Spotkanie z cyklu Maska Jezus

"Najwyższy Anioł czy podły oszust, Istota Kosmiczna czy niszczyciel moralności i przyzwoitości – Jezus w oczach swoich wrogów i wyznawców w II wieku naszej ery"

Laboratorium Dramatu zaprasza w poniedziałek 24 lutego o godzinie 19:00 do Cafe Kulturalna na spotkanie w cyklu Maska Jezus. Czyta Agnieszka Wosińska, rozmawiają prof. Paweł Janiszewski i prof. Tadeusz Bartoś

W drugim wieku uczeni chrześcijanie, rozrzuceni po wszystkich zakątkach rzymskiego imperium dociekają kim był ich Pan i Mistrz. Jedni widzą w nim Wielkiego Egzorcystę, inni Najwyższego Anioła, jeszcze inni Kosmiczną Istotę. Powoli w ciągu wieków wyłania się, tak obca judaizmowi, koncepcja boskości Jezusa, jego równości z Bogiem-Ojcem, sformułowana ostatecznie na soborach w IV wieku. O Jezusie pisali jednak nie tylko zwolennicy, lecz także wrogowie. Widzieli oni w chrześcijanach zagrożenie dla kultury, źródło nietolerancji. Śmiertelne niebezpieczeństwo. Przedstawiali Jezusa i jego uczniów, jako oszustów i zwodzicieli, demoralizatorów, wrogów cywilizowanych obyczajów i przyzwoitości. Kto miał rację w tym sporze? Chrześcijaństwo zwyciężyło, a wiemy, że zwycięzcy piszą historię, nieobecni zaś racji nie mają. Pytanie jednak powraca regularnie z wielką siłą. Mieliśmy w starożytności Celsusa i innych filozofów greckich bolejących nad upadkiem własnej kultury i przejmowaniem steru przez chrześcijan. W czasach nam bliższych mieliśmy chociażby Fryderyka Nietzschego, najbardziej nieprzejednanego, i najbardziej przenikliwego krytyka chrześcijaństwa epoki nowoczesnej.

W cyklu Laboratorium Dramatu „Maska Jezus" czytamy i analizujemy nowotestamentowe teksty biblijne. Próbując odpowiedzieć na pytanie o to, kim był Jezus, konieczna jest najpierw rezygnacja (zawieszenie, reinterpretacja) chrześcijańskiego obrazu ponadczasowej obecności Jezusa-Boga: inaczej łatwo zapomnimy, że go już nie ma. Trzeba zdejmować (i być może zakładać z powrotem), jedną po drugiej, maski, nakładane w toku dziejów na niedostępny już na zawsze oryginał. Zresztą problem jest szerszy. Także uczniowie Jezusa nie mogli wiedzieć kim był. On sam o sobie nie mógł tego powiedzieć. Żaden człowiek , jeśli nie chce żyć w iluzji, nie może tego o sobie powiedzieć. Pozostają nam role, jakie w życiu odgrywamy, społeczne funkcje, podejmowane na podstawie tego, co o sobie myślimy, lub chcielibyśmy myśleć, co myślą o nas inni. Jaką rolę odgrywał Jezus? Jak rozumiał sam siebie? Jak inni rozumieli jego działania? Sam pytał uczniów: „Za kogo ludzie uważają syna człowieczego?". To nasze pytania. Kurator i główny ekspert projektu – filozof Tadeusz Bartoś zaprasza ekspertów, z którymi rozmawia po przeczytaniu wybranych fragmentów biblijnych, apokryficznych.

Cafe Kulturalna, 24 lutego o godzinie 19:00. Wstęp wolny

(-)
Materiał Teatru
20 lutego 2014

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...