Spektakle wyrafinowane estetycznie.
3. Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy Materia Prima - Bieguny Kultury12 spektakli znalazło się w programie trzeciej edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatru Formy "Materia prima". Wydarzenie z udziałem zespołów teatralnych z Francji, Izraela, Niemiec, Norwegii, Polski, Rosji i Włoch odbędzie się w Krakowie od 21 do 28 lutego.
Organizatorem festiwalu jest Teatr Groteska. Każde z przedstawień będzie grane dwukrotnie. Widzowie będą mogli zobaczyć spektakle teatru tańca, teatru plastycznego, lalkowego, cieni oraz nurtu "nowego cyrku".
- Wszystkie te produkcje cechują się tym, że są estetycznie niesłychanie wyrafinowane, są po prostu piękne - mówił w środę dziennikarzom dyrektor Festiwalu "Materia Prima" Adolf Weltschek. Dodał, że zaproszone do Krakowa zespoły goszczą na największych festiwalach na świecie, większość z nich będzie w Polsce po raz pierwszy.
Carte Blanche - Norweski Narodowy Zespół Tańca Współczesnego pokaże przedstawienie "Edvard" w reżyserii hiszpańskiego choreografa Marcosa Morau, dla którego inspiracją były życie i twórczość malarza Edvarda Muncha. Specjalizujący się w tańcu powietrznym teatr NoGravity Dance Company zaprezentuje "Boską Komedię: z Piekła do Nieba" w reż. Emiliano Pellisariego, który będzie gościem festiwalu.
Antje Toepfer i Florian Feisel w przedstawieniu "Pandora frequenz (Częstotliwość Pandory)", inspirowanym twórczością niemieckiego surrealisty Hansa Bellmera zestawią ciało aktorki z ciałem lalki. Podczas festiwalu pokazany zostanie także "Ogród Elzy" w reż. Anny Peschke, którego bohaterką jest kobieta - lekarz w obozie koncentracyjnym, a artystka odnosi się do funkcjonowania kobiety SS-manki w popkulturze i do istoty okrucieństwa i przemocy.
Artyści z Izraela Yaniv Shentser i Meirav Ben David zaprezentują teatr cieni i spektakl wokalny i multiinstrumentalny "Membrana" o powstaniu świata. Po raz kolejny w Krakowie wystąpi teatr Compagnie Philippe Genty ze spektaklem "Nie zapomnij mnie". Polskę reprezentuje Teatr Groteska i "Przemiany" Adolfa Weltschka i Małgorzaty Zwolińskiej.
Adolf Weltschek mówił, że choć organizatorzy myśleli o zaproszeniu także teatrów formy z Dalekiego Wschodu, nie udało się to, nie tylko z powodów finansowych. "Nie mamy długofalowego finansowania, tymczasem poważne przedsięwzięcia artystyczne mają kalendarze przygotowane z wyprzedzeniem trzyletnim" - wyjaśnił.
Festiwal jest adresowany jest do widzów dorosłych. - Większość spektakli odbywa się bez słów. Przekaz wywodzi się z obrazu i działania scenicznego, każdy może dopisywać sensy. To festiwal, w którym czujemy się, jak w krainie snu, w którym widzowie w indywidualny sposób interpretują poszczególne sceny- powiedziała kierownik programowy festiwalu Zuzanna Głowacka.
Przedstawienia będą wystawiane w: Teatrze Groteska, Teatrze Ludowym, Nowohuckim Centrum Kultury, Studiu TVP w Łęgu i Małopolskim Ogrodzie Sztuki.
Festiwalowi towarzyszyć będą: spotkania z artystami, dyskusje i pokazy filmów. 23 lutego w Teatrze Groteska odbędzie się sesja naukowa "Teatr formy w twórczości Tadeusza Kantora, Józefa Szajny i Jerzego Grotowskiego" - wstęp na nią jest wolny.
Projekt Materia Prima jest finansowany m.in. z funduszy tzw. Europejskiego Obszaru Gospodarczego pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii.