Światowa prapremiera

"Statek błaznów" - reż. Piotr Tomaszuk - Wrocławski Teatr lalek

Już 23 stycznia 2010 r. we Wrocławskim Teatrze Lalek odbędzie się światowa prapremiera Okrętu błaznów (Das Narrenschiff) Sebastiana Branta w reżyserii Piotra Tomaszuka - założyciela Towarzystwa Teatralnego Wierszalin, dramaturga i scenarzysty

Co więcej, w dniu premiery nakładem Akademii Humanistycznej w Pułtusku ukaże się polskie tłumaczenie staroniemieckiego tekstu Das Narrenschiff – autorstwa historyka i teoretyka literatury, tłumacza  m.in. Goethego, Schillera i Rilkego, prof. Andrzeja Lama. Co uderzające, jest to pierwszy przekład na język polski tego wielkiego edytorskiego arcydzieła! Autorem spektakularnej scenografii jest wybitny artysta Paweł Dobrzycki, który przy tworzeniu projektów scenograficznych  inspirował się oryginalnymi ilustracjami do Das Narrenschiff autorstwa Albrechta Dürera.  Koncept scenograficzny jest zresztą niezwykle oryginalny – cała widownia zostanie przebudowana tak, aby stwarzać wrażenie galery, wewnątrz której siedzieć będą widzowie.

Prapremierze towarzyszyć będzie wystawa karnawałowa, zorganizowana we Wrocławskim Teatrze Lalek przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu dzięki uprzejmości dyrektora Mariusza Hermansdorfera. Na ekspozycję złożą się autentyczne akcesoria i ubiory mody balowej i wieczorowej z okresu od XVIII w. do lat 80. XX w. z kolekcji Działu Tkanin i Ubiorów. Pokażemy też Państwu obrazy i barwne ryciny przedstawiające maskarady oraz przebrania na bale kostiumowe (XVI – XIX w.) z kolekcji Działu Grafiki.

Ważnym wydarzeniem towarzyszącym będzie międzynarodowa sesja naukowa, poświęcona tematyce karnawału współorganizowana przez Wrocławski Teatr Lalek i Instytut Kultury Polskiej z udziałem najwybitniejszych teoretyków karnawału, teatrologów, historyków sztuki i literatury. W programie m.in. wykłady prof. Andrzeja Lama, prof. Wojciecha Dudzika oraz światowej sławy niemieckiego specjalisty w dziedzinie karnawału - prof. Wernera Mezgera. W programie ponadto pokaz filmów dokumentalnych (m.in. Karnawał w Rio Andrzeja Fidyka) oraz promocja pierwszego polskiego przekładu Das Narrenschiff (po ponad 500 latach od powstawania oryginału!)

Pragniemy, żeby wydarzanie nie ograniczało się do oferty kierowanej do elitarnej publiczności – chcemy nadać mu, zgodnie z duchem karnawału, wymiar święta wszystkich mieszkańców Wrocławia.

Dlatego też na sobotę 23.01 zaplanowana została wielka miejska parada karnawałowa, zorganizowana przez Wrocławski Teatr Lalek. Inspiracją dla tego pomysłu stała się XIX – wieczna rycina ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu, przedstawiająca studentów Akademii Sztuk Pięknych w karnawałowym pochodzie w 1843 r. - „Błazeński pochód artystów w dawnym ogrodzie zimowym Krolla” H. Koski (Do obejrzenia na wystawie Muzeum Narodowego we Wrocławskim Teatrze Lalek!). Teatr planuje przywrócić tę piękną wrocławską tradycję i zorganizować paradę, na którą zaprosimy do wspólnej zabawy wszystkich wrocławian.

Elementem tej misji jest  również projekt wprowadzenia elementów karnawałowych w przestrzeń miejską poprzez  ekspozycja gigantycznej, wystylizowanej na średniowieczną galerę, łodzi na ternie Rynku (obok Pręgierza) oraz umieszczenie niezwykłych grafik autorstwa prof. Pawła Dobrzyckiego (projekty z załączeniu), inspirowanych malarstwem Hieronima Boscha, na 24 latarniach wzdłuż ul. Świdnickiej.

Anna Hejno
Materiały Teatru
5 stycznia 2010

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia