Spektakl VR w Białymstoku

„Dedal" nie tylko dla szkół - spektakl VR w Białymstoku

Wirtualna rzeczywistość w teatrze? Na taki zabieg zdecydowali się twórcy spektaklu „Dedal". Widzowie założą gogle, by doświadczyć niecodziennych wrażeń. Premierowe pokazy w weekend (14 i 15 grudnia).

Spektakl „Dedal" to efekt współpracy Teatru Wolność założonego przez Karola Smacznego i Damiano Siemano, czyli Damiana Karlińskiego.

– Postanowiliśmy pierwszy raz spróbować swoich sił tworząc repertuar dla młodego widza – mówi Karol Smaczny, założyciel Teatru Wolność.

Widowisko familijne

– Spektakl jest z jednej strony widowiskiem familijnym, a więc takim, na który można przyjść z dziećmi, z drugiej strony ma wartość dydaktyczną. Opieramy się o podstawę programową nauczania w szkole podstawowej – podkreśla Karol Smaczny.

Damian Karliński dodaje:

– Jest to repertuar stricte edukacyjny dedykowany uczniom od V klasy szkoły podstawowej wzwyż. Opieramy się na niemieckich badaniach, które mówią, że użytkowanie wirtualnej rzeczywistości w młodszym wieku jest niezalecane. Zdecydowaliśmy się na "Dedala", czyli obowiązkową lekturę z mitologii greckiej.

Spektakl jest osadzony w rzeczywistości wirtualnej. Przedstawienie będzie można obejrzeć przy użyciu gogli VR. Premierowe pokazy są zaplanowane w siedzibie Teatru Wolność mieszczącego się przy Alei 1000-lecia Państwa Polskiego 2 w Białymstoku. Jednak twórcy przedsięwzięcia mają zamiar wyjść z ofertą do szkół podstawowych w woj. podlaskim. Ambicje są też szersze – liczą na pokazy w kraju.

Jak w pierwszym rzędzie

Koncepcja spektaklu zrodziła się z doświadczeń Damiana Karlińskiego z teatrem edukacyjnym, które przez wiele lat zbierał.

– Spotkałem się z wieloma problemami. Spektakle nie docierały do odpowiedniej ilości widzów. Graliśmy na salach szkolnych. Pierwszy rząd uczniów zapoznawał się ze spektaklem, a reszta miała problem – było to trudno dostępne dla widzów – mówi.

Nowoczesna technologia jest dla dzieci łatwo dostępna i jest takim medium, w którym one się świetnie odnajdują. Treści przyswajają dużo szybciej, zgrabniej.

Postanowił więc połączyć nowoczesną technologię z teatrem edukacyjnym. Dzięki użyciu gogli VR każdy widz jest w tym najważniejszym miejscu spektaklu, czyli w pierwszym rzędzie i nie ma żadnych rozpraszaczy wokół siebie.

W planach jest cykl

Twórcy białostockiego projektu przyznają, że bazują na doświadczeniach teatru lalek z Zwickau, który od trzech lat produkuje spektakle w przestrzeni VR.

Swoje działania zrzeszyli pod szyldem EON, czyli Ekipa Odkrywców Nauki. „Dedal" jest pierwszą częścią tego działania, chcą mu nadać charakter cykliczny. W planach są więc kolejne produkcje VR.

Premierowe spektakle „Dedal" zaplanowane są 14 i 15 grudnia w siedzibie Teatru Wolność. Kolejny krok to pokazy spektaklu w podlaskich szkołach.

Projekt powstał dzięki wsparciu Krajowego Planu Odbudowy, sfinansowany jest przez Unię Europejską NextGenerationEU.

Anna Dycha
Dziennik Teatralny Podlasie
10 grudnia 2024

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia