Spór o wartości w świetle kamer

"Głosy wewnętrzne" Teatr Telewizji

Najbliższa premiera Teatru Telewizji - "Głosy wewnętrzne" - pokazuje, że specjalnością Krzysztofa Zanussiego wciąż jest dramat postaw, rozgrywany w minimalistycznej inscenizacji.

Autorskie "Głosy" składają się z dwóch części: "Sennego marzenia" i "Późnego powołania". Łączy je miejsce akcji - piękne mieszkanie w starej warszawskiej kamienicy, dwójka protagonistów - Ojciec (Jerzy Radziwiłowicz) i Córka (Agata Buzek), oraz prowadzony przez nich spór o system wartości: czucie i wiara kontra mędrca szkiełko i oko.

W pierwszej części Ojciec, kierowany, jak utrzymuje, przez Ducha Świętego, inwestuje pieniądze powierzane mu przez parafie i klasztory w debiutującą na giełdzie spółkę. Próbuje go od tego odwieść racjonalnie myśląca Córka. W części drugiej role się odwracają: racjonalista, peerelowski pułkownik, dziś dyplomata, próbuje przekonać piękną i wykształconą Córkę do zmiany decyzji o pójściu do klasztoru.

W obu wypadkach przegrywa racjonalizm (Złodzieju! - krzyczy do Boga, w którego nie wierzy, bezsilny Ojciec, patrząc na odjeżdżającą do klasztoru Córkę), choć trzeba przyznać, że Zanussi stara się racje rozkładać sprawiedliwie po obu stronach. Wciągające dialogi i świetne aktorstwo to niewątpliwe atuty tego godzinnego przedstawienia.

Emisja: 9 marca, 20.20, TVP1

Aneta Kyzioł
Polityka 10/09
6 marca 2009

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia