Spektakle festiwalowe

1. Festiwal małych Prapremier

Podczas I Festiwalu Małych Prapremier zobaczymy:

TEATR LALKI I AKTORA W WAŁBRZYCHU

MARTA GUŚNIOWSKA

„KRÓLESTWO KORALOWEJ RAFY"

reżyseria: Mariola Ordak-Świątkiewicz

scenografia: Jan Polívka

kostiumy: Ilona Binarsch

muzyka: Łukasz Damrych

animacje i projekcje: Wojciech Świątkiewicz

obsada:

Anna Jezierska,

Bożena Oleszkiewicz,

Urszula Raczkowska,

Natalia Wieciech,

Jakub Grzybek,

Zbigniew Koźmiński,

Seweryn Mrożkiewicz,

Paweł Pawlik

prapremiera: 17 września 2013

Witamy w świecie podwodnego królestwa Rafy Koralowej, pełnego krewetek, małży, ośmiornic, skorupiaków i wielu innych morskich stworzeń. Życie poddanych byłoby wspaniałe, gdyby nie rządy despotycznego króla Rafaela. Sprawiedliwości staje się zadość, gdy król zostaje skazany na wygnanie na Wyspę Tyranów.

Piękna królewna Delfina pragnie uratować swojego ojca, ale nikt z poddanych nie zamierza jej pomóc, oprócz sepleniącej Rekiny żądnej przygód. To za jej sprawą Delfina trafia na okręt słynnego Piraniella, zwanego „księciem piratów", który jako jedyny ośmielił się wyruszyć na Wyspę Tyranów.

Dzięki podróży i napotkanym osobom Delfina uzmysławia sobie, że król Rafael naprawdę jest tyranem. Trudno jej uwierzyć w całe zło, którego dopuścił się jej ojciec. Czy odważnej Delfinie uda się uratować króla? Czy może zawróci z drogi, kiedy pozna całą prawdę o swoim ojcu? Czy odwzajemni ona miłość Piraniellowi? Wyruszmy wspólnie w tę podróż ku przygodzie i przekonajmy się o tym.

czas trwania spektaklu: 75 minut

wiek: 5 +

TEATR „BAJ" WARSZAWA

EWA PIOTROWSKA

„ŚWIAT GARMANNA"

na podstawie książek Stiana Holego: „Lato Garmanna", „Ulica Garmanna" i „Garmanns hemmelighet" („Sekret Garmanna")

reżyseria: Ewa Piotrowska

scenografia: Anna Chadaj (kostiumy i rekwizyty), Sylwester Łuczak (przestrzeń sceniczna)

muzyka: Filip Sande

choreografia: Kjersti Engebrigtsen

animacje komputerowe: Ewa Łuczak

obsada:

Garmann – Kamil Król (PWST)

Hanne – Natalia Kiser

Johanne – Magdalena Dąbrowska

Roy – Andrzej Bocian

Pan Znaczek – Jan Plewako

obsada-animacje:

Mama – Aneta Płuszka

Tata – Piotr Michalski

Ciotka Augusta – Elżbieta Bielińska

Ciotka Borghild – Hanna Kinder-Kiss

Ciotka Ruth – Henryka Korzycka

prapremiera: 2 października 2010

Spektakl powstał na podstawie utworów Stiana Holego – współczesnego norweskiego grafika i autora książek dla dzieci. Przedstawia świat widziany oczami chłopca o imieniu Garmann – jego niepokoje i radości, przyjaźnie i antypatie. Hole, a za nim twórcy spektaklu, próbują dowieść, że trudne pytania o lęk, przemijanie, o przyjaźń i miłość nie są zarezerwowane tylko dla dorosłych.

Poznajemy Garmanna w ostatni dzień wakacji, kiedy zbliża się chwila, w której po raz pierwszy pójdzie do szkoły, czyli w momencie przełomowym, gdy kończy się beztroskie dzieciństwo, a zaczyna wychodzenie w świat-poza-domem. Garmannowe widzenie świata zmienia się, w miarę jak chłopiec dorasta i poszerza się krąg jego doświadczeń.

Możemy obserwować jego relacje z rówieśnikami, fascynujące w swej szczerości podejście Garmanna do Ciotek-Staruszek oraz śledzić rozwój jego przyjaźni z Panem Znaczkiem, w której życiowa mądrość, spokój i samotność starego człowieka spotyka się z ciekawością świata nieśmiałego chłopca. Dorastający bohater przeżywa swoje pierwsze zauroczenie. Już nie sam, ale wspólnie z Johanne stawiają pytania dotyczące istoty świata, szukając na nie własnych odpowiedzi. Mają też wspólną prawdziwie kosmiczną tajemnicę.

Celem, jaki sobie postawili twórcy spektaklu, jest stworzenie płaszczyzny porozumienia poza i ponad słowami między sceną a widownią. Przyznają wyższość obrazowi nad słowem. Szukają wspólnoty doświadczeń między przeżyciami scenicznego bohatera a przeżyciami widzów – jego rówieśników. Spektakl jest próbą „rozmowy" z widzem, zachęcenia go do stawiania ważnych, trudnych pytań i szukania na nie odpowiedzi. Dialog ze światem, oswajanie poprzez poznawanie, pomaga uwalniać się od lęków oraz barier, jakie w nas rosną w zetknięciu z rzeczywistością.

czas trwania spektaklu: 70 minut

wiek: 7 +

TEATR „MASKA" W RZESZOWIE

MALINA PRZEŚLUGA

„BLEEE..."

reżyseria: Laura Słabińska (ATB)

scenografia: Marika Wojciechowska

muzyka: Piotr Nazaruk

choreografia: Marta Bury

opieka artystyczna: Jacek Malinowski

obsada:

Bleee – Monika Szela / Natalia Zduń (od września 2012)

Motyl I, Poczwarka Daria – Kamila Korolko

Motyl II, Osa Mańka – Jadwiga Domka

Paź Królowej – Kamil Dobrowolski

Sędzia Motyl, Pająk Wiktor – Robert Luszowski

Motyl III, Antonio, Banderas – Piotr Pańczak

prapremiera: 24 września 2011

Jak wygląda królowa motyli? Tego nie wie nikt, bo tak się składa, że królowa jest akurat nieobecna. Nieobecna od tak długiego czasu, że nikt nie pamięta, kiedy ostatnio ją widziano. Pewien paź królowej drugiego i pół stopnia zaczyna się zastanawiać, czy służenie ciągle nieobecnej królowej ma sens. Może lepiej zająć się robieniem tego, o czym się marzy? Może królowej w ogóle nie ma? Jego przekonania oburzają innych obywateli motylego państwa i niepokorny paź królowej zostaje skazany na zamknięcie na pętli autobusowej przy ulicy Kaczej. Kiedy trafia do starego autobusu nr 64, przekonuje się, że stał się on domem dla sporej grupy bardzo oryginalnych mieszkańców...

Spektakl uczy, że wierząc w siebie, możemy osiągnąć wszystko, o czym marzymy oraz, że każdy jest wyjątkowy. Udowadnia także, że warto bronić swoich przekonań, a zgrana grupa przyjaciół potrafi każde miejsce zamienić w prawdziwy dom.

Sztuka otrzymała wyróżnienie w 21. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży, organizowanym przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

czas trwania spektaklu: 45 minut

wiek: 5 +

WROCŁAWSKI TEATR LALEK

MARTA GUŚNIOWSKA

„WĄŻ"

reżyseria i scenografia: Marek Zákostelecký

kompozytor: Pavel Horák

dramaturgia: Elżbieta Chowaniec

obsada:

Anna Bajer,

Agata Kucińska,

Paulina Skłodowska,

Radosław Kasiukiewicz,

Konrad Kujawski,

Grzegorz Mazoń

prapremiera: 1 czerwca 2013

Sympatyczny, choć odrobinę drażliwy Wąż jest nieszczęśliwy z powodu braku kończyn. W towarzystwie Chomika Chrupusia i pomysłowego Gekona wyrusza na wyprawę w poszukiwaniu rąk i nóg. Niestety, ani Wróżka Zębuszka, ani Magik nie potrafią pomóc bohaterom. Dopiero napotkany Pająk podpowiada im, żeby udali się ze swoją prośbą do Boga...

Wąż to opowiedziana współczesnym językiem, z ogromnym poczuciem humoru, historia przyjaźni, która połączyła trzech zupełnie różnych bohaterów. To również bezpretensjonalna, mądra i lekka pochwała „inności", która wszystkie istoty czyni wyjątkowymi i niepowtarzalnymi. Bo przecież każdy z nas jest na swój sposób idealny, piękny i dobry.

Sztuka została nagrodzona w 23. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży, organizowanym przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

czas trwania spektaklu: 60 minut

wiek: 3 +

LALE.Teatr WROCŁAW

niezależna formacja teatralna, której założycielami są

„PODŁOGOWO"

spektakl stworzyli, piosenki-dźwięki zaśpiewali, występują: Janka Jankiewicz- Maśląkowska Tomasz Maśląkowski

materiały promocyjne oraz konsultacja scenograficzna: Mateusz Mirowski

prapremiera: 5 maja 2012

Podłoga to miejsce szczególnie bliskie najmłodszym dzieciom. Jest to przestrzeń pierwszych kroków, pierwszych zabaw, pierwszych przejawów dziecięcej samodzielności, pierwszych kontaktów ze światem. Dlatego postanowiliśmy zmierzyć się z tak ważnym, pierwotnym tematem i stworzyliśmy spektakl „Podłogowo". Nasze przedstawienie zabiera małego widza w abstrakcyjny świat plastyki i muzyki, odkrywając nowe przestrzenie dla wyobraźni i kreatywności. Zapraszamy do wspólnej podróży w głąb podłogi, która kryje w sobie mnóstwo tajemnic. Dotknij. Poczuj. Usłysz. Wyobraź sobie i dołącz do zabawy.

czas trwania spektaklu: 30 minut + 15 minut wspólnej zabawy

wiek: 1 – 5 lat

MIEJSKI TEATR MINIATURA GDAŃSK

„TAJEMNICA KINA"

na podstawie książki „Tajemnica kina" Martina Widmarka i Heleny Willis z serii „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai"

tłumaczenie: Barbara Gawryluk

adaptacja i reżyseria: Ireneusz Maciejewski

scenografia i lalki: Dariusz Panas

muzyka: Old Time Radio

inspicjent: Zbigniew Okęcki

obsada:

Lasse – Jakub Ehrlich

Maja – Wioleta Karpowicz

Zorban, Złodziej – Piotr Kłudka

Komisarz, Teodor – Jacek Majok

Iva Ross, Sprzedawca słodyczy, Złodziej – Hanna Miśkiewicz

Panna Lund, Złodziej – Magdalena Żulińska

prapremiera: 8 listopada 2012

Na miasteczko Valleby padł blady strach, ponieważ ktoś porywa psy dla okupu. Wśród poszkodowanych jest też sławna aktorka Iva Ross, która przyjechała do kina Rio na pokaz najnowszego westernu „Gwiżdżący Kowboj". Zagrała w nim wraz ze swoim psem Karlem Filipem. Właściciele psów są zrozpaczeni, a policja bezradna. Przestępca jest niezwykle sprytny. Jedyny ślad, jaki zostawia, to list z żądaniem okupu. Komisarz policji zmuszony jest prosić o pomoc Maję i Lassego. Młodzi detektywi nie raz pomogli już policji, ale czy i tym razem uda im się rozwiązać zagadkę? Czy odnajdą miejsce przetrzymywania psów? Czy wskażą winnego?

