Spektakl o Herlingu-Grudzińskim - online

Ferregosto - reż. Adam Orzechowski - Teatr Powszechny w Łodzi

Życiorys Gustawa Herlinga-Grudzińskiego to historia człowieka i intelektualisty, który przez całe życie szedł pod prąd, nie godząc się na układy. Jaką płacił za to cenę? Czym był dla niego Neapol - ucieczką czy wygnaniem? Co myślał o Polsce i dlaczego nie chciał rozmawiać ze swoją córką po polsku? 26 marca o 19:15 Teatr Powszechny w Łodzi zaprasza po raz pierwszy na spektakl „Ferragosto" w wersji online.

Sztukę Radosław Paczocha napisał specjalnie dla Teatru Powszechnego w Łodzi na zamówienie dyrektor Ewy Pilawskiej, a prapremiera odbyła się 17 marca 2019 w ramach XXV Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Spektakl wyreżyserował Adam Orzechowski.

„Ferragosto" jest twórczą rekonstrukcją niezwykłych losów Gustawa Herlinga-Grudzińskiego – pisarza i więźnia Gułagu, którego nazwisko w czasach PRL znajdowało się na specjalnej liście osób objętych całkowitym zakazem publikacji, a twórczość pisarska została upowszechniona w Polsce dopiero po roku 1989. Jest autorem powieści i opowiadań, wśród których, oprócz najsłynniejszego „Innego świata", są „Skrzydła ołtarza", „Drugie Przejście", „Dziennik pisany nocą", „Wieża", „Podzwonne dla dzwonnika".

Tytułowe „Ferragosto" jest swego rodzaju pomostem między rodzinną Polską a Włochami, które Herling-Grudziński na wiele lat uczynił swą ojczyzną. Jest to bowiem nazwa Święta obchodzonego 15 sierpnia we Włoszech. To szczególny moment w roku ze względu na kulminację panujących wówczas upałów.To w ten sierpniowy dzień rozpoczyna się akcja spektaklu, w którym bohater przywołuje postaci i wydarzenia z historii, które naznaczyły jego życie, nadając mu zawiły bieg. Od aresztowania przez NKWD podczas próby przekroczenia granicy, poprzez pobyt w łagrach, okres komunizmu, gdy zmuszony był do emigracji.„Ferragosto" pokazuje wojenne i powojenne losy pisarza. Przeszłość i historia materializują się jako senne koszmary, imaginacje, powracające duchy. Bohaterowie spektaklu pochodzą z książek Herlinga lub są jego bliskimi i rodziną. W spektaklu przenikają się historia i życie prywatne.

W marcu „Ferragosto" będzie można obejrzeć online 26, 27 i 28 marca o 19:15. Bilety na spektakle online kosztują symboliczne 20 groszy i można je kupić na stronie www.powszechny.pl.

Spektakl dla widzów od 16 lat.

Miłosz Słota
Materiał Teatru
26 marca 2021

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia