść się w czasy ich młodości: zajrzymy do nieistniejącego już Kina Millenium, posłuchamy opowieści o Kopalni Węgla Kamiennego „Katowice" oraz dowiemy się, jak dawniej wyglądało życie sąsiedzkie.

Jak postrzegają Bogucice seniorzy? Zacytujmy kilka wypowiedzi, które wykorzystano podczas tworzenia scenariusza:

„Czy Bogucice to słodycz w życiu? Słodycz była kiedyś, za młodych lat, jak młodość była!"

„My miyndzy sobom to po ślonsku godomy. Niy rozmawiamy, ino godomy. Ale jak przydzie do nos moja synowo, to musza mówić, bo łona nie umi godać po naszymu. Bo łona jes z Sosnowca, to już granica była – inne państwo."

„A mojigo chopa toch poznała w łoknie, w doma. Czyściłach to łokno, łon przechodził i stanoł: „Dziołszka przeszłabyś sie zy mnom kaś?" A jo na to: „Jo jes teraz zmynczono, niy moga". A w tyn dziyń prawie zaczło suć śniegiym. No to godom: „Człowieku, kaj ty chcesz łazić? Jak przyniesiesz narty abo sonki to pójdmy". I łon te sonki przyniós!"

„A żebyście wiedzieli, to nojważniyjsze jes w tym wszystkim, w tym łobiedzie... bo kiedyś ktoś mi padoł: „kluski bez tych dziurek!" I kaj jo mom tyn sos wloć?! Te dziurki som na ta zoułza! Teraz to w niedziela wszyjscy kotlety klupiom, a kiedyś klupało sie ino rolady, to było ślonskie: kluski, rolada, zoułza i modro kapusta ku tymu!"

„Przede wszystkim na Dzień Górnika, to myśmy wszyscy pucowali okna, a te parapety, te blachy nie były malowane, to my tak z popiołem i z octem je szorowali. To się świeciło!"

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Anna Nowak
Materiał Teatru
2 lipca 2019
Wątki
Lato 2019

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia