Świąteczny spektakl

"Biegnijcie do szopki" - reż. Krystian Kobyłka - Śląski Teatr Lalki i Aktora "Ateneum" w Katowicach

"Biegnijcie do szopki..." jest klasyczną pastorałkową historią, wykorzystującą polskie tradycje i obrzędy związane ze świętami Bożego Narodzenia. W góralskiej chacie podczas wieczoru wigilijnego rodzina snuje świąteczną opowieść. ..

U progu świątecznego czasu w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora „Ateneum" odbyła się premiera spektaklu Edmunda Wojnarowskiego „Biegnijcie do szopki. Kolendariusz na Boże Narodzenie i Trzech Króli" w reżyserii Krystiana Kobyłki. Sztuka napisana została w 1998 roku i po raz pierwszy wystawił ją Polski Teatr dla Dzieci „Imaginations" w Londynie. W 2000 roku w Teatrze Ateneum w Katowicach odbyła się jej polska premiera. Po trzynastu latach teatr postanowił powrócić do tekstu Wojnarowskiego i - w odświeżonej wersji - ponownie zaprezentować go publiczności.

"Biegnijcie do szopki..." jest klasyczną pastorałkową historią, wykorzystującą polskie tradycje i obrzędy związane ze świętami Bożego Narodzenia. W góralskiej chacie podczas wieczoru wigilijnego rodzina snuje świąteczną opowieść. Wstępują w niej lalkowe postacie m.in. Anioł, Diabeł, Herod, Kostucha i Trzej Królowie. Teksty wyśpiewywanych kolęd i zabawne często rymowane kwestie postaci przeprowadzają nas przez historię narodzin Jezusa. Od pierwszych chwil jesteśmy świadkami walki dobra ze złem, obserwujemy powolny upadek zazdrosnego Heroda, objawienie narodzin małego Jezuska Pasterzom i składanie hołdu Mędrców ze Wschodu.

Muzyka i światła doskonale podkreślają charakter postaci. Kiedy pojawia się Diabeł lub Herod są mroczne, gwałtowne i głośne, natomiast kiedy do głosu dochodzi Anioł stają się harmonijne i spokojne.

W tej kolędowej opowieści przenikają się dwa plany, aktorski i lalkowy. Lalki wyrzeźbione przez Bogdana Cygana animowane są na oczach widzów. Scenografia jest bardzo skromna, odpowiednia dla tego rodzaju spektaklu, bez zbędnego przepychu, wprowadzająca w klimat opowieści.

Niezwykle ciekawym pomysłem było wzbogacenie spektaklu o trzeci plan. Całej inscenizacji towarzyszyła para muzykantów (Aleksandra Zawalska i Piotr Janiszewski) wyposażona w ludowe instrumenty - diabelskie skrzypce, burczybasy, cymbały, dzwonki i piszczałki, wzbogacając ich brzmieniem podkłady muzyczne. Zabieg ten przybliżył widzom ludową egzotykę obrzędów świątecznych związanych z kolędowaniem.

Spektakl „Biegnijcie do szopki" wprowadza nas w świąteczny klimat. To nie tylko przedstawiona w zabawny sposób bożonarodzeniowa pastorałka dla dzieci. To również okazja dla dorosłych widzów, by zatrzymać się w przedświątecznym pędzie i przypomnieć sobie, o co tak naprawdęw tym świętowaniu chodzi.

Katarzyna Jasielska
Dziennik Teatralny Katowice
21 grudnia 2013

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...