Straszny Dwór, bo pełen pięknych panien

Filharmonia Podlaska

Któż nie zna bodaj najsłynniejszej polskiej arii operowej Skołuby "Ten zegar stary"? Albo arii polonezowej Cześnika"? Moniuszkowskie majstersztyki zabrzmią w piątek wieczorem na zakończenie sezonu w filharmonii podlaskiej.

"Straszny Dwór" Stanisława Moniuszki, bo o tej operze mowa od pierwszego przedstawienia chwytał za serca Polaków. Po raz pierwszy libretto Jana Chęcińskiego z muzyką Moniuszki zostało pokazane 28 września 1865 roku w Teatrze Wielkim w Warszawie. Po trzecim przedstawieniu carska cenzura zdjęła dzieło z afisza widząc w nim niebezpieczne wątki narodowe. Zaledwie dwa i pół roku wcześniej stłumiono przecież powstanie styczniowe. Skąd wziął się tytułowy Straszny Dwór? Oto dwójka kawalerów Zbigniew i Stefan wracają do domu po wojennej tułaczce. Przysięgają się nie żenić, by móc służyć ojczyźnie w każdej potrzebie. Inne plany ma jednak dla nich stryjenka Cześnikowa, która już upatrzyła im małżeńskie partie. Bracia jednak nie okazują entuzjazmu. W ostatni dzień roku wybierają się z wizytą do przyjaciela ich ojca, Miecznika z Kalinowa. Cześnikowa wiedząc, że na dworze Miecznika są piękne panny próbuje braci zniechęcić. Straszy, że dwór jest przeklęty, pełen strachów i duchów. Miecznikowi mówi zaś, że rycerze to tchórze. Cała rzecz kończy się jednak dobrze, bo bracia przechodzą "próbę strachu" w wykonaniu panien i Damazego zazdrosnego o panny, intryganci zostają ukarani, a bracia proszą o błogosławieństwo Miecznika na śluby z Hanną i Jadwigą. Miecznik zaś wyjaśnia, skąd wziął się Straszny Dwór. Od pięknych panien właśnie, które swą urodą odstraszały zazdrosne konkurentki.

W filharmonii podlaskiej czteroaktowa opera zabrzmi dziś w wersji koncertowej. Partie solowe wykonają: Małgorzata Pańko - mezzosopran (Jadwiga), Arnold Rutkowski - tenor (Stefan), Robert Dymowski - bas (Zbigniew), Adam Szerszeń - baryton (Miecznik), Romuald Tesarowicz - bas (Skołuba), Anna Lubańska - mezzosopran (Cześnikowa), Maciej Bogumił Nerkowski - baryton (Maciej), Karol Kozłowski - tenor (Damazy), Marta Wróblewska - sopran (Marta), Grzegorz Perkowski - tenor (Grześ) i Karolina Kuklińska - mezzosopran (Stara niewiasta). Narrację utworu poprowadzi Wojciech Włodarczyk, całość koncertu Marcin Nałęcz - Niesiołowski, szef OiFP (przygotowanie chóru - Violetta Bielecka)

Opera zabrzmi w ramach trwającego właśnie na Podlasiu Roku Moniuszkowskiego. 

Filharmonia Podlaska, ul. Podleśna 2., pt., godz. 19, wejściówka - 15 zł

Aneta Dzienis
Gazeta Wyborcza Białystok
26 czerwca 2009

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia