Spotkania z Terrym Pratchettem

Filmowe konteksty dla prezentowanych spektakli

W maju zapraszamy na kolejne spotkania z Terrym Pratchettem, angielskim pisarzem fantasy i science fiction. 21 maja o godz. 20.00 w KINIE. LAB w CSW odbędzie się pokaz filmu „Terry Pratchett: Wybieram śmierć”, towarzyszący prezentacjom spektaklu „Terry Pratchett. Nauki społeczne” w dniach 24-25 maja.

We współpracy z "Kino. Lab CSW" KOMUNA//WARSZAWA przygotowała filmowe konteksty dla prezentowanych w ramach cyklu „Przyszłość Europy" spektakli. Pierwszy film „Terry Pratchett: Wybieram śmierć", to wstrząsający zapis rozważań chorego na alzheimera Terry'ego Pratchetta, jednego z najbardziej popularnych pisarzy świata, twórcy „Świata Dysku". Pisarz opowiada się za dopuszczeniem eutanazji w Wielkiej Brytanii. Spotyka się z osobami, które zdecydowały się na „śmierć z wyboru", towarzysząc ich ostatnim chwilom w szwajcarskiej fundacji Dignitas.

Pokazy spektakli:

„Terry Pratchett. Nauki społeczne" – współczesna opera kameralna
Produkcja: Komuna// Warszawa
Współpraca: Olga Mysłowska (sopran), Irad Mazliah (taniec)

24 i 25 maja 2014 (sobota-niedziela), g. 19.00
ul. Lubelska 30/32, Warszawa (Praga-Południe)
ceny biletów: ulgowy 15/ normalny 25 zł (do kupienia przed spektaklem)

Terry Pratchett, twórca serii „Świat dysku", opisuje realny świat w krzywym zwierciadle. Zabawnie i ironicznie komentuje też współczesną kulturę i politykę. Komuna//Warszawa w podobny sposób kreśli obraz społeczeństwa europejskiego, które za wszelką cenę dąży do realizacji swoich celów, nie zważając na konsekwencje dla całej ludzkości. Sięgając po popkulturowe szablony, czarny humor, Komuna//Warszawa zwraca uwagę na złożoność relacji i nietrwałość struktur społecznych, tkwienie w stanie niestabilnej równowagi, co prowadzi do problemów z wprowadzeniem reform i nowych form organizacji świata.

Z recenzji:
„Terry Pratchett. Nauki społeczne" jest pierwszym spektaklem nowego cyklu Komuny// Warszawa poświęconego możliwym scenariuszom przyszłości. Precyzyjniej – przyszłości Europy. Przewodników dla takich futurystycznych wycieczek można znaleźć całe mnóstwo, w bardzo różnych dziedzinach. Grzegorz Laszuk wybrał jednego z mniej oczywistych. Ignorując magiczno-fantastyczny entourage jego książkowego serialu o Świecie Dysku, potraktował Terry'ego Prachetta (słusznie) jako ironicznego komentatora współczesności, wnikliwego tropiciela paradoksów demokracji, badacza, który może podpowiedzieć, jak się to wszystko rozwinie i czym się skończy.
- Joanna Wichowska, Dwutygodnik

„Taniec świetnie ujmuje relację Vimesa i przestępcy, w której obaj są i antagonistami, i partnerami świetnie znającymi figury, które mają prawo wykonywać. Śpiew to drugi poziom narracji, obserwujący świat z boskiej perspektywy, a zatem również komunikujący się z widownią inaczej niż głosy opisujące to, co dzieje się na poziomie ulicy. Dobrze spisuje się też oparta na motywie kół i kółek oprawa plastyczna – opisuje przecież miasto, które (w swojej przypadkowości) działa jak szwajcarski zegarek."
– Paweł Schreiber, Didaskalia.

O twórcach:
Komuna// Warszawa – jeden z najważniejszych teatrów niezależnych, eksperymentujący na styku sztuk performatywnych, video, tańca i muzyki. Komuna// Warszawa w swej twórczości sięga po tematy ważne i współczesne, nieustannie poszukując nowych form i środków wyrazu. Tworząc przestrzeń do twórczego dialogu i dyskusji, przyciąga twórców młodego pokolenia. Swoje spektakle zrealizowali tu m.in. Monika Strzępka i Paweł Demirski, Marcin Liber, Paweł Passini, Krzysztof Garbaczewski czy Leszek Bzdyl. Spektakle Komuny były prezentowane na międzynarodowych festiwalach, m.in.: w Edynburgu, Kijowie, Moskwie, Berlinie, Monachium czy Tbilisi. Komuna// Warszawa wywodzi się z kultowej grupy Komuna Otwock, jednej z najciekawszych i najbardziej wyrazistych grupy artystycznych niezależnej sceny teatralnej.

Irad Mazliah – izraelski tancerz i choreograf, dyrektor artystyczny festiwalu Intimadance, instruktor pilates. Pomysłodawca, współtwórca The Sadna Dance School w Hajfie – trzyletniego programu edukacji tancerzy i artystów sztuk performatywnych. Współpracuje z wieloma zespołami tańca w Polsce i Europie.

Olga Mysłowska – śpiewaczka, specjalizuje się w wykonywaniu muzyki barokowej. Umiejętności doskonaliła m.in. u Paula Esswooda, Olgi Pasiecznik i Alison Pearce. Wokalistka związana ze sceną alternatywną, współzałożycielka zespołu Polpo Motel.

 

(-)
Materiał Organizatora
19 maja 2014

Książka tygodnia

Hasowski Appendix. Powroty. Przypomnienia. Powtórzenia…
Wydawnictwo Universitas w Krakowie
Iwona Grodź

Trailer tygodnia