Spotkanie teatru z miastem

Teatr + Miasto – inauguracja Sceny w Galerii Katowickiej

6. listopada br. premierą spektaklu „Kamienie" rozpocznie działalność Scena w Galerii. Pierwsza w Polsce scena teatru publicznego ulokowana na stałe w przestrzeni komercyjnej – na poddaszu Galerii Katowickiej.

„Scena w Galerii" jest czwartą po Dużej, Kameralnej i Scenie w Malarni stałą sceną, którą w Katowicach prowadzić będzie Teatr Śląski. W niecałe 2 miesiące zbudowano przestrzeń do działań artystycznych na poddaszu Galerii Katowickiej z widownią na 200 osób. Scena w Galerii na ostatnim piętrze galerii handlowej stanowić będzie przestrzeń, gdzie teatr spotyka się z miastem. W miejscu załatwiania różnych spraw, będziemy rozmawiać o rzeczach codziennych – prywatnych i publicznych, lokalnych i globalnych. Będziemy rozmawiać poprzez spektakle, warsztaty, debaty, spotkania, czytania tekstów, dyskusje. To pierwszy raz w Polsce, gdy teatr publiczny na stałe gości w przestrzeni komercyjnej, a także eksperyment społeczno-artystyczny.

Jako pierwszy w nowej przestrzeni zostanie wystawiony spektakl „Kamienie". Powstał na podstawie prozy Grażyny Jagielskiej „Miłość z kamienia. Życie z korespondentem wojennym". Opowieść stworzona przez żonę Wojciecha Jagielskiego, jednego z najważniejszych polskich korespondentów, stała się kanwą dla przedstawienia o poświęceniu oraz niepewności. W repertuarze Sceny w Galerii jeszcze w tym roku znajdują się dwie prapremiery: „Dextral" w reżyserii Katarzyny Pawłowskiej, będącej wynikiem współpracy Teatru Śląskiego i Śląskiego Laboratorium Pedagogiki Teatru oraz „Sztuka mięsa", autorstwa Weroniki Murek, laureatki Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, w reżyserii Roberta Talarczyka, dyrektora Teatru Śląskiego. Na Scenie w Galerii odbywać się będą także warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych, zajęcia dla studentów, pokazy etiud Studium Aktorskiego przy Teatrze Śląskim oraz czytanie fragmentów wybranych książek i reportaży.

W Galerii Katowickiej, na poziomie +2, codziennie w godzinach od 16:00 do 20:00, działa także punkt informacji o Teatrze Śląskim, mini czytelnia oraz kasa biletowa.

„Kamienie". Typowe małżeństwa odliczają rocznice ślubu, oni odnotowali dokładnie 53 wojny. Typowe małżeństwa jadą w wymarzoną podróż do egzotycznych krajów, oni pojechali w sam środek walk...

Wojna ma wiele perspektyw – jedna z nich często pozostaje przemilczana. To perspektywa czekającej w domu... Nie jest żołnierzem, nie nosi broni, a jednak była na wojnie ponad 20 lat. Autentyczna historia małżeństwa autorki i tłumaczki Grażyny Jagielskiej i jej męża Wojciecha Jagielskiego, korespondenta wojennego i jednego z najważniejszych polskich reporterów, stała się kanwą dla przedstawienia „Kamienie".

Adaptację książki Grażyny Jagielskiej „Miłość z kamienia" i inscenizację przygotował kolektyw młodych twórców związanych z Teatrem Śląskim. Są z pokolenia, które nie doświadczyło bezpośrednio wojny, ale nie łudzą się, że żyją obecnie w czasach pokoju. Chcą w teatrze mówić o tym, co ważne między ludźmi. To samo, co przytrafiło się Jagielskim może się stać pod każdym dachem. I nie potrzeba do tego wcale wojny.

„Kamienie" to pierwszy spektakl zrealizowany na Scenie w Galerii, która dedykowana jest głównie literaturze faktu i współczesnym, publicystycznym tematom. Jednocześnie pierwsza reżyserska praca Bartłomieja Błaszczyńskiego, na co dzień aktora Teatru Śląskiego, jest częścią realizowanego przez teatr projektu KatoDebiut.

Aleksandra Czapla-Olislo
Materiał Teatru
6 listopada 2015

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...