Studium zazdrości i małżeństwa w Rampie
"Sonata Kreutzerowska" - reż. Grzegorz Mrówczyński - Teatr Rampa w WarszawieStudium zazdrości i małżeństwa - adaptacja noweli Lwa Tołstoja pt. "Sonata Kreutzerowska" w reżyserii Grzegorze Mrówczyńskiego będzie miała premierę w czwartek w warszawskim Teatrze Rampa. W rolach głównych występują Joanna Górniak i Andrzej Niemirski.
Tołstoj umieścił akcję swojej noweli w pociągu. Grupa pasażerów umila sobie podróż dyskutując na temat instytucji małżeństwa i miłości. Starsza pani i adwokat przekonują, że miłość jest jedyną drogą do osiągnięcia szczęścia małżeńskiego, kupiec twierdzi, że kobieta powinna podporządkować się mężczyźnie, jest także zwolennikiem swatania przez rodzinę. Samotny mężczyzna natomiast jest wobec zagadnienia cyniczny, przekonując, że małżeństwo jest instytucją opierającą się o kłamstwo i prowadzącą do wzajemnej nienawiści. Opowiada on reszcie swoją historię.
Reżyser "Sonaty Kreutzerowskiej" Grzegorz Mrówczyński zrezygnował z konwencji zwierzania się przypadkowym towarzyszom podróży. Główny bohater zwraca się więc wprost do publiczności, opowiadając jej historię swojego uczucia i rozczarowania nim.
"Adaptacja skoncentrowana jest na głównym wątku, erotycznej i małżeńskiej historii bohatera. U autora rzecz opowiadana jest w pociągu pasażerom, u nas - to widzowie są pasażerami. Po co mówić do widowni, nie nawiązując z nią bliższego kontaktu? Pociąg jest niepotrzebny w tej inscenizacji" - powiedział PAP Mrówczyński. "Chciałem zogniskować całe to studium zazdrości i wielką wyobraźnię głównego bohatera, która działa na niego destruktywnie, powoduje, że nie daje on sobie rady z otoczeniem i własnym uczuciem do kobiety. To zawsze będzie brzmiało współcześnie" - dodał.
Mrówczyński podkreśla także wagę, jaką w sztuce odgrywa muzyka - kompozycja Ludwiga van Beethovena, sonata skrzypcowa nr. 9, zwana także "Kreutzerowską". "Używam tej sonaty w wielu wariantach. Jest tam dialog dwóch głosów - fortepianu i skrzypiec, kobiety i mężczyzny. Te głosy się przenikają, czasem nawet harmonizują ze sobą, często brzmią osobno. W każdym razie rozmawiają ze sobą jak zakochani" - podkreślił reżyser.
W przedstawieniu występują: Joanna Górniak (żona Pozdnyszewa), Andrzej Niemirski (Pozdnyszew), Robert Kowalski (Truchaczewski). Autorem scenografii jest Jerzy Rudzki.