Święte ciało

10. Brave Festival - przeciw wypędzeniom z kultury

Tańce derwisza i kapłana Voodoo czy prezentacja jednego z najstarszych na świecie rytuałów płodności to niektóre z wydarzeń prezentowanych podczas rozpoczętej w piątek we Wrocławiu 10. edycji Brave Festivalu. Hasło edycji brzmi: "Święte ciało", a dominującym tematem jest kultura Indii.

W programie tegorocznej edycji festiwalu znalazło się kilkanaście spektakli i koncertów oraz blisko trzydzieści filmów, prezentujących tradycje kulturowe społeczności z różnych krajów świata.

Łącznie zostanie pokazanych 28 obrazów o tematyce kulturowo-antropologicznej. Znajdą się wśród nich produkcje doceniane na najważniejszych światowych festiwalach filmowych, jak np. Berlinale czy Sundance, a także filmy mało znane szerszej publiczności.

W ramach festiwalu odbędzie się również kilkanaście spektakli i koncertów. Uczestnicy Brave zobaczą m.in. taniec derwisza w wykonaniu pochodzącego z Turcji Ziya Azazi. Artysta w swoich spektaklach łączy tradycję z elementami współczesnej choreografii.

Jednym z wydarzeń tegorocznego edycji Brave ma być również występ uznanego na świecie choreografa i kapłana Voodoo - Koffi Koko. Pochodzący z Beninu artysta zaprezentuje spektakl "Mroczne piekło".

Jak powiedział dyrektor generalny festiwalu Grzegorz Bral, Brave pokazuje, że jest możliwe spotkanie i wspólna praca ponad podziałami językowymi i kulturowymi. - Artyści, którzy tu przyjeżdżają pokazują wyraźnie, że to co jest w jednej kulturze normą w innej może nią nie być. Najlepszym tego przykładem mogą być kapłani z Birmy, którzy są transwestytami i których od roku próbujemy ściągnąć na festiwal. Ci kapłani mogą być metaforą tego czym jest Brave Festival, czyli próbą nadwyrężenia naszych uprzedzeń (...) by ostatecznie poprzez edukację stać się bardziej otwartym na różnorodność - mówił Bral.

Interesującą propozycją może być również prezentacja indyjskiej tradycji mudijettu, czyli rytualnego tańca przedstawiającego walkę pomiędzy boginią Bhadrakali - będącą symbolem płodności - i demonem Dariką. - Ten spektakl rzadko można podziwiać poza indyjskimi świątyniami. Poza tym ta tradycja nie zmieniła się od ponad tysiąca lat. To jedna z najstarszych hinduskich form teatralno-tanecznych - podkreślił Marek Mieleszko, producent wykonawczy festiwalu Brave.

Festiwalowi Brave co roku towarzyszy edycja skierowana do dzieci - Brave Kids. W tym roku bierze w niej udział około setka dzieci m.in. z Maroka, Kongo, Indonezji, Burundi, Grenlandii, Nepalu. Dzieci do Polski przyjechały w połowie czerwca. Uczestniczą w trzytygodniowych warsztatach, spektaklach, spotkaniach oraz improwizacjach artystycznych. Odbywają się one w czterech miastach: we Wrocławiu, Warszawie, Wałbrzychu i Puszczykowie k. Poznania. Ich finał, którym będzie wspólnie przygotowany spektakl teatralny, zostanie zaprezentowany na scenie wrocławskiego Teatru Polskiego.

Od początku festiwalu, organizowanego przez wrocławski Teatr Pieśni Kozła, towarzyszy mu hasło "Przeciw wypędzeniom z kultury". Jego ideą jest próba ocalenia od zapomnienia elementów kultur społeczności z różnych, często egzotycznych, części świata. Dlatego też co roku podczas festiwalu przedstawiciele różnych kultur prezentują w formach spektakli i koncertów swoje zwyczaje, obrzędy oraz rytuały.

Festiwal zakończy się 17 lipca.

(-)
(PAP)
5 lipca 2014

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...