Studium ludzkiej natury

"Droga śliska od traw. Jak to diabeł wsią się przeszedł" - reż. Katarzyna Dworak, Paweł Wolak - Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy

Teatr Modrzejewskiej w Legnicy przedstawia mroczną historię, która jak w powiedzeniu, dzieje się tam gdzie diabeł mówi Dobranoc!

Przed spektaklem widzowie zostają poprowadzeni poprzez meandry korytarzy legnickiego teatru, a następnie usadzeni wokół sceny z desek, Na scenie pojawia się tajemnicza postać, która karze nam wyłączyć telefony komórkowe. Kto to jest? Wodzirej, komediant, narrator? Może ktoś nam dobrze znany?

Następnie zostajemy przeniesieni do domu pewnej rodziny. Najstarszy brat Jasiek pełni rolę jej głowy. Opiekuje się rodzicami i młodszym rodzeństwem: Damiankiem i Sabinką. Czy to na pewno opieka, a nie dyktatura?

Tymczasem we wsi pojawia się Bogdan, który siedział w więzieniu za znęcanie się nad żoną Marysią i dzieckiem. Obiecuje, ze będzie teraz kochającym mężem Jasiek chcąc chronić rodzinę Bogdana oferuję mu schronienie. Jednak wśród mieszkańców pojawia się opinia, że miejsce męża jest przy żonie. Czy można dyskutować ze zdaniem ogółu?

Poznajemy również odmieńców ze wsi: Jehową i jej syna. Nie są oni lubiani przez innych mieszkańców. Czy jest dla nich miejsce w tej społeczności?

W spektaklu w bardzo ciekawy sposób pokazany jest hermetyczny świat małej miejscowości. Wszyscy bohaterowie uwikłani w tę rzeczywistość, żyją zgodnie z przyzwyczajeniami, utartymi regułami, oczekiwaniami innych. Nie potrafię zmienić swej sytuacji, a ich losy wydają się przesądzone. Ciąży nad nimi tragiczne fatum, stworzone przez innych i przez nich samych.

Dużą zaletą spektaklu jest bardzo dobra, dynamiczna gra całego zespołu aktorskiego. Na szczególne wyróżnienia zasługuje Rafał Cieluch (Bogdan), Paweł Wolak (Jasiek), Katarzyna Dworak (Marysia). Scenografia namalowana jest w sposób multimedialny, tworząc atmosferę bajkowości i umowności. Scena ograniczona jest przez rusztowanie, na którym znajdują się lampy. Ich światło buduje nastrój adekwatny do sytuacji scenicznej. Muzyka ma w sobie nutę tajemniczości i zagadkowości.

,,Droga śliska od traw. Jak to diabeł wsią się przeszedł'' jest bardzo dobrym spektaklem, który na pewno warto zobaczyć. Ukazuje losy bohaterów, w których widzowie mogą zobaczyć sytuacje z własnego życia. Interesująca oprawa sceniczna, przenosi nas w świat odległy, a jednocześnie bliski każdemu z nas.

Adrian Walkus
Dziennik Teatralny Wrocław
5 marca 2015

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...