Spotkania w Kaliszu

52. Kaliskie Spotkania Teatralne

Kaliskie Spotkania Teatralne, które w tym roku odbędą się po raz 52., realizują dwie
podstawowe zasady, które festiwal realizuje od wielu lat. Po pierwsze, ma on służyć kaliskiej publiczności, pozwalając jej na kontakt z najciekawszymi przedstawieniami teatru polskiego powstałymi w ostatnim czasie (w minionym i bieżącym sezonie teatralnym), na udział w spotkaniach z twórcami, na intensywne obcowanie ze sztuką w ogóle.

Po drugie, festiwal ma być miejscem konfrontacji różnych technik aktorskich, spotkaniem środowiskowym twórców teatralnych, ma służyć ocenie kondycji polskiego aktorstwa. Udział zespołów teatralnych w festiwalu ma charakter
konkursowy, a powołane przez organizatorów jury przyznaje statuetkę Wojciecha i nagrody za role pierwszoplanowe i drugoplanowe, za kreacje zespołowe, a także nagrody specjalne. W tym roku jurorami będą aktorki – Ewa Kaim ze Starego Teatru w Krakowie i Ewa Wencel z warszawskiego Teatru Kwadrat oraz reżyserzy: Adam Nalepa, Paweł Szkotak, Waldemar Zawodziński.

W programie 52. KST znalazło się dziewięć przedstawień konkursowych, które zrealizowane zostały w krakowskim Starym Teatrze (Nasze miasto Wildera w reż. Szymona Kaczmarka i Pan Tadeusz Mickiewicza w reż. Mikołaja Grabowskiego), Teatrze Współczesnym w Szczecinie (Dziewczyna na kanapie Fossego w reż. Natalii Sołtysik), Teatrze Wybrzeże w Gdańsku (Na początku był dom Lessing w reż. Anny Augustynowicz), w warszawskim Teatrze Dramatycznym (W imię Jakuba S. Demirskiego w reż. Moniki Strzępki) i Teatrze Ateneum (Merylin Mongoł Kolady w reż. Bogusława Lindy) oraz łódzkim Teatrze Nowym (Święta Joanna szlachtuzów Brechta w reż. Jarosława Tumidajskiego). Teatr kaliski otworzy festiwal prapremierowymi Tragediami antycznymi Pawła Passiniego, a drugim prezentowanym spektaklem będzie Orkiestra „Titanic” Bojczewa w reż. Rudolfa Zioło.

Przeglądowi konkursowemu towarzyszyć będzie recital Emilii Komarnickiej i przedstawienie dla dzieci Wrocławskiego Teatru Lalek Piękna i bestia Grochowiaka w reż. Aleksandra Maksymiaka. Poza sceną oglądać będzie można projekty plakatów Tomasza Bogusławskiego (CKiS) i obrazy Natalii Czarcińskiej (Malarnia Teatru im. W. Bogusławskiego), a także uczestniczyć w konferencji Dynamika metamorfoz w teatrach antycznych towarzyszącej premierze Tragedii antycznych, w prezentacji wierszy dla dzieci Michała Wierzbickiego Wyobraź sobie Wirokiro oraz w spotkaniu poświęconym Helenie Modrzejewskiej (CKiS).

Tegoroczne Kaliskie Spotkania Teatralne zakończy koncert jubileuszowy Janusza Stokłosy, podczas którego kompozycje teatralne Jubilata wykonają m.in. Michał Bajor, Katarzyna Groniec, Natasza Urbańska i Wiktor Zborowski, którym towarzyszyć będzie orkiestra symfoniczna Filharmonii Kaliskiej oraz chóry kaliskie.

(-)
Materiały nadesłane
28 kwietnia 2012

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia