Spuścizna Wielkiej Trójki
7. „Źródła Pamięci. Grotowski - Kantor - Szajna" w Rzeszowie - 27-30 września 2017Festiwal poświęcony dorobkowi oraz ideowym następcom pochodzących z Rzeszowa Grotowskiego i Szajny oraz Kantora, który urodził się w pobliskim Wielopolu Skrzyńskim, rozpoczęło widowisko „Blizna", osobiste wyznanie, rodzaj hołdu Leszka Mądzika złożonego Szajnie w plenerze w magicznym otoczeniu rzeźby „Przejście 2001".
Rzeźbę „Przejście 2001" podarowaną rodzinnemu Rzeszowowi Szajna usytuował fizycznie na przejściu między dawną diasporą żydowską i polską, a także symbolicznie dwóch tysiącleci jako znak jedności, pojednania i pragnienia pokoju.
W spektaklu zrealizowanym specjalnie na tegoroczne „Źródła" Mądzik przyznaje, jak bardzo ideowo Szajna i jego twórczość są mu bliskie. A zwłaszcza zobrazowanie plastyczne przez Szajnę losu człowieka z jego cierpieniem w obliczu śmierci, w sposób wyciszony i skupiony. Tego w przekazie plastycznym i teatralnym Szajna był mistrzem absolutnym. Mądzik mentalnie wskrzesza Szajnę, jakim był jako człowiek, pełen nie zagojonych ran i blizn na ciele i w psychice, i jako artysta, wszechogarniający i wyprzedzający czas w jakim żył. W przedstawieniu „Blizna" wystąpili aktorzy pantomimy z kilku ośrodków w Polsce.
W kolejnych odsłonach ciekawie zapowiadają się „Dziady - Noc Pierwsza" z Teatru Wierszalin w Supraślu, w realizacji Piotra Tomaszuka. Tomaszuk zrywa z tradycją, która zwykle eliminowała z inscenizacji czwartą część "Dziadów" Mickiewicza, lirycznie opisującą miłosny dramat Gustawa. U Tomaszuka Ksiądz - kapłan kościoła unickiego, okazuje się równie ważną postacią jak Gustaw. "Dziady" Tomaszuka są w założeniu psychologicznym pełnym napięcia pojedynkiem Gustawa i Księdza utrzymanym w konwencji odsłaniania prawdy z przeszłości.
Krakowska „Cricoteka" wystawi „Trzynaście sztuk awangardowych" w reżyserii Romana Siwulaka. Teatr Chorea z Łodzi „Studium o Hamletach" w realizacji Waldemara Raźniaka i Tomasza Rodowicza. Stowarzyszenie Sztuka Nowa „Orfeo 70" w inscenizacji Dawida Żakowskiego.
Rzeszowska Maska pokaże „Romea i Julię" Szekspira w reżyserii Bogusława Kierca. Teatr Przedmieście z Rzeszowa „Kroniki podwórkowe" na podstawie scenariusza Anety Adamskiej, Pawła Sroki i Macieja Szukały, w reżyserii Anety Adamskiej.
Przewidziane są seminaria, wystawy, promocje książek i spotkania z twórcami.
Organizują „Źródła" Urząd m. Rzeszowa oraz Teatry Maska i Przedmieście.