Superweekend teatralny u Modrzejewskiej

To weekend długi i nietypowy

Weekend długi i nietypowy. Zacznie się w czwartek 26 listopada, a skończy w poniedziałek 30 listopada. Cztery sztuki, sześć różnych miejsc ich prezentacji i festiwal wideo-artu. Artystyczna pięciodniówka dla legnickiego Teatru Modrzejewskiej będzie barwna i intensywna.

Wszystko zacznie się w czwartek 26 listopada o godz. 18.30 w ostatnim dniu 13. Wałbrzyskich Fanaberii Teatralnych na dużej scenie miejscowego Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego. Tam właśnie zaprezentowany zostanie legnicki spektakl Pawła Wolaka i Katarzyny Dworak-Wolak (PiK) "Droga śliska od traw. Jak to diabeł wsią się przeszedł" w ich autorskiej reżyserii. To najlepszy tekst dramatyczny ubiegłorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, a zrealizowany na jego podstawie spektakl to wielokrotny laureat głównych nagród Festiwalu Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość przedstawiona" w Zabrzu. Spektakl, który jest pierwszą częścią planowanego przez małżeński duet legnickich aktorów, autorów i reżyserów to pierwsza część ich "tryptyku wiejskiego", a także zwycięzca plebiscytu dolnośląskich dziennikarzy i recenzentów na najciekawszą propozycję sceniczną cyklu Teatr Opowieści, który realizowano w legnickim teatrze w latach 2012-2015.

W piątek 27 listopada legnicka publiczność teatralna zaproszona zostanie na godz. 18.00 na Scenę na Jordana (siedziba warsztatów teatralnych), gdzie odbędzie się trzecia i ostatnia odsłona dolnośląskiej akcji artystycznej Teatru Modrzejewskiej pn. "Czytajmy dramaty!" sfinansowanej przez Narodowe Centrum Kultury w programie "Kultura - Interwencje 2015". Legniccy aktorzy zaprezentują "Tlen" Iwana Wyrypajewa w formie dramatyzowanego czytania, które wyreżyseruje Agata Duda-Gracz. Czytanie dramatu powtórzone będzie na scenach partnerów przedsięwzięcia. W niedzielę 29 listopada na scenie Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu oraz w poniedziałek 30 listopada w na scenie Jeleniogórskiego Centrum Kultury.

- Akcji towarzyszył otwarty konkurs dla miłośników dramatów na pisemne uzasadnienie propozycji tekstu do przeczytania na scenie. Autorów dziesięciu najciekawszych uzasadnień zaprosimy 12 grudnia na premierę "Raju wariatów" wg Strindberga, którą reżyseruje Wawrzyniec Kostrzewski. Wtedy też ogłosimy laureata konkursu, który otrzyma nagrodę w wysokości 2 tys. zł. Aktorskiemu jury nie będzie łatwo. Niektóre z uzasadnień są bardzo ciekawe i oryginalne. Możliwe, że jedną z propozycji uczestników konkursu, już pełnowymiarowo, zrealizujemy na naszej scenie - zauważył dyrektor legnickiego teatru Jacek Głomb podczas poniedziałkowego (23 listopada) spotkania z dziennikarzami.

W sobotę 28 listopada w dniu ogólnopolskiego finału Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa" i ogłoszenia wyników konkursu, podczas transmisji na żywo w TVP Kultura, legnicki teatr umożliwi oglądanie finałowej gali i wystawi własną sztukę, która uczestniczyła w konkursie. Na Scenie na Nowym Świecie pokaże polityczny thriller "Car Samozwaniec, czyli polskie na Moskwie gody" Adolfa Nowaczyńskiego w adaptacji Roberta Urbańskiego i w reżyserii Jacka Głomba. Początek gali - która odbędzie się równocześnie w 31 polskich miastach, w których wystawione zostaną wszystkie 83 spektakle biorące udział w konkursie organizowanym w roku jubileuszu 250-lecia teatru publicznego w Polsce przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego - o godzinie 19.00.

W niedzielę 29 listopada o godz. 22.55 legnicką produkcję obejrzeć będzie mogła największa polska widownia teatralna. Tego dnia Studio Teatralne Dwójki wyemituje filmową wersję legnickiego spektaklu "Orkiestra"(premiera teatralna we wrześniu 2011 r., premiera wersji telewizyjnej w grudniu 2013 r., także w TVP 2) Krzysztofa Kopki i w reżyserii Jacka Głomba, ze zdjęciami Arkadiusza Tomiaka kręconymi m.in. w kopalni miedzi 600 metrów pod ziemią. W oparciu o wspomnienia, opowieści, relacje i anegdoty, twórcy balladowej "Orkiestry" zrealizowanej w konwencji realizmu magicznego opowiadają o tym, jak powstawało mityczne miedziowe eldorado ściągające przybyszów z całej Polski. To właśnie telewizyjne widowisko, zrealizowane w koprodukcji legnickiego teatru z TVP Wrocław za pieniądze KGHM Polska Miedź S.A. , w maju 2014 roku otrzymało wyróżnienie Europejskiego Stowarzyszenia Telewizji Regionalnych CIRCOM.

Tyle zdarzenia teatralne, ale jest coś jeszcze. Od piątku do niedzieli (27-29 listopada) legnicka Scena Gadzickiego będzie miejscem koncertów, performansów audiowizualnych, pokazów wideo i warsztatów multimedialnych, czyli Festiwalu Intermediale 2015 (odbywa się w Legnicy od 1994 roku). Wydarzenie to corocznie prezentuje sztukę niezależną kreowaną przy użyciu nowych mediów: realizacje typu live-act oraz najnowsze kierunki w muzyce elektronicznej i eksperymentalnej. W tegorocznej edycji uczestniczyć będą zespoły i artyści z Czech, Irlandii, Portugalii, Polski i Włoch. Festiwal organizuje legnickie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Artystycznych i Kulturalnych Netcetera przy współpracy Teatru Modrzejewskiej.

- Cieszy mnie ta kumulacja zdarzeń w końcówce roku. Tym bardziej, że pożegnamy go także niebanalnie artystycznym balem sylwestrowym na scenie poprzedzonym premierą recitalu "Ta piosenka brzmi znajomo", który z grupą muzyków przygotowuje nasza śpiewająca aktorka Zuza Motorniuk - dodał Jacek Głomb.

Grzegorz Żurawiński
Materiał nadesłany
25 listopada 2015

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...