Śpiewające miasto
35. Europejski Festiwal im. Jana KiepuryKoncerty, pokazy filmów i spektakle wypełnią tegoroczny 35. Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy. Rozpoczynająca się w sobotę impreza potrwa cały tydzień.
Festiwalowe preludium stanowić będzie koncert pt. "Tu, gdzie śpiewał Jan Kiepura". Na krynickim Deptaku Centralnym wystąpią: Małgorzata Długosz, Iwona Hossa, Katarzyna Jamróz, Joanna Rawik, Adam Zdunikowski, Tomasz Mazur, Artur Ruciński i Adam Żaak. Solistom będzie towarzyszyć Orkiestra Symfoniczna KWK Staszic pod dyrekcją Grzegorza Mierzwińskiego. Zabrzmią najpopularniejsze uwertury, arie, pieśni neapolitańskie i piosenki z repertuaru Jana Kiepury.
W niedzielę na uzdrowiskowym deptaku będzie można podziwiać kunszt wokalny Adama Zdunikowskiego, Magdaleny Andreew, Grażyny Bieniek, Macieja Gallasa i Adama Żaaka oraz taniec grupy Rydułtowy. W piątek, 31 sierpnia, w tym samym miejscu odbędzie się projekcja "Traviaty" Giuseppe Verdiego w reżyserii Franca Zeffirellego i w wykonaniu takich gwiazd, jak Placido Domingo, Teres Stratas i Cornell Mc Neil oraz zespołu Metropolitan Opera w Nowym Jorku pod kierownictwem Jamesa Levine\'a.
W najbliższą niedzielę w Pijalni Głównej na wielkiej gali muzyki operetkowej "Opowieści Lasku Wiedeńskiego" wystąpią m.in. Marta Abako, Jagna Jędrzyńska, Tadeusz Pszonka i Ryszard Wróblewski oraz Płocka Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Jacka Bonieckiego.
Na poniedziałek zaplanowano m.in. galę operową pt. "Verdi" z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy śmierci kompozytora i obchodzonego na całym świecie Roku Verdiowskiego. Arie, duety i sceny z oper włoskiego mistrza wykonają Jolanta Bibel, Iwona Hossa, Krystyna Rorbach, Zenon Kowalski i Adam Zdunikowski z towarzyszeniem Płockiej Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Jacka Bonieckiego.
Od 27 do 31 sierpnia odbywać się będą pokazy filmów w ramach Kina Festiwalowego w Teatrze Zdrojowym Jaworzyna. Krynicka publiczność zobaczy: "Neapol, śpiewające miasto" (1930) - film z Janem Kiepurą i Brygidą Helm; "Halkę" (1937) - ekranizację polskiej opery z udziałem Lili Zielińskiej, Ewy Bandrowskiej-Turskiej, Władysława Ladisa Kiepury, Witolda Zacharewicza, Jerzego Leszczyńskiego i Seweryny Broniszówny; "Kocham wszystkie kobiety" (1934) - film z Janem Kiepurą i Danielle Darieux; "Straszny dwór" (1936) - ekranizację dzieła Moniuszki z udziałem Lucyny Szczepańskiej, Mieczysławy Ćwiklińskiej, Heleny Grossówny, Witolda Contiego, Mariusza Maszyńskiego, Kazimierza Czekotowskiego i Stanisława Sielańskiego; oraz "Valse brillante" (1949) - film z Janem Kiepurą i jego żoną, śpiewaczką Martą Eggerth.
W ramach festiwalu odbędą się również spektakle teatralne. Maria Nowotarska wystąpi w monodramie Kazimierza Brauna "Helena - rzecz o Modrzejewskiej", Nina Repetowska - w "Lilce - Marii z Kossaków Jasnorzewskiej", a Jan Englert - w "Świętym Mikołaju" Connora McPhersona w reżyserii Agnieszki Glińskiej. Pokazany będzie także spektakl "Królowa i Szekspir" Esther Vilar zrealizowany w warszawskim Teatrze Na Woli im. Tadeusza Łomnickiego. Wystąpią: Nina Andrycz, Daria Widawska, Grzegorz Emanuel, Ryszard Kluge i Eugeniusz Robaczewski.
W "popołudniu z gwiazdą" pt. "Pamiętasz, była jesień" wystąpi Sława Przybylska, której towarzyszyć będzie przy fortepianie Janusz Sent oraz jako narrator Jan Krzyżanowski. W koncercie folkowym "Na stepowej Ukrainie" zaprezentuje się grupa Horpyna, a w koncercie muzyki cygańskiej - kijowski zespół pieśni i tańca Romans. "Przeboje salonów" wykonają skrzypaczka Ludmiła Worobec-Witek i pianista Artur Jaroń.
Na zakończenie festiwalu w cyklu "Bogusław Kaczyński przedstawia" odbędzie się koncert "Wielka sława to żart". W krynickiej Pijalni Głównej wystąpią: Grażyna Brodzińska, Joanna Cortes, Grzegorz Bayer, Bogusław Morka i Ryszard Wróblewski, a także Orkiestra Filharmonii w Krakowie i Chór Teatru Wielkiego w Łodzi. Dyrygował będzie Jacek Boniecki.