Spektakle w ramach cyklu "Teatr opowieści"

nowy sezon artystyczny w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy

W bieżącym sezonie zadebiutują na legnickiej scenie reżyserzy doskonale znani ze swojego dorobku scenicznego w całej Polsce: Łukasz Czuj, Piotr Cieplak i Piotr Tomaszuk.

Pierwsza premiera już 30 września na Scenie Gadzickiego. Łukasz Czuj wyreżyseruje "Komedię obozową" Roya Kifta. Będzie to spektakl muzyczny opowiadający niezwykłą i wstrząsającą historię kabaretu "Karuzela", stworzonego przez reżysera i aktora Kurta Gerrona (partnera Marleny Dietrich ze słynnego "Błękitnego anioła"), który działał w Theresienstadt (Terezinie) - nazistowskim i wykorzystywanym przez hitlerowską propagandę obozie koncentracyjnym dla europejskich Żydów. Będzie to światowa prapremiera sztuki, w której uczestnictwo zapowiedział jej autor. 

Kolejna z premier, "Historia o Miłosiernej czyli testament psa" brazylijskiego prozaika i dramaturga Ariano Suassuny w reżyserii Piotra Cieplaka, będzie wspólną produkcją legnickiego teatru i krakowskiego festiwalu "Boska Komedia". Z tego powodu odbędzie się w dwóch odsłonach: 7 grudnia w Krakowie i 14 grudnia na legnickiej Scenie Gadzickiego.

Główny nurt legnickich premier uzupełnią: w marcu 2013 r. "Matka Joanna od Aniołów" wg Jarosława Iwaszkiewicza w reżyserii Piotra Tomaszuka wystawiona na Scenie na Nowym Świecie oraz spektakl "Jak Madonna trafiła na Księżyc" według debiutanckiej powieści (2011 r.) niemieckiego pisarza Rolfa Bauerdicka, który w maju 2013 r na Scenie Gadzickiego wyreżyseruje Lech Raczak.

- To nasze flagowe propozycje na bieżący sezon. Jak zwykle uzupełnią je, zwykle kameralne, propozycje Sceny Inicjatyw Aktorskich. Mamy też zamiar wystawić kolejny spektakl kabaretowy w ramach stworzonego przez nasz zespół kabaretu literacko-muzycznego "Piękna Helena" - poinformował na wtorkowej (4 września) konferencji prasowej dyrektor legnickiego teatru Jacek Głomb.

Spotkanie z mediami było też okazją do zaprezentowania wyników ankiety przeprowadzonej wiosną tego roku wśród widzów legnickiej sceny.

- Ankieta dowiodła tego, co wiedzieliśmy i o co od lat zabiegaliśmy. Nie gramy dla elit. Jesteśmy teatrem bardzo demokratycznym i - jak często sami to określamy - ludowym. Nasi widzowie reprezentują bowiem wszystkie grupy wiekowe, społeczne i zawodowe. Największą z nich są studenci, uczniowie i nauczyciele oraz pracownicy umysłowi i emeryci wszystkich zawodów. Z ankiety dowiedzieliśmy się też, że do przyjścia do teatru najskuteczniej zachęcają znajomi i rodzina (32 % odpowiedzi) oraz teatralne strony internetowe (26 % wskazań). Co czwarta pytana osoba ogląda nasze przedstawienia raz w miesiącu. Osiem procent badanych to stali widzowie, którzy przychodzą (czasami wielokrotnie) na wszystkie nasze nowe spektakle - dodał Jacek Głomb.

Grzegorz Żurawiński
Materiały Teatru
5 września 2012

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...