Spotkania z artystami, twórcami niezależnymi i offowymi
Przestrzenie Sztuki TeatrTeatr Siemaszkowej w Rzeszowie na przełomie sierpnia i września realizuje doroczny projekt, Przestrzenie Sztuki Teatr. W programie, warsztaty „Kto ocali. Opowieści z...", „Chwile słowem malowane", spektakl Latającego Teatru Kantorowi „Pokój mojego dzieciństwa" i Literacki Festiwal „Międzysłów Karpat".
Warsztaty performatywne „Kto ocali. Opowieści z..." zostaną sfinalizowane pokazami powstałymi wskutek inspiracji historiami konkretnych miejsc, ludzi i wydarzeń. Opartymi realizacyjnie o spektakl Latającego Teatru Kantorowi - „Goldhammera 5. Opowieści z Tarnowa". Mieszkańcy małych miejscowości opowiedzą swoje historie, które posłużą powstaniu etiud teatralnych, właśnie na podstawie tych wspomnień, fotografii i in. pamiątek.
„Chwile słowem malowane", to wizyty aktorów w domach seniorów i czytaniu poezji, fragmentów dramatów i utworów prozatorskich.
Marii Stangret, wdowie po Kantorze i aktorce jego Teatru, Paweł Passini i aktorzy Latającego Teatru Kantorowi, stworzonego przez aktorkę, reżyserkę i animatorkę kultury Monikę Adamiec - poświęcą spektakl „Pokój mojego dzieciństwa".
Literacki Festiwal „Międzysłów Karpat" - cykl spotkań z pisarzami, w części wypełni laureat Nagrody Nike Radek Rak, autor powieści „Agla" i „Baśń o wężowym sercu", którą Beniamin Bukowski przeniósł na scenę w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie.
Ważną częścią Przestrzeni Sztuki Teatr będzie OFF RZESZÓW - festiwal teatrów offowych, 14-18 września. Zaprezentują się kolektywy: PPLVerse, z „Modlitwą pod cudowną mozaiką w kościele parafialnym pod wezwaniem Samej Siebie", Mazurkiewicz, Egorova, Lemesheva, z „niesamowitą słowiańszczyzną", Banachowicz, Rybarczyk, z „Łoo! Matko!", Scena Robocza, z „Naszą racją", Hertz Haus, z „To bitch or not to bitch" i Wojan Trocki, z „Trzecią godziną gratis".
OFF RZESZÓW pokaże najnowsze nurty w teatrze offowym i umożliwi wymianę idei, doświadczeń i poglądów.