Spektakl o dorastaniu
Nagrodzone „Przemiany" w reżyserii Michała Borczucha w styczniu w Teatrze Polskim w BydgoszczyW styczniu na bydgoską scenę powrócą „Przemiany" w reżyserii Michała Borczucha. Spektakl, który jest koprodukcją Teatru Polskiego w Bydgoszczy, Teatru Studio w Warszawie i Festiwalu Mała Boska Komedia, otrzymał Grand Prix 25. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Korczak DZISIAJ! „Przemiany" w reżyserii Michała Borczucha z udziałem bydgoskiej młodzieży będzie można zobaczyć na Dużej Scenie TPB już 12 stycznia (środa) o godz. 19.00, a także 13 i 14 stycznia (czwartek, piątek) o godz. 11.00.
"Przemiany" - spektakl o dorastaniu dla młodzieży i dorosłych. Swój nowy spektakl reżyser Michał Borczuch opiera na tytułowych „Przemianach" Owidiusza, aktorskich improwizacjach oraz tekście Joanny Bednarczyk, który powstał we współpracy z młodzieżą zaangażowaną w proces twórczy spektaklu.
Dziewczyna strąca z półek antyczne wazony. Chłopak potrąca niewinnych przechodniów, czubkiem głowy zaczepia o zwisający konar nad wejściem do domu. Dziewczyna rozsadza rzeczywistość bezczelnie prychając, jednak rzeczywistość udaje, że nic się nie dzieje i konsekwentnie pomija niezborność taktownym milczeniem. Dziewczyna zachodzi w ciążę, chłopak rozbija auto o przydrożne drzewo, dziewczyna dostaje się na wymarzone studia, a chłopak postanawia uciec z domu i zamieszkać z przyjacielem poznanym w klubie.
Dorastanie to wariactwo. Tak naprawdę tylko nastolatek w chwili dojrzewania wie, co ma w głowie. Rosną kończyny górne i dolne, układ nerwowy nie nadąża za ciągle zmieniającym się kształtem ciała, nie ogarnia jego współrzędnych, wysyła impulsy na oślep, kompletnie zdezorientowany – gdzie kończy się ręka, gdzie zaczyna kark i głowa? Układ nerwowy tego nie wie, skazując swojego gospodarza na pokraczny taniec uniemożliwiający spokojne chodzenie. Hormony buzują. Wszystko dzieje się szybko i gwałtownie, a zmieniają się nie tyle okoliczności, co cały człowiek. Jego ciało i umysł. Na żadnym innym etapie życia człowiek nie ulega przemianom tak potężnym, jak w okresie dorastania. Czy jednak my się zmieniamy, czy zdejmujemy maski, które pokazaliśmy ludziom wokół nas? Czy przemiana jest konieczna? Czy do przemiany konieczna jest samotność?
Spektakl bierze udział w 28. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
Gramy:
12.01. – środa – g.19.00
13.01. – czwartek – g.11.00
14.01. – piątek – g.11.00
Bilety: 60zł (normalny) / 35 zł (ulgowy)
Telefoniczna rezerwacja biletów: 52 339 78 18; +48 885 60 70 90; e-mail: bilety@teatrpolski.pl,
Kasa biletowa: czynna od środy do piątku w godzinach 14.00 -18.00 oraz godzinę przed spektaklem al. Mickiewicza 2 (wejście główne od ul. 20 stycznia 1920)