Stanisław Górka przeczyta List do Koryntian

Bazylika Archikatedralna w Poznaniu

W ramach Roku św. Pawła odbyły się już dwie prezentacje VERBA SACRA poświęcone jego Listom. Po Liście do Rzymian i Liście do Galatów usłyszymy 1 List do Koryntian. Premiera w niedzielę 19 kwietnia w poznańskiej Katedrze o godz. 17 w wykonaniu Stanisława Górki (na zdjęciu), aktora warszawskiego Teatru Współczesnego.

Komentator prezentacji, ks. dr Tomasz Siuda z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, pisze m.in.: Korynt, leżący na skrzyżowaniu ważnych dróg handlowych, znany był, jako miasto dobrobytu. Po Rzymie i Aleksandrii, Korynt był trzecim, co do wielkości miastem Imperium Romanum. Wg niektórych świadectw w czasach nowotestamentalnych Korynt mógł liczyć ok. 500 000 mieszkańców. Była to przede wszystkim ludność napływowa o zróżnicowanym statusie społecznym: legioniści-weterani, przedstawiciele niższych klas, "wyzwoleńcy" z Rzymu, Grecy, Żydzi, niewolnicy i wolni, jak również reprezentanci nowo ukształtowanej finansowej arystokracji. W tym wielokulturowym mieście spotkać można było mnogość wierzeń i obchodów religijnych. Obok bóstw rzymskich i greckich, czczone były bóstwa wschodnie. Sławny był kult Afrodyty, a igrzyska istmijskie przyciągały licznych cudzoziemców. Żywe były także tradycje i filozofie greckie. W świecie natomiast znana była przysłowiowa nieobyczajność Koryntian. 

Ten swoisty "tygiel" myśli, przekonań i postaw nie mógł pozostać bez wpływu na życie korynckich chrześcijan. Po opuszczeniu przez Pawła Koryntu, nauczanie nowych ewangelizatorów spowodowało rozłam w Kościele. Wspólnota zaczęła się także oddalać od nauki głoszonej przez Pawła. Ludzka mądrość zastąpiła Ewangelię o ukrzyżowanym Chrystusie, a prawda o zmartwychwstaniu ciał, pod wpływem greckiej filozofii, zaczęła być odrzucana. Pojawili się ludzie, którzy chełpili się swoją wiedzą i doskonałości). Dążenie do posiadania nadzwyczajnych duchowych darów, stało się ważniejsze niż miłość. Opatrznie rozumiana wolność prowadziła do całkowitej swobody obyczajów i bywała przyczyną zgorszenia "maluczkich". 

Powstałe problemy we wspólnocie Korynckiej uświadomiły Pawłowi brak pełnego zrozumienia przez wierzących w Koryncie specyfiki wspólnoty chrześcijańskiej. Dlatego Apostoł połączył własne odpowiedzi z pytaniami Koryntian, by pomóc im poznać na nowo i w wdzięczności przyjąć podarowane im "nowe życie" w Chrystusie. 

Aktorowi towarzyszyć będzie Poznański Chór Katedralny, który wykona kompozycje Haendla, Gounoda, Bierego, Stuligrosza, Maklakiewicza.
(AH)

(-)
Materiały Teatru
15 kwietnia 2009

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia