Strategiczny sponsor potrzebny od zaraz

Teatr Modrzejewskiej poszukuje strategicznego sponsora

- Oferujemy dobre towarzystwo, markę legnickiej sceny i nasz dorobek artystyczny. Resztę możemy dogadać - zapewnia dyrektor legnickiego teatru Jacek Głomb, który sponsora postanowił szukać nie w zaciszu gabinetów, ale publicznie. - Jesteśmy w takim momencie, że potrzebujemy pomocy - dodał.


- Od 2016 roku, gdy KGHM Polska Miedź S.A. wycofał się z dziesięcioletniego wspierania naszej sceny, co dawało nam 300-500 tys. zł rocznie, przeżywamy kłopoty finansowe, które łagodzone są przez dodatkowe wsparcie zapewniane nam przez wojewódzki samorząd. Jesteśmy w takim momencie, że potrzebujemy pomocy, zwłaszcza na najbliższą przyszłość - wyjaśniał i apelował Jacek Głomb (na zdjęciu) podczas czwartkowej (25 października) konferencji prasowej dla dziennikarzy lokalnych mediów.

- Szukamy sojuszników, którzy zechcą pomóc. Wiem, że nie będzie to łatwe, ale nie zwieszamy nosa na kwintę. Dlatego postanowiliśmy upublicznić fakt poszukiwania sponsora strategicznego, który związałby się z nami na lata. Apeluję, by polscy - a może nie tylko - przedsiębiorcy rozważyli taką możliwość. Do części z nich zwrócimy się bezpośrednio - dodał szef legnickiej sceny.

Dopytywany, czy zmiana we władzach samorządu Dolnego Śląska nie zmniejszy zaangażowania urzędu marszałkowskiego w finansowanie legnickiej sceny Jacek Głomb powiedział: - Jeśli się orientuję, to marszałkiem województwa pozostanie nadal wieloletni przyjaciel naszego teatru Cezary Przybylski, który wielokrotnie nas wspierał. Mam zatem nadzieję, że zmiana władzy tego akurat nie zmieni.

Teatr Modrzejewskiej w Legnicy poszukuje sponsora strategicznego!

Legnicki teatr istnieje od ponad 40 lat. Jesteśmy jedyną profesjonalną instytucją artystyczną na terenie byłego województwa legnickiego. Od 2009 roku finansuje nas samorząd województwa dolnośląskiego i miasto Legnica. Pokrywa to podstawowe koszty utrzymania (pensje i inne koszty stałe). Środki na uprawianie sztuki musimy zdobyć sami.

Nasz dotychczasowy dorobek to przede wszystkim 253 teatralne premiery oraz kilkadziesiąt zespołowych i indywidualnych nagród na krajowych przeglądach i festiwalach, także tych najważniejszych i najbardziej prestiżowych. Można tu wymienić np. ministerialny Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, Festiwal Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje" w Katowicach, Ogólnopolski Festiwal Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość przedstawiona" w Zabrzu, Festiwal Prapremier w Bydgoszczy, Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@Port w Gdyni czy Ogólnopolski Konkurs na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa".

Legnicki teatr wędruje po Europie, a nawet dalej. Nasze przedstawienia oglądała publiczność m.in. w Niemczech, Czechach, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i na Węgrzech. Zawitaliśmy do Turcji i Rosji (także na Syberię), a nawet za Ocean: do USA i Argentyny.

Znakiem firmowym Teatru Modrzejewskiej są spektakle według sztuk dramaturga wszech czasów Williama Szekspira (m.in. "Koriolan", "Hamlet, książę Danii", "Otello"), nagradzane m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku, dramaty współczesne (m.in."Made in Poland", "Osobisty Jezus", "III Furie"), a także spektakle inspirowane historią miasta i regionu (m.in. "Ballada o Zakaczawiu", "Wschody i Zachody Miasta", "Łemko", "Orkiestra", "Człowiek na moście").

W roku 2016 zrealizowaliśmy pierwszą w dziejach polskiego teatru koprodukcję polsko-macedońską - spektakl "Przerwana odyseja", przygotowany wspólnie z Macedońskim Teatrem Narodowym w Skopje pod patronatem ministerstw kultury obu krajów. W planach jest artystyczna współpraca polsko-gruzińska.

Zorganizowany w Legnicy Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Miasto" (2007, 2009) zaowocował spektaklami grup m.in. z USA, Gruzji, Rosji i Hiszpanii, przynosząc teatrowi Dolnośląską Nagrodę Kulturalną Silesia. Teatr był także współorganizatorem dwóch edycji (2011, 2012) Festiwalu Teatru Nie-Złego w Legnicy, który prezentował legnickiej publiczności najciekawsze dokonania krajowych scen dramatycznych.

Jakość i ogólnopolskie zainteresowanie legnicką sceną odzwierciedlają nie tylko setki recenzji i dziesiątki nagród, ale także realizacje dla Teatru Telewizji. Na szklany ekran trafiło dziewięć legnickich przedstawień (ostatnie - "Zabijanie Gomułki" - w październiku 2018 r.). Takim wynikiem nie może się pochwalić żaden inny teatr w Polsce.

Telewizyjny zapis spektaklu "Made in Poland" zdobył Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Telewizyjnej "Prix Visionica" Wrocław 2007, pokonując ponad 800 konkurentów z całego świata. Także telewizyjna wersja "Orkiestry" Krzysztofa Kopki w reżyserii Jacka Głomba doczekała się międzynarodowej nagrody, jaką było wyróżnienie (jako jedynej polskiej produkcji) przyznane w 2014 roku przez Europejskie Stowarzyszenie Telewizji Regionalnych CIRCOM.

Na legnickiej scenie reżyserowało wielu twórców, w tym: Waldemar Krzystek, Jacek Głomb, Lech Raczak, Paweł Kamza, Przemysław Wojcieszek, Piotr Cieplak, Marcin Liber, Ondrej Spišák. Teatr jest także wychowawcą aktorskich talentów, które w Legnicy rozpoczynały swoje ogólnopolskie kariery teatralne i filmowe - to m.in. Tomasz Kot, Przemysław Bluszcz i Janusz Chabior.

W 2017 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego nagrodził Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, zaś Sejmik Województwa Dolnośląskiego Honorową Odznaką Złotą "Zasłużony dla Dolnego Śląska". Nagradzano także inicjatora i twórcę tego teatralnego szlaku, od 1994 roku dyrektora legnickiego teatru, Jacka Głomba. W 2002 roku otrzymał najbardziej prestiżową w Polsce nagrodą reżyserską im. Konrada Swinarskiego przyznawaną przez Miesięcznik "Teatr". W 2013 roku odebrał Europejską Nagrodę Obywatelską, przyznawaną przez Parlament Europejski; w 2014 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego nagrodził go Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, zaś wiosną 2018 roku Fundacja Teatru Myśli Obywatelskiej im. Zygmunta Hübnera wyróżniła nagrodą i tytułem "Człowieka Teatru 2018 r.".

W latach 2006-2015 strategicznym sponsorem legnickiego teatru był KGHM Polska Miedź S.A. Najważniejszym wspólnym osiągnięciem współpracy z tym mecenasem była realizacja spektaklu "Orkiestra" - pierwszej w historii artystycznej opowieści o dziejach Zagłębia Miedziowego. Z powodzeniem grana na scenach w całym kraju, doczekała się ona także wersji telewizyjnej, nagrodzonej wyróżnieniem Europejskiego Stowarzyszenia Telewizji Regionalnych CIRCOM.

Grzegorz Żurawiński
Materiał Teatru
27 października 2018
Portrety
Jacek Głomb

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia