Stary Szczecin z modnym rock\'n rollem

"Sedinum, prochy..."- reż: A.Opatowicz - Teatr Polski w Szczecinie

Nowa sztuka Krzysztofa Bizio pod znamiennym tytułem "Sedinum, prochy i rock n roll" tradycyjnie satysfakcjonuje widzów Teatru Polskiego.

Bizio postanowił przedstawić bogatą, ale i mocno pogmatwaną historię Szczecina. Jak to zrobić, by nie znużyć i nie zniechęcić widza? Krzysztofowi Bizio, reżyserowi Adamowi Opatowiczowi, scenografowi Mariuszowi Napierale, a także aktorom Polskiego udało się to znakomicie.

Wśród bohaterów tego niespełna dwugodzinnego spektaklu mamy cała plejadę postaci, przedstawicieli kilku pokoleń, poczynając od najstarszego w osobie sędziwej Frau Błock (Maria Bakka wciąż w świetnej kondycji). Są ludzie morza - jak zniechęcony po śmierci żony emerytowany oficer (Jacek Polaczek), w towarzystwie znacznie mniej eleganckiego

dawnego kompana ze statku - kiedyś kucharza, dziś kloszarda (Paweł Adamski). Są ludzie młodzi, o różnorodnych biografiach i pochodzeniu - ćpający, wieczni studenci, muzycy albo ambitni synowie robotników ((Filip Cembala, Piotr Bumaj i Damian Sienkiewicz). Nie brakuje średniego pokolenia. To członkowie wspólnoty mieszkaniowej (świetne role Michała Janickiego, jego egzaltowanej żony Małgorzaty Iwańskiej czy poukładanej przewodniczącej, zagranej przez Małgorzatę Chryc - Filary).

Do tego bardzo oszczędna scenografia w postaci oświetlonej bramy wejściowej, typowej dla szczecińskich starych kamienic. Słychać dźwięki nowoczesnej muzyki, ale ważniejsza wydaje się ta klasyczna autorstwa szczecińskiego kompozytora Carla Loewe\'go. Na ekranie jak w kalejdoskopie przewijają się obrazy nowego i starego Szczecina.

W oczach szczecińskiego dramaturga współczesny Szczecin jawi się niemrawo i sennie, a jego mieszkańcy pozbawieni są wszelkiej nadziei. Bizio postawił miastu trafną diagnozę. Wolę jednak mieć nadzieję, że pacjent będzie uleczony.

Ewa Koszur
Głos Szczeciński nr 243
18 października 2012

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia