Sukces projektu

Kolejne koncerty w Lublinie,Stalowej Woli,Radomiu, Warszawie

Sierpień – październik 1944 z miłości do Ojczyzny. Koncerty słowno – muzyczne w całej Polsce upamiętnią powstańców warszawskich.

Było bohaterską kartą w dziejach stolicy i bitwą o niepodległą Polskę. Tych co w Powstaniu Warszawskim walczyli i ginęli w imię honoru i wolności upamiętnią koncerty słowno – muzyczne. Projekt Roberta Grudnia pod tytułem "Powstanie Warszawskie 1944 – Z miłości do Ojczyzny" rozpoczął się 2 sierpnia i potrwa do października. Uczestniczą w nim wybitni artyści jak Jerzy Zelnik i historycy – prof. Jan Żaryn.

Pierwszy koncert odbył się w Jędrzejowie (świętokrzyskie). Na ołtarzu kościoła OO. Cystersów stanęła symboliczna barykada, według projektu znanego aktora Jerzego Zelnika. On też w przejmującym scenariuszu, składającym się z poezji i prozy powstańczej, przekazywał nadzieje i emocje dni walki o stolicę. Pieśni i piosenki żołnierzy warszawskich tłumnie zgromadzona publiczność usłyszała w wykonaniu Dominika Sutowicza, wybitnego tenora młodego pokolenia. Na organach grał Robert Grudzień, pomysłodawca i główny organizator cyklu "Powstanie Warszawskie 1944 – Z miłości do Ojczyzny". Znany muzyk i kompozytor wykonał m. in własny utwór dedykowany powstańcom warszawskim.
- Walki o niepodległą Ukrainę, pokazały że historia nie jest tylko przeszłością a jej znajomość pozwala rozumieć współczesność. Wielokrotnie dawał temu wyraz Lech Kaczyński,np. tworząc Muzeum Powstania Warszawskiego, które dziś jest najnowocześniejszą placówką w kraju. Św. Jan Paweł II wielokrotnie wzywał do zachowania szacunku dla historii Polski ijej
bohaterów. Dziś wypełniamy to przesłanie – wyjaśnia Robert Grudzień.

Kolejny koncert artyści dali w niedzielę 03 sierpnia w Wolborzu (łódzkie). Już pierwsze dwa wieczory z muzyką i literaturą powstańczą dowiodły, że projekt podoba się publiczności. Każdy z koncertów zgromadził tłumy widzów, którzy nagradzali artystów gromkimi owacjami.

Kolejny koncert odbędzie się w Stalowej Woli, 5 sierpnia. Tego dnia przypada także 150. rocznica śmierci Romualda Traugutta, ostatniego przywódcy powstania styczniowego. Na stokach cytadeli warszawskiej oddał życie w imię tych samych wartości, za które walczyli i ginęli powstańcy 1944 roku. Tę ciągłość pokoleń ujmuje też scenariusz koncertu w klasztorze Braci Mniejszych w Stalowej Woli.

Następne koncerty odbędą się w Lublinie (6. 08) i w Warszawie (10.08) w kościele pw. Wszystkich Świętych w centrum stolicy wystąpi światowej sławy organista – prof. Colin Andrews z Indiana University w USA. Słowo wiążące opracowała Anna Drela – dziennikarz i historyk. Komentarz wprowadzający wygłosi dr Andrzej Wroński ze Stowarzyszenia Polska Jest Najważniejsza, z
którą to organizacją Robert Grudzień stale współpracuje. 11 sierpnia artyści wystąpią w Radomiu w kościele MB Miłosierdzia, 7 września zaprezentują się w katedrze Św. Floriana w Warszawie a tydzień później w bazylice Św. Krzyża, również w stolicy.

Kamila Wrzesińska
Materiał Organizatora
5 sierpnia 2014

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...