W kolejnej odsłonie naszego teatralnego serialu nie tylko zobaczymy akcję na wspaniałej makiecie Valleby projektu Dariusza Panasa, ale wreszcie zajrzymy do jednego z budynków. Na potrzeby tego spektaklu została misternie przygotowana makieta wnętrza kina Rio. Spostrzegawczy widzowie zauważą, że nie jest to zwykła makieta. W kinie wyświetlany jest film animowany autorstwa reżysera spektaklu Ireneusza Maciejewskiego i scenografa Dariusza Panasa, a na ścianach zawieszone są plakaty i zdjęcia, które regularnie będą zmieniane – jak w prawdziwym kinie.

W spektaklu „Tajemnica kina" zobaczymy postaci znane z poprzedniej części, ale poznamy również innych mieszkańców miasteczka Valleby. Twórcy spektaklu twierdzą, że niektórzy mieszkańcy podobni są do gwiazd kina. Czy rzeczywiście? Musicie osądzić sami.

„Tajemnica kina", tak jak i poprzednia część „Tajemnica diamentów", jest przedstawieniem detektywistycznym obfitującym w zagadki i domysły. Jak przystało na ten gatunek, z pewnością można się spodziewać zwrotów akcji i niebezpiecznych pościgów. Widzowie będą również zaangażowani w policyjne śledztwo.

czas trwania spektaklu: 80 minut z przerwą

wiek: 6 +

TEATR POWSZECHNY im. J. KOCHANOWSKIEGO W RADOMIU – LALKOWA SCENA FRASZKA

MARTA GUŚNIOWSKA

„NIEZNOŚKA I KMIEĆ"

reżyseria: Petr Nosálek

scenografia i lalki: Eva Farkašová

muzyka: Piotr Klimek

korepetycje muzyczne: Jadwiga Stępkowska

obsada:

Nieznośka – Magdalena Pawelec

Niania – Magdalena Witczak

Kmieć – Alan Bochnak

Smok – Przemysław Bosek

Król – Robert Mazurek

prapremiera: 16 października 2011

Za górami, za lasami żyje sobie bardzo kapryśna Królewna, która przysparza wszystkim zmartwień, a swoim zachowaniem budzi powszechną niechęć. Każdy dzień rozpoczyna w złym humorze, nigdy się nie uśmiecha, niczego i nikogo nie lubi. Krótko mówiąc: jest nieznośna, bo „nie znosi znosić"...

Tymczasem królestwo przeżywa kryzys, ponieważ z powodu dotkliwego braku baraniny (w której zdecydowanie ponad miarę gustuje Król) nienakarmiony pozostaje zamieszkujące te tereny Smok. W tej sytuacji – jak to zwykle w bajkach bywa – pojawia się myśl, by poszukać śmiałka, który zgładzi Smoka, a w nagrodę (?) poślubi nieznośną Królewnę. Śmiałków jednak jak na lekarstwo...

Na szczęście na ogłoszenie odpowiada pewien sprytny, odważny, pewny siebie młody Kmiotek, który – jak to zwykle w bajkach bywa – śpiewająco poradzi sobie i z groźnym Smokiem, i z uprzykrzoną Królewną. A przy okazji okaże się być nie do końca tym, za kogo się podaje...

„Nieznośka i Kmieć" to sympatyczny, pogodny, pełen humoru spektakl (z morałem J). Zapraszamy!

czas trwania spektaklu: ok. 60 minut

wiek: 5 +

TEATR „PINOKIO" W ŁODZI

„BALLADYNY I ROMANSE"

wg Ignacego Karpowicza

spektakl dla młodzieży i widzów dorosłych w ramach Sceny Wyobraźni im. Brunona Schulza

reżyseria: Konrad Dworakowski

scenografia: Marika Wojciechowska

muzyka: Piotr Klimek

ruch sceniczny: Jacek Owczarek

światło: Bary

obsada:

Monika Babula,

Anna Makowska,

Żaneta Małkowska,

Hanna Matusiak,

Aleksandra Wojtysiak,

Ewa Wróblewska,

Łukasz Batko,

Łukasz Bzura,

Mariusz Olbiński

prapremiera: 1 grudnia 2012

Spektakl „Balladyny i romanse" powstał z inspiracji i w oparciu o wątki nagrodzonej Paszportem Polityki w 2010 roku oraz nominowanej do nagrody NIKE 2011 książki Ignacego Karpowicza. Ze zderzenia świata bogów i ludzi wynikają asocjacje stanowiące punkt wyjścia do rozważań na temat kondycji człowieka i zależności między tym, co dotykalne, a tym, co niepojęte. Spektakl próbuje dotknąć istoty ludzkiego losu poprzez obnażenie konstrukcji świata, stwarzając obrazy tak subiektywne, jak subiektywna jest ontologia powieści Karpowicza.

czas trwania spektaklu: 2 h 15 minut z przerwą

wiek: licealiści i dorośli

BIAŁOSTOCKI TEATR LALEK

KATALIN SZEGEDI

„LENKA"

przekład: Sebastian Stachowski

reżyseria: Kata Csato (Węgry)

scenografia: Matravolgyi Akos (Węgry)

muzyka: Bogdan Szczepański

asystent reżysera: Jacek Dojlidko

obsada:

Grażyna Kozłowska,

Agnieszka Sobolewska,

Iwona Szczęsna,

Jacek Dojlidko

prapremiera: 2 lutego 2013

Znacie Lenkę? Na pewno chętnie Ją poznacie – to rezolutna, ruda dziewczynka, która uwielbia rysować. Jest bardzo podobna do innych rówieśników – radosna, miła, koleżeńska – z jedną jedyną różnicą. Jest odrobinkę grubsza...

Czy przeszkodzi Jej to w odnalezieniu prawdziwej przyjaźni? By się przekonać – wystarczy przyjść na „Lenkę".

Zapraszamy na kameralny, uczący tolerancji oraz akceptacji spektakl dla widzów najmłodszych.

czas trwania spektaklu: ok. 60 minut

wiek: 4 +

TEATR LALKI I AKTORA W WAŁBRZYCHU

„KSIĘGA DŻUNGLI"

wg Rudyarda Kiplinga

scenariusz i teksty piosenek: Jerzy Jan Połoński

reżyseria: Jerzy Jan Połoński i Jarosław Staniek

scenografia i kostiumy: Marika Wojciechowska

projekcje: Dawid Kozłowski

muzyka: Michał Kowalczyk

choreografia: Jarosław Staniek

obsada:

Anna Jezierska,

Bożena Oleszkiewicz,

Urszula Raczkowska,

Jakub Grzybek,

Zbigniew Koźmiński,

Seweryn Mrożkiewicz,

Paweł Pawlik

Historia chorego chłopca, któremu mama czyta w szpitalu magiczne przygody Mowgliego – dziecka wychowywanego przez wilki w wielkiej i pełnej niebezpieczeństw dżungli – posłużyła twórcom jako pretekst do podróży w świat teatru ruchu, obrazu i dźwięku. Przedstawienie ukazuje dżunglę jako zbiór praw, prawdziwą szkołę życia, w której człowiek i dzikie zwierzę uczą się wzajemnego szacunku. Porusza problemy wyizolowania jednostki oraz poszukiwania tożsamości i miejsca na świecie.

Spektakl opowiedziany za pomocą tańca, pantomimy i ruchu odzwierciedla życie i zachowanie zwierząt w dżungli. Pulsująca dzikim rytmem natura daje się odczuć nie tylko poprzez ruch sceniczny czy muzykę, ale również projekcje, które przenoszą nas w tajemniczy i magiczny świat. A gdyby dżunglą stało się miasto? A tygrys Shir-Khan polujący na Mowgliego obrazował nasze lęki i słabości? Przekonajcie się sami, zanurzając się w niesamowitej opowieści, jak dwa odległe światy mogą się przenikać.

czas trwania spektaklu: 70 minut

wiek: 6 +

(-)
Materiał Teatru
29 sierpnia 2013

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia